Krize babího léta

Jiří Šedivý | 16. 9. 2005
Krize babího léta
Na sklonku pracovního týdne vám nabízíme něco lehčího čtení. Poprázdninové přemítání nad tím, co nám uplynulé zhruba dva měsíce přinesly. Už i k vám dorazila krize babího léta?

Uplynulé události můžeme naskládat do nejrůznějších souvislostí. Ale běda, když je dáme dohromady a zjistíme, že svět, ve kterém žijeme, je tím nejlepším, co příroda do dnešní doby vytvořila a člověk "doladil".

Jen skončily prázdniny, plné deště, chladu až zimy a mála horkých dnů, začalo krásné babí léto. Již nejsou ani slzavé dny ani smrtící horka a rostou houby. Nicméně tma za oknem po osmé večer nám dává jasně najevo, že vlády se pevně chopil měsíc září. Měsíc, kdy by řidiči měli dvojnásob zpozornět, protože na silnice se opět vracejí postavičky, které někdy nejsou vidět ani za školní brašnou, natož za zaparkovaným autem.

Za vzpomínaným oknem je sice večer dříve tma, ale přes den moc hezky, a tak člověk upoutaný ke své práci nebo milované škole přeci jen občas vyhlédne a začne relaxovat anebo, o trochu hůře, přemýšlet.

Přemýšlení o světě aneb kam jsme to o prázdninách posunuli

Když náhodou zabrousí vaše myšlenky někam do lesa nebo u otužilejších i k vodě, můžeme závidět a mluvit spíše o snění. Přemýšlení směrem k realitě světa bude mnohem horší. Nějakých pár šílenců v Londýně, co jim nestačí bouchací kuličky, to už je vlastně jen pro pamětníky. Jsou to sice pouhé dva měsíce zpátky, ale svět se žene dál, zběsile uhání a nenechá nás vydechnout.

Málem pro pamětníky byla i ta několikadenní šarvátka mezi těmi, co jsou šílení proto, že se chtěli svobodně bavit a těmi druhými šílenci, co chtějí ostatní řídit. Nějaký "tek" nebo co. Ti první udělali chybu, že dali těm druhým šanci, když lezli, kam se nesmí. A ti druzí ukázali voličům, jak se syčáky zatočí. Ale to je pořád dávná doba a skoro dějepis. Ani v současnosti se nudit nemůžeme. Naopak, nevíme, co dřív. Valí se to na nás ze všech stran. Ještěže v televizi skoro nic není a zbývá dost času na reklamu a na zprávy. Jinak se tam pořád objevuje ta divná telenovela, co se jmenuje "NeZvoleníMalouSestrou - voyer i ty show". Reklamám reklamu reklamovat nebudeme, a tak nám zbývají myšlenky zas jen na ty zprávy.

Po prázdninách veseleji

A zprávy nejsou nijak růžové. Jen občas narůžovo dobarvené. Dominuje Katrina, která zpustošila co se dalo a hlavně připravila milióny lidí skoro, a bohužel někdy i úplně, o všechno. Jelikož je svět kulatý a vše je globalizované, došlo ke zdražení ropy na světových trzích. Cena benzínu tak vzrostla i u nás a rovnou o pětikorunu na litru. Třeba se bude méně jezdit a dálnice D1 nepraskne ve švech.

Když už jsme u toho, neodpustím si poznámku o předvolební kampani. Začíná to být cítit všude. Škoda jen, že spousta věcí se stihnout nedá, že se dají jenom slíbit. Právě "dé-jednička" určitě do voleb třetí pruh až do Brna nepřibere. Kdo věří slibům ministra dopravy, že to bude brzo, ať si věří. Kolínské automobilce TPCA toho taky vláda naslibovala. Právě dálnici D 11 do Hradce Králové a Pardubic. A v roce 2005. Hotová letos určitě nebude, ale kdo by myslel, že slíbili postavit celou. Plzeňané by taky mohli vyprávět o tom, co to znamená, když se něco vleče.

Bohužel dál tu máme brutální vraždy lidí, nepokoje, volby a machinace v arabském světě na Blízkém východě. Stále se nám, vyspělým demokratům, nedaří vysvětlit islamistům, že zbraní v ruce se spory řešit dají, ale vyřešit nikoliv. A tak tu máme další krize podle nejrůznějších komentátorů politické, válečné, mírové, vojenské nebo humanitární.

Poslední sen

Před probuzením z našeho snění nebo přemýšlení nás ještě čeká sen, který si budeme jediný pamatovat i po probuzení. Vláda nám sestavila státní rozpočet. Stát prý bude šetřit. Tomu se tak říká, když utratíte jenom o 76 miliard víc, než máte odvahu vybrat. Kdo že bude ten dluh řešit? Ano, budou, někdy, příště, po nás, ti další…

Vzbuďme se a zpátky do práce. Jak se dostáváme do reality života, vidíme, že je venku opravdu hezky. Sluníčko. A ten sen? Ještěže to byl jen sen. Byl vlastně jen samá krize. Krize počasí, krize trhu, krize dopravy, krize společnosti…  Ne, dost. Ještě jsme na něco zapomněli. V září se také rodí nejvíce dětí. To je hezké, ne? Nejspíš ano, ale září za to nemůže. Základní znalosti přírodopisu napovídají, že to bude dřív. Někdy kolem Vánoc, jak byl venku sníh a za okny tma mnohem dřív. Zkrátka září zůstává jedna velká krize, Krize babího léta. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-140
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Životní situace

A tohle už jste četli?

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

12. 7. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Společná evropská měna je vůči americkému dolaru aktuálně nejslabší za posledních téměř dvacet let. Dnes poprvé od roku 2002 klesla na takzvanou paritu – jedno euro se prodávalo za... celý článek

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je padesátiletý Elon Musk, který stojí za společnostmi jako Tesla a SpaceX. Vyplývá to z čerstvého žebříčku časopisu Forbes. Muskův majetek odhaduje na 219... celý článek

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

2. 4. 2022 | Jana Divinová | 22 komentářů

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

Salvadorský prezident se nevzdává a chce v bitcoinech financovat chod země. Chystá dluhopisy na nové město, kde chce kryptoměnu těžit. Z dálky to připomíná vzdušné zámky.

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

14. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

Na Ukrajině se dál bojuje, trhy dnes ale věří, že by válka nemusela být na dlouho. V reakci na včerejší slova vyjednavačů, že hovory o příměří poprvé výrazně pokročily, dnes posilují... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.