Fotbal a dovolené: prázdná pracoviště až do září

Fotbal a dovolené: prázdná pracoviště až do září
Celý svět prožívá fotbalovou hysterii a ta se významně promítá i do pracovního nasazení. Brazilské školky v úterý prosily rodiče, aby si kvůli zápasu Brazílie – Chorvatsko vyzvedli děti do 13:30. V ČR si každý třetí český zaměstnanec plánuje během mistrovství vzít volno nebo zkrátit pracovní dobu. Jak moc budou Češi během šampionátu pracovat a jak se to odrazí na produktivitě práce?

"Na letištích a pohotovostních odděleních nemocnic sice slibují, že budou pracovat, ale já bych náhlý infarkt nebo předčasný porod mezi čtvrtou a šestou neriskovala. Všude jinde zavírají, propouštějí zaměstnance nebo žáky už ve dvě," napsala o fotbalem žijící Brazílii pro včerejší MF Dnes Martina Malechová. Jestli jste nad touto zprávou o fotbalem téměř paralyzované Brazílii kroutili hlavou, pak vězte, že i české firmy mohou během června počítat s výrazným poklesem produktivity práce. Mnoho zaměstnanců totiž plánuje sledovat zápasy fotbalového mistrovství světa. Toto zjištění vyplývá z výsledků studie Fotbalový šampionát a zaměstnanecká produktivita agentury EuropeTalent.com, přední personální on-line agentury se specializací na východoevropský region.

Třetina Čechů si na fotbal vezme volno

Průzkum byl proveden těsně před začátkem turnaje v České republice, Polsku, Rumunsku, Rusku a Ukrajině. 76 % respondentů potvrdilo zájem o sledování zápasů – procento bylo vyšší u mužů (80 %) než u žen (70 %). Muži také plánují sledovat více utkání než ženy – 30 % mužů (v porovnání se 17 % žen) si nenechá ujít žádný nebo téměř žádný zápas.

V porovnání mezi jednotlivými hodnocenými zeměmi rozdíly nejsou, viz graf, výjimkou jsou jen diváci na Ukrajině. Přestože se jejich národní tým mistrovství účastní, Ukrajinci o šampionát projevují menší zájem než jiné státy střední a východní Evropy.

Zájem o Mistrovství světa ve fotbale podle zemí (v %)

Zaměstnanci v jednotlivých zemích byli dotazováni, zda si plánují vzít volno, aby mohli sledovat zápasy fotbalového mistrovství světa. Zhruba 31 % českých respondentů odpovědělo, že si volno rozhodně vezmou.

  • 22 % z nich plánovalo ukončit práci dříve. ("Nezůstanu doma celý den, ale budu odcházet z práce dříve, abych mohl sledovat zápasy").
  • 8 % si již naplánovalo vzít regulérní dovolenou. ("Ano, požádám si o normální dovolenou.")
  • Zbylé 1 % si chtělo zařídit nemocenskou a zůstat doma u televize. ("Ano, obstarám si neschopenku, zůstanu doma a budu se dívat na zápasy.")

Na srovnání českého chování s dalšími zeměmi regionu se podívejte do tabulky.

Plánované absence spojené s MS ve fotbale 2006
Země Zkrácená pracovní doba Žádost o volno Nemocenská dovolená Neplánuje volno
Česká republika 22 % 8 % 1 % 69 %
Polsko 15 % 6 % 4 % 75 %
Rumunsko 13 % 7 % 2 % 78 %
Rusko 18 % 5 % 4 % 72 %
Ukrajina 19 % 4 % 4 % 73 %
Celkový průměr 17 % 6 % 3 % 74 %
Zdroj dat: EuropeTalent.com

Agentura EuropeTalent.com se rovněž ptala zaměstnavatelů a řídících pracovníků, zda umožní svým podřízeným, aby sledovali zápasy. Zhruba 55 % zaměstnavatelů oslovených v České republice plánovalo dát zaměstnancům volno na sledování zápasů.

Procento bylo mírně vyšší v případě těch manažerů, kteří se sami zajímají o fotbal, a samozřejmě naopak nižší u těch, kteří fotbal nesledují. Zejména ženy na manažerských pozicích vykazovaly nižší sklony k tomu umožnit zaměstnancům sledování zápasů během pracovní doby. Našlo se i malé procento manažerů, kteří byli rozhodnuti neposkytnout volno zaměstnancům, přestože sami zápasy sledovat hodlali.

Mnoho firem v západní Evropě se rozhodlo problém snížené pracovní docházky řešit tak, že svým zaměstnancům vytvořilo zázemí pro sledování vybraných zápasů v práci a stanovilo akceptovatelné podmínky pro čerpání pracovního volna. Zhruba 22 % respondentů v České republice uvedlo, že jim zaměstnavatel vytvořil zázemí pro sledování zápasů fotbalového šampionátu. Z britských respondentů takto odpovědělo pouze 20 %, další země viz graf.

Sledování zápasů z práce (% dotázaných společností)

Dopady pro podnikání

"Výsledky potvrzují to, co většina zaměstnavatelů očekávala, totiž že během světového šampionátu dojde k výraznému poklesu produktivity," komentuje studii vedoucí analytik EuropeTalent.com a dodává: "Předem plánované absence v zaměstnání jsou jen jedním aspektem. Skutečná míra absencí bude pravděpodobně ještě větší vzhledem k pozápasovým oslavám a nedostatku spánku, neboť mnozí fanoušci úspěšnějších týmů zůstanou vzhůru až do ranních hodin."

Ne všichni "skáčí"
Jeden z dotazovaných českých manažerů se k snížené produktivitě vyjádřil takto: "Není správné, že když některé země, v tomto případě Německo, a jednotliví hráči vydělávají peníze, my zaměstnavatelé máme prodělávat."

Účast českého národního týmu na světovém šampionátu nepochybně zvýší zájem o zápasy, zejména pokud Česká republika postoupí z vyřazovacích bojů.

Vzhledem k tomu, že krátce po mistrovství světa začíná čas dovolených, mohou se české firmy připravovat na delší dobu útlumu než obvykle, přičemž lze počítat s tím, že k plné aktivitě se firmy navrátí až v září.


Británie přijde o půl miliardy liber, Holandsko již své zkušenosti má

Problém týkající se poklesu produktivity není jen záležitostí České republiky. Podobné výsledky byly zaznamenány i v dalších zemích a výsledky průzkumu v západoevropských zemích rovněž potvrdily stejný trend. Podle studie britské účetní firmy Tenon ztratí britské společnosti letos v červnu 500 milionů liber kvůli nemocenským spojeným s fotbalovým šampionátem a vyčerpáním zaměstnanců po pozápasových oslavách. Toto číslo však ještě vzroste, pokud se Anglie dostane do závěrečných kol turnaje.

Desítky tisíc holandských zaměstnanců nahlásily telefonicky onemocnění během evropského šampionátu v Portugalsku 2004, přičemž ve dnech, kdy hrálo nizozemské národní mužstvo, vzrůstal počet neschopenek až o 20 %. Nizozemská pojišťovna SEZ dokonce nedávno vypracovala novou bezpečnostní politiku, která firmám působícím v Nizozemsku umožňuje pojistit se proti náhlému nárůstu počtu nemocných zaměstnanců během fotbalového mistrovství světa.

Zdroj: průzkum agentury EuropeTalent.com

Letní dovolená 2006: rady, tipy, srovnání

Víte, jak se pojistit? Kde vzít peníze na dovolenou? Jak a čím na dovolené platit? Jak zajistit váš opuštěný dům či vaši nabitou "turistickou kapsu"? Kdo pomůže vašemu v zahraničí havarovanému autu? Co dělat s domácími mazlíčky, které nechcete brát s sebou? Odpovědi na tyto a další mnohé otázky naleznete v našem novém tématickém seriálu Letní dovolená 2006: rady, tipy, srovnání.
Najdete zde také aktuální kurzy měn, základní geografické údaje o zemích celého světa a spoustu dalších praktických rad.

A co vy? Plánujete si vzít volno, abyste mohli sledovat zápasy fotbalového mistrovství světa? Povězte nám v anketě a

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.