Oficiální zahájení šetření, o kterém se již nějakou dobu mluvilo, oznámil ve středu v Bruselu šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Hloubková revize bude pravděpodobně dokončena v únoru nebo v březnu příštího roku.
Německo s kritikou nesouhlasí. Přebytek podle něho způsobuje vysoká konkurenceschopnost německých firem a vysoká světová poptávka po jejich zboží.
Evropská komise nyní podrobně prozkoumá ekonomická data za poslední tři roky. Pokud by došla k názoru, že značný převis vývozu nad dovozem skutečně způsobuje problémy jak německé, tak evropské ekonomice, muselo by Německo přijmout kroky k nápravě této situace.
A kdyby Berlín tento problém nevyřešil, hrozí mu případně pokuta do výše 0,1 procenta hrubého domácího produktu. Loni dosáhl německý hrubý domácí produkt přes 2,6 bilionu eur. Pokuta by tedy mohla vystoupat až na úroveň zhruba 2,6 miliardy eur, což je zhruba 70 miliard korun. K tomu je ovšem daleko.
Evropský komisař pro měnovou politiku Olli Rehn, který byl alespoň v médiích motorem „tažení“ za prošetření skutečného stavu, už na začátku týdne mírnil vášně: „Nejde o nic jiného než o začátek věcného dialogu, který by měl včas pojmenovat případné problémy a věnovat se jim,“ řekl a dodal, že mu jde o analytickou, a nikoli politickou debatu.
Podpořte domácí poptávku
Kritici Německu vyčítají, že za vysokým přebytkem zahraničního obchodu je z velké části utlumená domácí poptávka. Pravidelná hodnotící zpráva ministerstva financí Spojených států zveřejněná na konci října zvolila vůči Německu nezvykle ostrá slova, když doslova mluvila o bezkrevné domácí poptávce.
Ta následně nemotivuje ke zvýšenému dovozu a tradiční exportní ekonomika tvoří rekordní přebytky, které (nejen) podle amerického ministerstva financí brzdí ekonomický růst v ostatních zemích a vyvolávají reálnou hrozbu deflace nejen pro eurozónu.
Německo se tak v kritické zprávě amerického ministerstva dostalo po bok tradičně kritizovaných ekonomik – Číny, Japonska a Jižní Koreje. Zpráva s nelibostí upozorňuje na fakt, že německá ekonomika vytvořila za rok 2012 větší přebytek než Čína. Podle Mezinárodního měnového fondu to bylo 239 miliard dolarů (zhruba 4,78 bilionu korun) v německém podání a 193 miliard dolarů v podání Číny.
Naposledy v říjnu německý přebytek dosáhl na 20,3 miliardy eur a o šest procent překonal referenční úroveň, kterou stanovila Evropská unie pro určení nadměrného přebytku. Během prvního půlroku byl zhruba sedm procent nad referenční úrovní. Evropská komise tak zahájení kontroly neopírá jen o argumenty kritiků, ale i o statistická data.
Kritici navrhují Německu konkrétní opatření. „Vyšší mzdy podporují vyšší domácí poptávku, proto by země měla pro zvýšení mezd udělat co možná nejlepší podmínky. Řešením by například bylo daňové zvýhodnění a úlevy pro lidi s nízkými příjmy,“ říká například Olli Rehn. Německá vláda dostává také rady, že by měla zvýšit například investice do infrastruktury.
Rada ministrů EU už v červenci požadavek na posílení německé domácí poptávky podpořila. Německo tedy nekritizují jen „bruselští úředníci“ a Spojené státy, ale své výhrady vůči němu mají i evropští partneři.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 11. 2013 8:15, Roger
Kdysi by mne nanapadlo, že tu časem bude něco mnohem horšího než RVHP, a že to bude diktovat dokonce i Německu...
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.