Rozpočet Evropské unii stačí na přežití, na víc ne

Luboš Palata | rubrika: Komentář | 12. 2. 2013 | 6 komentářů
Rozpočet Evropské unie na příštích sedm let je špatný rozpočet. Dokonce ještě horší než ten minulý. A Česká republika je na něm navíc bita, za evropskou politiku svého premiéra a prezidenta.
Rozpočet Evropské unii stačí na přežití, na víc ne

Evropská unie se musela v minulých letech natolik zabývat svojí přítomností, tedy záchranou jednotné evropské měny a dluhovou a ekonomickou krizí postižených členských států, že jí nezbyl čas na to zabývat se vlastní budoucností. A to ani tou střednědobou, protože rozpočtový výhled na roky 2014–2020 takovou střednědobou budoucností je. Ať se na to podíváme z jakékoli strany, je rozpočet Evropské unie na příštích sedm let rozpočtem špatným. Ne tak špatným, aby neumožňoval Evropské unii přežít, ale tak špatným, že si mnoho Evropanů zcela správně může znovu položit otázku, k čemu vlastně Evropskou unii máme.

Rozpočet Evropské unie není v žádném případě odpovědí na ekonomickou krizi, v níž se část států Unie nachází. A jejich seznam se rozrůstá: samozřejmě je na něm dávno Řecko, v krizovém pásmu jsou i Portugalci, Španělé, problémy se zřejmě nevyhnou Itálii a zápis na něj si zřejmě už zasloužily nebo zaslouží v neposlední řadě i některé z nových států Evropské unie – Maďarsko, Slovinsko, Kypr a také Česká republika. Pokud cesta ven z krize nevede přes škrty, ale přes nalití více peněz do ekonomiky (které se pak ale zase musí stáhnout v dobrých časech), Evropská unie se jako celek chová právě opačně.

Britské vydírání a německé volby

O tom, že rozpočet na příštích sedm let bude nižší než rozpočet předchozí, rozhodly v podstatě dvě země. Německo a Velká Británie. Británie, jejíž premiér David Cameron vytáhl ne náhodou pár dní před summitem tu nejtěžší zbraň – vyhlášení referenda o setrvání v Unii, a to ještě v době platnosti nového rozpočtu. Kdyby Londýn neuhájil „britský rabat“, tedy to, že Velká Británie neodvádí do společného rozpočtu tolik, kolik by s ohledem na svoji hospodářskou výkonnost měla, dal Cameron jasně najevo, že by se jeho neutrální pozice ohledně budoucnosti Británie v Evropské unii mohla vychýlit na stranu těch, kteří jsou pro odchod z unie.

Německo sice nevydíralo, ale dalo jasně najevo, že nebude podporovat vyšší unijní rozpočet. Angela Merkelová k tomu měla několik důvodů. Tím prvním je zájem na udržení Velké Británie v Evropské unii. Dalším pak spolkové volby v září tohoto roku, které nemá Merkelová zdaleka tak v kapse, jak se mohlo zdát. Posledním pak určitá vyčerpanost Německa z dluhové krize, na jejíž stabilizaci Spolková republika přispěla zdaleka nejvíc ze všech evropských zemí. Unijní rozpočet byl pro Berlín už jen jakýmsi dodatečným závodem po nabité a velmi náročné sezóně.

Anketa

Co by se asi tak stalo, kdyby Británie vystoupila z Unie?

Nečas dostal, co si zasloužil

Zbytek unie se tak trochu vezl. Země jako Francie nebo Polsko si hlídaly svoje příjmy a do značné míry také uhlídaly. Takže francouzské krávy i firmy stavící dálnice v Polsku můžou být spokojené. Unii naopak nezbývá mnoho peněz na boj s krizí (byť omezený fond na podporu mnohde katastrofální zaměstnanosti mladých vznikl), na podporu evropských vědeckých projektů, výrazně méně peněz bude i na celoevropské dopravní a infrastrukturní projekty. Rozpočet Evropské unie tak nemá ani reformní podobu, ani žádný vizionářský náboj, je to jen udržovací rozpočet k tomu, aby spolek přežil.

To, že Česká republika přišla v novém rozpočtu o 155 miliard korun, je očekávané. Po zcela nesmyslném a nečitelném chování premiéra Petra Nečase se ani nic lepšího nedalo čekat. Také Nečasova unijní politika je bez dlouhodobější vize a výsledek v podobě českého podílu na rozpočtu je daní za to, že si premiér evropskou politiku uzurpoval pro sebe. Z České republiky udělal ve spolupráci s odcházejícím prezidentem Václavem Klausem izolovanou, nepochopitelnou zemi bez spojenců. Rozdíl mezi tím, jak dopadlo v Unii zcela jinak vystupující Polsko a Česko je jednoznačný. Zatímco Polsko, které dostane o čtyři a půl miliardy eur více než na uplynulých sedm let, může slavit, Nečas má co vysvětlovat.

Je třeba změnit systém, ne rozpočet

Hra o rozpočet ještě není definitivně dohraná, nespokojenost s rozpočtem dal najevo Evropský parlament. A ten může zatáhnout za záchrannou brzdu. Ovšem ani veto Evropského parlamentu by neřešilo to hlavní. Tedy přežilý systém rozpočtu, který určují členské státy, jež při jeho sestavování bojují především o vlastní zájmy. A zájmy Evropy zůstávají stranou. S tím je potřeba už konečně něco udělat a na to by se měl Evropský parlament a Evropská unie jako taková soustředit. Cesta vede přes nezávislé příjmy do unijního rozpočtu, rozhodující slovo Evropského parlamentu a omezení dotací krav a podporu vědy, výzkumu a evropské infrastruktury. Vědí to v Evropě všichni, jen už by to konečně měl někdo také udělat.

Autor je redaktor MF DNES a Lidových novin

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 2. 2013 14:27, H. Dostál

CEsta k prosperitě nevede přes nezávislé příjmy EU. Ta vede přes úspory a větší svobodu v ekonomickém konání. Jak může k prosperitě vést větší přerozdělování úředníků na úkor těch, kteří skutečně tvoří?

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Návrh zaručit mladým v Unii práci neznamená totální nasazení

14. 12. 2012 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Návrh zaručit mladým v Unii práci neznamená totální nasazení

Evropská komise by ráda, aby členské státy svým mladým zaručily jistotu zaměstnání: místo pro každého do čtyř měsíců od skončení školy. Dobrá zpráva: otroctví se nechystá. Špatná: záruky... celý článek

Zaostřeno na Kalouska: Jak nás vidí svět venku

27. 11. 2012 | Tomáš Prouza | 13 komentářů

Zaostřeno na Kalouska: Jak nás vidí svět venku

Podle Financial Times jsme důvěryhodní, ekonomické výsledky máme nad průměrem, ovšem politicky jsme na tom hůř než většina zemí Evropské unie. Ekonomický deník sestavoval žebříček unijních... celý článek

Práce v cizině: obstarejte si zahraniční důchod

11. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Práce v cizině: obstarejte si zahraniční důchod

Až dnešní třicátníci dospějí do důchodového věku, na jejich penze podle všeho nebude. Současná podoba penzijní reformy možná nebude ještě dřív – nejspíš už po příštích volbách. A tak... celý článek

Václav Klaus: Eurokrize? Dno teprve přijde

18. 7. 2012 | Lukáš Kovanda | 15 komentářů

Václav Klaus: Eurokrize? Dno teprve přijde

Prezident České republiky Václav Klaus říká v exkluzivním rozhovoru: „To je pouze přání či sen všech těch falešných radikálů, když si myslí, že už zítra vypadne Řecko, pozítří Itálie,... celý článek

Aleš Michl: Čína jednou Evropu naporcuje jako pekingskou kachnu

19. 5. 2012 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Aleš Michl: Čína jednou Evropu naporcuje jako pekingskou kachnu

Pomohl by eurozóně odchod Řecka? V čem se Česká republika podobá Španělsku? A proč by měli evropští lídři radši jezdit na chatu než do Bruselu? Exkluzivní rozhovor s ekonomem Alešem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.