Daňoví poplatníci opět pláčí…

Daňoví poplatníci opět pláčí…
Poté, co v březnu schválila Poslanecká sněmovna odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen a zvýšila částku tohoto odškodného na 400 000 korun, souhlasil s touto novelou i Senát a kampeličkáři se tak mohou těšit na větší náplast jejich finanční bolístky.

Novelu ještě musí podepsat prezident republiky, aby vstoupila v platnost. Dosud mohli poškození vkladatelé získat osmdesát procent vkladu, maximálně však 100 000 korun. Nyní je to devadesát procent a maximálně již zmíněných 400 000. Novela je dílem poslanců Koalice, komunistů a ČSSD. Předkladatelé argumentovali především tím, že členové zkrachovalých kampeliček mají mít nárok na stejné odškodnění jako klienti zkrachovalých bank. To mimochodem stejně nebude pravda, neboť u zkrachovalých bank má klient nárok na devadesát procent vkladů, avšak až do výše 25 000 euro, což je přibližně 750 000 korun.

Trochu to zavání sčítáním jablek a hrušek. Soudnému investorovi muselo být jasné, že vysoké úroky nabízené kampeličkami jsou zcela nereálné, navíc jsou kampeličky koncipovány jako družstva. Proč tedy risk vkladu do soukromých záložen má platit stát, tedy daňoví poplatníci? Nebudeme nakonec všichni platit dluhy zkrachovalých podnikatelů, kterým bohužel nevyjde podnikatelský záměr?

Ve finančním sektoru odjakživa platí – čím vyšší slibovaný výnos, tím vyšší riziko. Slovo riziko znamená, že z vkladu taky nemusí být nic. Tady je tato pravda na úkor státních financí pokřivena – kdyby záložny nějakým zázrakem nezkrachovaly, vkladatelé by inkasovali vysoké úroky. Dopadlo to ovšem tak, jak se dalo čekat – ale vědomě podstoupené riziko několika desítek tisíc lidí (kolem 85 000) zaplatíme všichni.

V řeči čísel to bude stát 1,2 miliardy korun. Hlavně že nejsou peníze na zdravotnictví, vzdělání, vědu…

Co si o odškodnění "kampeličkářů" myslíte? Jsou pro odškodnění jiné důvody než politické? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 43 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 5. 2002 13:58, rozumdohrsti

Četl jsem kdysi jeden článek. Jeden šéf kampeličky se osobně chlubil, že pro kampeličku není problém zainvestovat do finančního trhu s výnosem 15%, 20% a více. Oni jsou totiž tak chytří, že uzavírají FX obchody (spekulace na měnu) právě na výše uvedené výnosy ....protože oni vědí, kdy tento výnos bude dosažen a pak tyto operace jednoduše zrealizují. Jinak řečeno = oni vědí to, co neví nikde na celém světě. Zákon to umožňoval, dohled nefungoval nebo tomu ani nerozuměl ...a tak se hezky investovalo. V cizině by samozřejmě došlo okamžitě k reakci = podání žaloby. Takto veřejně dokladovat, že dělám něco, co nemůže fungovat = jednoduše tunel, to už chce hodně velkou jistotu = a ta tu byla díky znění zákona. Který poslanec to předložil???? Je si jistý beztrestností????

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 5. 2002 22:25, vejda

No já vám nevím. Zveřejnění by asi nepomohlo - myslím, že "obyčejného voliče" (kdo to vůbec je?) zvýšení náhrad vůbec nepálí. Možná naopak. A viděl jste ten výzkum o názoru na prospěšnost oposmlouvy? Doufám, že Havel udělá tak "unfair" věc a nepověří Klause sestavením vlády. Třeba herr professora trefí šlak a odtáhne do pekel.

Zobrazit celé vlákno

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (43 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Jak správně přihodit? Zlepšení aukcí dostalo Nobelovku

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali profesoři Stanfordské univerzity Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson. Královská akademie věd ve Stockholmu jim ocenění udělila za zlepšení v oblasti... celý článek

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka, Hana Vincourová | 16 komentářů

Sen o penězích za nic ožívá. Nový test základního příjmu

Koronavirová krize vrátila do hry myšlenku takzvaného nepodmíněného příjmu. S experimentem začalo Španělsko, chystá se k němu Německo.

To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

20. 4. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

To tu ještě nebylo. Ropa ztratila hodnotu, prodávající musí platit

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se propadla do záporných hodnot. Prodávající tak za ni nejenže nic nedostane, ale ještě musí kupujícímu zaplatit.

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

10. 3. 2020 | Jan Traxler | 9 komentářů

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

Indexy spadly během tří týdnů o 20 až 25 %, mnohé akcie i výrazně více. Po černém pondělí nastal vhodný čas uskutečnit první větší nákupy.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.