Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nový daňový ráj v eurozóně. Lucembursko pro chudé

Eurozóna získá už za několik měsíců nový daňový ráj, tedy další zemi lákající zahraniční firmy na nízké sazby daní. Vedle Malty či Kypru se zařadí i Lotyšsko, které se chystá přejít na společnou měnu od ledna 2014.

Atraktivní je pro cizince přitom už nyní. „V první polovině tohoto roku do Lotyšska ze zahraničí přiteklo okolo 1,2 miliardy dolarů. Vklady nerezidentů jsou tak už na deseti miliardách dolarů, což je polovina všech bankovních vkladů v zemi,“ píše agentura Bloomberg.

Země láká především firmy ze zemí bývalého Sovětského svazu. „Denně nám chodí stovky dotazů z Ruska, Běloruska, Kazachstánu a Ukrajiny,“ říká pro Der Spiegel právnička Taťana Lutinska, která má v tamní Rietumu Bank na starost řízení odboru zahraničních holdingů. Spousta podniků teď podle ní chce také přesunout peníze do Lotyšska z bankrotujícího Kypru.

Anketa

Víte, kdo je v Lotyšsku prezident?

Lucembursko pro chudé

Sazba daně z příjmů právnických osob tu činí 15 procent, což je mnohem méně než průměr celé Evropské unie (23,5 procenta). Pro srovnání, v Belgii je to podle Eurostatu 37 procent, v Česku 19 procent, v Německu 29,8 procenta a ve Španělsku 30 procent.

Od roku 2013 navíc platí, že holdingové firmy nemusí danit zahraniční zisky z dividend či prodeje akcií. Stejně tak mohou tyto peníze volně převádět na zahraniční účty, například na Kajmanské ostrovy. „Lotyšsko má už teď přezdívku Lucembursko pro chudé,“ komentuje pro Der Spiegel analytik Markus Meinzer.

Kromě toho se Lotyšsko snaží lákat zahraniční firmy – podobně jako jiné země – na různé investiční pobídky. „Konkrétním případem je například oblast telekomunikací. Zde je společnostem přiznána úleva na dani z příjmů ve výši 25 procent z objemu investovaných prostředků se stropem zhruba 50 milionů eur,“ tvrdí Petr Jankovič z vedení společnosti Akont, která v Česku pomáhá firmám s „optimalizací“ daní.

Od nového roku navíc Lotyšsko jako druhá země v Pobaltí přechází na společnou evropskou měnu. „Euro samo o sobě důvěru v ekonomiku nijak nezvyšuje, viz Itálie, Španělsko nebo Kypr,“ myslí si Jankovič.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

27. 7. 2013 | 16:59 | tiffany

Jsem myslela, že se chystá zákaz daňových rájů a ne, že to bude nový způsob podnikání ! více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK