Nejlepší stavební spoření v červenci. A jedno prázdninové překvapení

Petr Kielar | rubrika: Když se řekne | 5. 7. 2025
Na trhu došlo k výraznému zvýšení úroků jedné stavební spořitelny, které předčí konkurenci o celý jeden procentní bod. Jak bude reagovat konkurence? A především: které stavební spoření je teď nejvýhodnější?
Nejlepší stavební spoření v červenci. A jedno prázdninové překvapení

Zdroj: Pleska / Midjourney

Prázdniny začaly velkým překvapením. Modrá pyramida navýšila úrokový bonus Moudrého spoření na 2,5 %, takže spolu se základní sazbou 0,5 % je celkový úrok na stavebním spoření 3 %. Momentálně jde o nejvyšší úrok na trhu, a to s velkým náskokem.

Druhou nejvyšší úrokovou sazbu má Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) – dvě procenta, to je o celý jeden procentní bod méně. Přesto Modrá pyramida neopanovala čelní pozice srovnávače stavebního spoření. Je to proto, že ostatní spořitelny dávají k úrokům štědré bonusy a prémie, které v součtu předčí nabídku Modré pyramidy.

Druhou prázdninovou novinkou je bonus 500 Kč za uzavření smlouvy online, který od 1. července zavedla Moneta. Tím se dostala těsně za vedoucí Buřinku, která nadále zůstává na prvním místě.

Jak tedy vypadá žebříček nejvýhodnějších nabídek stavebního spoření?

Porovnání stavebního spoření při vkladu 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let

Nabídky porovnáváme podle částky, kterou naspoříme úložkami 1700 korun za měsíc po dobu šesti let. Do výpočtu jsme vedle úroků a státní podpory zahrnuli také poplatky a daně. Čistá úroková sazba v posledním sloupci nám říká, jako by musel být úročen ideální účet, bez poplatků a daní, abychom na něm naspořili stejnou částku. Do porovnání jsme zahrnuli tarify určené ke spoření, které je možno sjednat samostatně, bez nutnosti uzavřít smlouvu o dalším produktu.

SpořitelnaTarifNaspořeno celkemČistá úroková sazba
ČS (Buřinka)Pro děti online139 714 Kč4,375 %
ČS (Buřinka)Standard online139 107 Kč4,234 %
MonetaProSpoření online139 061 Kč4,223 %
RaiffeisenJistota138 793 Kč4,160 %
ČS (Buřinka)Pro děti138 711 Kč4,141 %
MonetaProSpoření Premium138 462 Kč4,083 %
ČS (Buřinka)Standard138 105 Kč3,998 %
MonetaProSpoření136 659 Kč3,656 %
Modrá pyramida (KB)Moudré spoření136 611 Kč3,644 %
ČSOBOptimum Plus136 292 Kč3,568 %
RaiffeisenSpoření130 993 Kč2,266 %
Stav k 3. 7. 2025. Zdroj: Stavebky.cz

I nadále se tedy vyplatí nakupovat stavebko u Buřinky. A platí to pro malé (děti) i velké (dospělé). Buřinka úročí vklady sazbou 2 % a k úroku přidává bonus ve výši státní podpory.

Princip je jednoduchý – k přiznané státní podpoře nám Buřinka přidá bonus ve stejné výši jako je státní podpora. Pokud je smlouva uzavřena online, získáme tento bonus ke státní podpoře za prvních šest let spoření, což při plném využití státní podpory znamená bonus až 6000 Kč. Pro smlouvy uzavřené jiným způsobem je bonus omezen jen na prvních pět let spoření.

Navíc je možné získat od Buřinky bonus 2500 Kč za podmínky, že během prvních pěti měsíců vložíme na účet alespoň 75 000 Kč. Při pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně se však tento bonus do našeho srovnání nepromítne.

Mladí střadatelé, kteří ještě nedovršili 18 let věku, dostanou navíc bonus ve výši 500 Kč. Buřinka je momentálně jediná stavební spořitelna, která nabízí nějaké zvýhodnění pro dětské smlouvy.

Při pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně si u Buřinky jako dospělí naspoříme 139 107 Kč, a to se zahrnutím všech poplatků, daní, státní podpory a bonusu ve výši státní podpory.

Bonus 2500 Kč je podmíněn vysokým počátečním vkladem a při tomto způsobu spoření na něj nemáme nárok. Čistá úroková sazba je 4,234 %. Kdybychom chtěli stejného výsledku dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen 4,981 %, abychom se po zdanění dostali ke stejnému výsledku.

Pro děti do 18 let je výnos díky bonusu ještě větší. Naspořená částka stoupne na 139 714 Kč a čistá úroková sazba na 4,375 %.

Státní příspěvek ke stavebnímu spoření od loňského ledna dosahuje už jen pěti procent ročně z naspořené částky do dvaceti tisíc korun. Maximální příspěvek tak klesl ze dvou na jeden tisíc korun. Změna se dotkla nejen nových, ale i starších smluv. Úroková sazba spoření je na rozdíl od spořicích účtů pevná, tedy neměnná po dobu šesti let. Nejméně šestiletá doba spoření je podmínkou pro získání státní podpory.

Podrobnosti o aktuálních nabídkách všech stavebních spořitelen čtěte v nezkráceném článku na webu Stavebky.cz.

Petr Kielar

Autor článku Petr Kielar

Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Novým šéfem Raiffeisen stavební spořitelny je Ondřej Hák

2. 7. 2025 | Kateřina Hovorková

Novým šéfem Raiffeisen stavební spořitelny je Ondřej Hák

Novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny je od července Ondřej Hák, který přebírá roli po Pavlu Čejkovi. Skupina Raiffeisen personální změnu vysvětlila tím, že chce těsněji... celý článek

Nejlepší stavební spoření v květnu. Porovnání má novou jedničku

9. 5. 2025 | Petr Kielar

Nejlepší stavební spoření v květnu. Porovnání má novou jedničku

I přes snížení státního příspěvku teď stavební spoření překonává aktuální míru inflace i nejlepší spořicí účty. Tady je aktuální porovnání.

Modrá pyramida mění šéfa. Povede ji Monika Truchliková

16. 4. 2025 | redakce Peníze.CZ

Modrá pyramida mění šéfa. Povede ji Monika Truchliková

Od 1. května 2025 se novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Modré pyramidy stavební spořitelny ze skupiny Komerční banky stane Monika Truchliková.

Státní podpora na stavební spoření zůstane nižší, potvrdil Ústavní soud

9. 4. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

Státní podpora na stavební spoření zůstane nižší, potvrdil Ústavní soud

Škrty ve vládním balíčku neporušují základní práva a svobody, konstatovali ústavní soudci. Podpora od roku 2024 klesla na polovinu, a to i pro nové vklady na starší smlouvy.

Nejlepší stavební spoření v dubnu. Kolik vám vydělá za šest let?

8. 4. 2025 | Petr Kielar | 1 komentář

Nejlepší stavební spoření v dubnu. Kolik vám vydělá za šest let?

I přes snížení státního příspěvku teď stavební spoření překonává aktuální míru inflace i nejlepší spořicí účty. Tady je aktuální porovnání.

Partners Financial Services