Peníze nepadaj z nebe

| rubrika: Komiks | 14. 8. 2011 | 2 komentáře
Peníze nepadaj z nebe
Původně to mělo vypadat takhle: on a ona pod nočním nebem, drží se za ruce a pozorují oblohu. On – trochu připomíná George Sorose – říká: „Padá dolar, něco si přej.“ Nakonec je ale všechno jinak. Dolary sice v našem komiksu padají, ale rozhodně ne z nebe.

Je starý a těžko řešitelný spor o původ rčení Lže, jako když tiskne.

Někteří říkají, že tohle rčení vzniklo kvůli neveliké pravdomluvnosti žurnalistů. Je fakt, že jeden čas se v Československu říkávalo Lže, jako když Rudý právo tiskne, ale jinak se v redakci shodujeme, že novináři jsou vcelku normální lidé, kteří zalžou jen tu a tam. Čestné slovo.

Druhá teorie tvrdí, že novináři sice jsou lháři prolhaní, ale původ rčení je třeba hledat jinde. Správně by se podle nich mělo říkat Lže jako když centrální banka tiskne. Různobarevné poukazy, které nejsou ničím kryté, jsou podle nich největším podvodem v historii lidstva. Počet příznivců této teorie v poslední době stoupá. 

Uvolněte se, prosím

Obrázek zvětšíte kliknutím

Lež je jistě zavrženíhodná. Jenže někdy může být i krásná. Máme pochopení pro rozkoš strýčka Skrblíka potápějícího se v moři zlatých mincí, ale krásně provedená bankovka, s osobitým výtvarným návrhem a pečlivou grafickou prací, skýtá člověku s kapkou estetického cítění delikátnější požitek – požitek z uměleckého díla. Viz třeba bahamský třídolar ze šedesátých let:

Bahamský dolar

Další umělecká díla (i patlaniny) najdete v Muzeu bankovek na Peníze.cz.

Sváteční komiksy: každou neděli a svátek na Peníze.cz

Nejlepší investice ◄► Nové zdroje z kosmu ◄► To, co jíte ◄► Horká půda◄► Volejte ministrovi ◄► Půjčka pro každého ◄► Moudro za třicet tisíc ◄► Historická pravda ◄► Díky, pane chef! ◄► Prorůstová opatření ◄► Tak ty chceš přidat? ◄► Na stáří spořte s... ◄► Jako Palacký ◄► Masáž ◄► Kriminál◄► Bankéř snídá fazole ◄► Zločinní bankéři ◄► Když peníze pršely ◄► Přímý přenos◄► Nepřístupný film ◄► Na odstřel ◄► Jak na úrazové pojištění ◄► Za dva zlatý ◄► Švarcsystém ◄► Volba povolání ◄► Monstrózní úleva ◄► PIN 2499 ◄► Ještě není nejhůř ◄►Polní pych ◄► Pilíře dělají talíře ◄► Nejlepší mozky ◄► Panika na trzích ◄► Daň z nemovitostí◄► Potíže s rodičovskou ◄► Zadarmo ◄► Žijou mezi námi ◄► Ježíšek ◄► Zboží vhod vánoční ◄► Řešení krize ◄► Igráčkovy návraty ◄► Letohrádek Hvězda ◄► Ruka (v) trhu ◄► Univerzální piklení ◄► Dvojí zdanění ◄► V nouzi poznáš džin ◄► Neživot na dluh ◄► Božský prezident ◄► Odliv mozků ◄► Ruleta ◄► Velká říjnová ◄► Státní svátek ◄► Musí to bét? ◄► Severní vítr ◄► Tutanchamonova kletba ◄► Rockstar ◄► Cena mlčení ◄► Poprvé! A bez plavek! ◄► Zelené zlato ◄► Peníze nepadaj z nebe ◄► Vzestup a pád ◄► Život je boj(ler) ◄► Smrt fialové krávy ◄► Pracovní úraz ◄► Zákaz kouření ►Ilustrováno MaComiXem prostřednictvím jeho ComicsCreatoru.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.