Připraví vás čínská krize o práci?

Současný pokles čínského růstu je podle expertů v „normě“ a českou ekonomiku zatím nezasáhne. Naopak jí může pomoct – díky levné ropě totiž ceny zboží a služeb stále rostou jen minimálně.
Připraví vás čínská krize o práci?

Problémy se mohou do Evropy z východní Asie přelít až ve chvíli, kdy Čína šlápne na brzdu příliš. V takovém případě by na zpomalení doplatili i Češi. Ohroženi by byli zvláště zaměstnanci v průmyslu.

Zpomalení čínské ekonomiky, které se projevuje turbulencemi na světových burzách, bude mít na český trh zatím minimální dopad.

Spotřebitelé by problémy Číny vážně pocítili až v okamžiku, kdy by asijská ekonomika rostla o méně než pět procent, nebo dokonce spadla do recese, říkají experti. V krajním případě by pak mohla přijít obdoba krize, se kterou se celý svět potýkal před osmi lety.

„Čínská ekonomika zpomaluje celkem pozvolna a řízeně. Pokud bude podobné tempo převládat i nadále, žádný viditelný dopad na českou ekonomiku neočekávám,“ shrnuje současnou situaci analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Podobně by na tom mělo být i Německo. Jeho ekonomice pomáhá podobně jako té české hlavně silná domácí poptávka. „V Německu očekávám v tomto roce navzdory čínskému zpomalení růst o 1,6 procenta, zatímco v Česku o 2,5 procenta,“ říká ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Proč je Čína pro Česko hrozbou

Čínský HDP by měl letos podle Světové banky růst jen o 6,7 procenta. V porovnání s evropskými čísly působí toto tempo impozantně, v Číně jde ale o nejpomalejší růst za sedm let. Útlum se přitom projevuje poklesem investic – takže tamní firmy kupují z ciziny méně součástek a surovin než doposud.

Na první pohled se může zdát, že je česká ekonomika v bezpečí, protože do Číny směřuje jen zhruba procento tuzemského vývozu. Export na obří asijský trh je ale důležitý pro německé firmy, které tam směřují více než šest procent své produkce. A na Německu zase závisejí Češi. V listopadu plynulo do Německa 33 procent českého vývozu. Ve většině případů šlo o meziprodukty, ze kterých Němci vyrábějí hotové výrobky pro zahraniční trhy – včetně čínského.

Útlum čínské ekonomiky by tak „přes Německo“ mohl zasáhnout i český průmysl. „Dokud bude zpomalování čínské ekonomiky pozvolné, postupně k 6,5 procenta letos a šesti procentům v roce 2017, růst české ekonomiky nebude zasažen,“ doufá ale ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Pozitiva? Nízká inflace a levné úvěry

Současné zpomalení Číny má pro české spotřebitele naopak i výhodu, a to nízké ceny.

V Číně totiž klesá i poptávka po ropě. Suroviny je tím pádem ve světě přebytek, takže bude dál levná. Zatímco koncem června 2013 stál barel severomořské ropy Brent více než 110 dolarů, nyní se jeho cena pohybuje pod 35 dolary za barel.

A za současnou nízkou inflaci vděčí Evropané z velké části právě zlevňujícímu benzinu. Například v Česku díky tomu ceny v listopadu meziročně rostly jen o 0,1 procenta.

Nejistota ohledně čínské ekonomiky zároveň oslabuje tamní měnu – což zlevňuje dovážené čínské zboží. „To je opět dobrá zpráva pro spotřebitele,“ dodává Brychta.

Kurz jüanu k dolaru: vývoj v posledním roce

Zdroj: peníze.cz

Česká národní banka tak ale bude i nadále držet oslabenou korunu – kvůli boji s inflací, kterou by ČNB chtěla mít na dvou procentech, euro nesmí už od listopadu 2013 zlevnit pod 27 korun. Na druhou stranu zůstanou díky deflačnímu tlaku nízko i úrokové sazby, a budou tak dál levné úvěry.

Hrozí opět světová krize?

Komplikace by přišly až ve chvíli, kdy by růst Číny během krátké doby skutečně výrazně zpomalil, například pod pět procent. Podle Horské by se růst HDP eurozóny snížil zhruba o procentní bod, stejně tak by zbrzdila česká ekonomika. „Její růst by se pak mohl pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. Nezaměstnanost by se pak pravděpodobně vrátila k hladině osmi procent,“ předpokládá.

„Postižena by byla odvětví, která jsou přímo či nepřímo exponována vůči Číně, například strojírenské firmy,“ dodává ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Pokud by spotřebitel pracoval ve strojírenské firmě, která třeba přes Německo vyváží do Číny, pak v krajním případě může o práci i přijít,“ popisuje.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2016 20:37, honza

Pokud příští týden zvyssi zase úrokové sazby na dolar, tak to bude pro kurz eura a koruny hodně zly.

+54
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 1. 2016 6:54, Tarzan

Jaká krize, co to furt svádíte na krize ?
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6508-co-kdyz-byl-ten-krach-stejne-zmanipulovany-jako-vsechno-ostatni

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Spálené čínské pojistky

8. 1. 2016 | Vlad Ender | 3 komentáře

Spálené čínské pojistky

To, co se děje právě teď na čínských trzích, už asi může být impulzem k větším, globálním otřesům.

Srpen na trzích: Čína táhne svět dolů

7. 9. 2015 | Martin Mašát | 2 komentáře

Srpen na trzích: Čína táhne svět dolů

Že sedmiprocentní růst čínské ekonomiky je nejspíš jen Potěmkinova vesnice, se říkalo nejen mezi zasvěcenými analytiky. Že je situace vážnější než vážná, jsme se přesvědčili, když Čína... celý článek

Očima expertů: Startuje Čína další ekonomickou krizi?

4. 9. 2015 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Očima expertů: Startuje Čína další ekonomickou krizi?

Čína si kýchla a svět se otřásl. Jde jenom o rýmičku, nebo se na trzích začíná šířit nákaza, která by mohla spustit další finanční krizi? Ptáme se Aleše Michla, Steena Jakobsena, Lukáše... celý článek

Myslete jako čínský komunista

1. 9. 2015 | Pavel Kohout | 2 komentáře

Myslete jako čínský komunista

Současný propad čínských burz je překvapením jen pro laiky.

Mark Mobius: V Číně si připadám svobodnější než v USA

4. 4. 2015 | Aleš Tůma, Martin Vlnas | 6 komentářů

Mark Mobius: V Číně si připadám svobodnější než v USA

Investujte, když teče krev! Málokdo dokáže využít tuhle poučku jako investiční guru Mark Mobius, který se stará o fondy s majetkem desítek miliard dolarů. V našem exkluzivním rozhovoru... celý článek

Partners Financial Services