Očima expertů: Je euro v ohrožení?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 11. 11. 2011 | 4 komentáře
Mohla by dluhová krize vyvrcholit rozpadem eurozóny? Jak moc je ohrožena společná evropská měna? Zeptali jsme se předních ekonomů Pavla Kohouta a Petra Macha, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností ze světa financí.
Očima expertů: Je euro v ohrožení?

Předním politikům eurozóny se pořádně prohlubují vrásky na čele. Vinna je dluhová krize, která si pohrává s ekonomikami mnoha států; jejich osud visí na vlásku. Bankrot Řecka je jasnou věcí a diskutuje se jen o jeho přesné podobě. Objevují se nejrůznější krizové scénáře, které počítají s vyloučením Řecka z eurozóny. Brzy by prý stejný osud mohl potkat i další státy, jako jsou Portugalsko, Španělsko či Itálie. Spekuluje se ale také o tom, že eurozónu opustí sponzor, totiž Německo. Podle současných pravidel a smluv Evropské unie však stát nemůže opustit eurozónu a zůstat přitom členem Evropské unie.

Jak se promění eurozóna?

Budou se tedy měnit pravidla hry? A chtěl by vůbec někdo zůstat v Evropské unii, ve které by nebylo Německo, zato státy jako Řecko, Portugalsko a spol. ano? Nepříjemné mrazení po těle mají jistě ze současné situace i evropští bankéři. Rekapitalizace evropských bank je nejspíš rovněž nevyhnutelná. Situace se mění každým dnem a nutno připustit, že obrat k lepšímu je zatím v nedohlednu. Evropskou unii každopádně čekají velké změny, které nastíní její budoucí podobu a směřování. Spousta lidí se ptá, jestli je euro jako společná evropská měna v koncích, nebo je dokonce v ohrožení i fungování celé Evropské unie?

Přečtěte si, co si o tomto problému myslí odborníci z oblasti financí a byznysu. Podaří se podle nich zachránit euro, nebo je z dlouhodobého hlediska existence jednotné evropské měny neúnosná?

PETR MACH

ekonom

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování
Petr Mach
+42
+
-

Euro, tak jak je, nemůže přežít. Zřízení vlastní měny je nezbytností pro Řecko, jinak jeho ekonomika bude setrvávat v recesi. V omezeném rozsahu euro může přežít jako společná měna Německa, Rakouska, Nizozemí, Belgie a Francie – pokud se tyto země přestanou zadlužovat. Pro českou ekonomiku ale rozpad eurozóny může být přínosný. Německé euro posílí, což vylepší náš export do Německa. Řecká měna oslabí, což nám zlevní dovolenou v Řecku.

PETR TEPLÝ

ekonom

Petr Teplý
+6
+
-

Do roku 2013 eurozóna v současné podobě nevydrží a Řecko se vrátí do diktatury jako za junty v letech 1967–1974. Ne náhodou nedávno vyměnili v Řecku velení armády, protože je to reálná hrozba. Řekové nikdy svoje dluhy nesplatí, protože nebudou mít z čeho – pracovat nikdy pořádně nezačnou, respektive proč by se nyní měli měnit, když jim to desetiletí tak vychází? Jakákoliv pomoc Řecku je jako házení peněz do černé díry. Zbytek eurozóny může žit i bez Řecka. A řešení? Evropská centrální banka bude muset natisknout hodně peněz na záchranu zbytku eurozóny, daňoví poplatníci (nejen v Německu) už na to stačit nebudou.

TOMIO OKAMURA

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Tomio Okamura
-14
+
-

Euro bezesporu nepadne – kromě Řecka je v eurozóně také Německo a další ekonomicky silné země, které prosperují a po odeznění krize budou prosperovat ještě víc. Otázkou spíš je, jak bude eurozóna vypadat a jaká bude mít pravidla.

PAVEL KOHOUT

ekonom

Pavel Kohout - ekonom, ředitel pro strategii společnosti Partners
+41
+
-

Euro není třeba zachraňovat. Nic mu nehrozí. Zachraňovat je třeba některé ekonomiky, které euro přijaly, a později se ukázalo, že nejsou schopny je unést. Záchranu potřebují zejména Řecko, Portugalsko a možná i Španělsko. Irsko je na dobré cestě a u Itálie musíme doufat, že se dokáže zachránit sama. Dále budou záchranu potřebovat některé banky, zejména francouzské. Krize se tedy netýká eura, ale jeho uživatelů. Euro zkrachovat nemůže, kdežto Řecko ano. Anebo banka, která vlastní řecké dluhopisy.

Další otázkou je, zda by optimální pomocí Řecku nebylo zavedení nové drachmy. Ale i kdyby eurozónu opustilo Řecko a Portugalsko, euro by stále mohlo velmi dobře fungovat v ostatních zemích.

Ještě další otázkou je, zdali by do eurozóny měli vstupovat noví členové. Odpovídám záporně, neboť vůbec nejlépe by euro fungovalo v okruhu zemí, které jsou na srovnatelné hospodářské úrovni: Německo, Francie, Benelux, Rakousko, možná Finsko. Ne Řecko, ne Portugalsko a za žádných okolností Česká republika.

JAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+12
+
-

To omíláme pořád dokola. Euro nemůže vydržet v současné nehomogenní podobě. Má-li euro přežít, musí se eurozóna přeměnit ve federativní stát, něco na způsob USA. Domnívám se však, že Evropa je tak mentálně a kulturně rozličná, že další stupeň integrace není průchodný, respektive by stejně dlouho nevydržel. Poslední roky můžeme spíše vnímat rostoucí dezintegrační náladu. Takže nevěřím, že euro přežije a že vyvstávající dluhovou krizi Evropy někdo vyřeší. V tomto směru jsem pesimista a „restrukturalizaci dluhů“ spojenou s rozsáhlou bankovní krizí vidím jako nevyhnutelné řešení.

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

-98
+
-

Euro se zachránit podaří, i když z dlouhodobého hlediska je existence jednotné evropské měny – ve stávající podobě – neúnosná. Říká se, že opravdu dobrého přítele poznáš až v opravdu vypjatých podmínkách. A stejně tak dobrou měnu. Euro jí zatím není. Vypjaté krizové podmínky plně odhalují fakt, že zavedení jednotné měny nevede ke sbližování ekonomik, ke slaďování cyklů členských zemí. Je třeba postup přesně opačný – nejprve sladit ekonomiky a pak případně ustavit měnovou unii. Na to upozorňoval poměrně rozsáhlý tábor ekonomů už v době, kdy nad eurozónou ještě idylicky svítilo sluníčko, tedy v letech 1999 až 2007. Jenže nebyl vyslyšen. Euro je totiž projekt primárně politický.

Anketa

S kým byste mohli nejspíš souhlasit?

Pravdou však je, že eurolídři mohou proklamovat cokoli, skupovat skrze centrální banku kvanta jinak neudatelných dluhopisů, půjčovat si třeba v Pekingu, ale o úspěšnosti projektu nakonec stejně rozhodnou ekonomické zákonitosti. Ty jasně říkají, že měnová unie je přínosná pouze pro hospodářsky sladěné celky s vysokou mobilitou práce a kapitálu s dobře ošetřeným sdílením rizika v případě asymetrických šoků. Takovou unii může vytvořit třeba Německo, Nizozemsko, Lucembursko či Finsko. K takové unii by se rády přidaly i státy jako Dánsko, Švédsko či možná i Norsko nebo Švýcarsko. To by byl opravdu elitní euroklub hospodářsky dostatečně sladěných zemí. Třeba bychom se po několika letech rádi přidali i my. Takže ano, euro přežije – ale domnívám se, že pouze v „tvrdém jádru“ či po nějakém dvourychlostním rozdělení stávající eurozóny na „Sever“ a na „Jih“. Nečekejme ale takové změny rychle. Bohužel může trvat třeba dvě desetiletí, než k nim dojde.

Jaký je váš názor na dluhovou krizi? A k jakým změnám podle vás dojde v eurozóně? Napište nám do diskuze.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Krize. Zažehnána, nebo odložena?

1. 11. 2011 | Tomáš Prouza | 2 komentáře

Krize. Zažehnána, nebo odložena?

Minulý týden všichni slavili konec eurokrize. Byl to však opravdu její konec, nebo jsme ji jen odložili?

Západu dochází dech, bohatství míří do Asie

14. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Západu dochází dech, bohatství míří do Asie

Řada asijských zemí zažívá na rozdíl od trápícího se Západu dobré časy. Světové bohatství se přelévá východním směrem. Čím je to způsobeno a jaké jsou vyhlídky do budoucnosti?

Jak chránit majetek před hyperinflací, devalvací měny a bankovní krizí?

5. 9. 2011 | Jan Traxler | 18 komentářů

Jak chránit majetek před hyperinflací, devalvací měny a bankovní krizí?

Během několika let se můžeme potýkat s hyperinflací a devalvací měn, ještě dříve můžeme být svědky bankovní krize. Přitom aktuálně upadá svět do hospodářské recese a ke slovu se hlásí... celý článek

Evropu si rozvracet nedáme!

13. 7. 2011 | Aleš Tůma | 12 komentářů

Evropu si rozvracet nedáme!

Ratingové agentury jen prohlubují evropskou rozpočtovou krizi – došlápneme si na ně, hrozí Evropská komise.

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

7. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

Jestli chce Řecko půjčku, ať se ráčí něčím zaručit. Nemovitostí – a ostrovů – má dost, v hodnotě tak akorát na pokrytí svých dluhů. Zhruba toto zaznělo tento týden konečně oficiálně... celý článek

Partners Financial Services