Jaké jsou bezpečnostní prvky Eura
13. 12. 2001 | Tomáš Hampl
Euro bankovky obsahují celou řadu bezpečnostních prvků a při návrhu nových bankovek bylo využito nejnovějších poznatků o ochraně bankovek proti padělání. Umíte poznat podvodníky?
Možná si řeknete, kdo může být alergický na peníze? Zní to na první pohled neuvěřitelně, ale alergie na společnou evropskou měnu se může projevit i u vás. Jedno a dvoueurové mince totiž obsahují nikl, který patří k nejvýznamnějším kontaktním alergenům.
Mince jako minibaterie
|
V nedávném čísle přinesl časopis Nature výsledky výzkumu týmu švýcarského dermatologa Franka Nestleho z curyšské univerzitní nemocnice. Vědci provedli test na sedmi pacientech citlivých na nikl, kteří měli po dobu 48 hodin připevněny mince ke své pokožce. Po uplynutí doby byla u všech pacientů pozorována silná alergická reakce způsobená uvolněným niklem. Z tohoto hlediska jsou nové euromince horší než ty, které nahradily. Množství niklu uvolněné ze slitiny použité v mincích je dokonce vyšší než by se uvolňovalo z čistého niklu. Podle zjištění expertů je problémem použití dvou různých slitin, jedno a dvoueurové mince se totiž skládají ze středu, který je obepnut mezikružím. Tyto dvě slitiny mají opačný elektrický potenciál, např. u jednoeurové mince je bílý střed nabit kladně, žluté mezikruží pak záporně. Mince sevřená rukou se díky lidskému potu fungujícímu jako elektrolyt mění v minibaterii o napětí 30 - 40 mV. Slabý proud je sám o sobě neškodný, problémem jsou ionty niklu, které se ve zvýšené míře uvolňují.
Paradoxní je, že při delším styku s rukou uvolňují uvedené euromince až třistakrát více niklu než připouští evropská směrnice, která reguluje obsah niklu v některých výrobcích, jež často přicházejí do styku s kůží jako jsou např. bižuterie či pásky u hodinek. Mince však na seznamu uvedeny nejsou. I přes závěry uvedeného výzkumu ujistila evropská komise, že používání mincí není zdraví škodlivé. Navíc prý se nyní nikl nalézá jen v osmi procentech euromincí, zatímco dříve byl nikl obsažen až ve třech čtvrtinách mincí eurozóny.
Automaty nikl potřebují
I přes tato ujištění se stále častěji u obyvatel eurozóny objevuje alergie na uvedené mince. Více jsou touto alergií postiženy ženy, odhaduje se, že alergií na nikl trpí dvanáct procent žen a tři procenta mužů. U takto citlivých lidí se může při delším styku s mincemi objevit nepříjemný ekzém, který se může šířit dále. Alergie se však při spojení s některými dalšími faktory mohou vyvinout i u lidí, kteří dosud žádné potíže s niklem neměli. Z tohoto důvodu proti použití niklu v mincích již dříve protestovalo Švédsko, jež navrhovalo použít slitiny jiných kovů. Jeho návrhy byly zamítnuty a Švédsko se nakonec k měnové unii později stejně nepřipojilo. Proč se tedy nikl v mincích vůbec používá? Přítomnost niklu ve slitině zvyšuje odolnost mince proti opotřebení a korozi a dodává minci některé fyzikální vlastnosti, jež jsou důležité při kontrole v různých automatech.
Přistoupení České republiky do eurozóny je ještě daleko, někteří politici mluví až o roku 2010. Problém s uvolňováním niklu bude možná do té doby vyřešen, pokud ne, tak nám nezbývá než doufat, že již budeme tak bohatí, že platit budeme spíše bankovkami eura a euromince žmoulat v kapse nebudeme.
Bojíte se uvolňování niklu z euromincí? Měli bychom euro u nás zavést rychle nebo není kam spěchat? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.
Všechny euromince si můžete prohlédnout v naší galerii. V našem atlasu bankovek naleznete nejen platné eurobankovky, ale i ty které nikdy zavedeny nebyly. Pokud se zajímáte o společnou evropskou měnu, více informací naleznete ve zvláštní sekci.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem