Nejvyšší úrok za deset let. Stavební spoření má nového krále

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 24. 4. 2022 | 28 komentářů
Srovnatelný spořicí účet by musel mít úrokovou sazbu skoro 5,7 %. Na ochranu před letošní inflací to přesto nestačí.
Nejvyšší úrok za deset let. Stavební spoření má nového krále

Zdroj: Shutterstock

Moneta stavební spořitelna zvýšila úrokové sazby stavebního spoření. U smluv sjednaných od 23. dubna úročí vklady 2,5 % p. a. To je momentálně nejvyšší sazba na trhu stavebního spoření – s velkým odstupem před konkurencí. Ostatní stavební spořitelny úročí vklady nejvýše 1,5 %.

Při pravidelném spoření odpovídající částce 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let – po započtení státní podpory a odečtení poplatků či daní – naspoříme u Monety celkem 141 698 Kč. To znamená čistou úrokovou sazbu 4,824 %. Případný úvěr ze stavebního spoření bude mít sazbu 5,49 % p. a. Podrobnosti o této novince přináší web Stavebky.cz

„Srovnatelný spořicí účet by musel mít úrokovou sazbu 5,675 % p. a. před zdaněním. Taková nabídka dnes na trhu není, což z nového tarifu Monety dělá aktuálně nejvýnosnější z bezpečných bankovních produktů,“ říká Petr Kielar, provozovatel webu Stavebky.cz. I na stavební spoření se vztahuje pojištění vkladů podle zákona.

Nejvyšší úrok na klasickém spořicím účtu – 4,08 % – bude mít od pondělí Trinity Bank. J&T Banka úročí vklady 4 %, s měsíční výpovědní lhůtou 4,15 %. Na 4 % lze dosáhnout také u Equa bank. Creditas dává 3,6 %, Expobank 3,51 %. Podrobnější informace o podmínkách nejlepších spořicích účtů jsme přinesli v samostatném článku. Výhodou spořicích účtů je, že peníze si lze kdykoliv vybrat. Banka může prakticky okamžitě změnit úrok jak směrem nahoru, tak dolů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vyšší úrok mohou přinést některé termínované vklady. Při závazku na jeden rok nabídne Trinity 4,58 % (formálně jde o fixaci spořicího účtu). J&T Banka má 4,5 % u vkladu na pět let, stejný úrok dá od pondělí Creditas při závazku na půl roku. U termínovaných vkladů se zavazujete, že si peníze po určitou dobu nevyberete. Výměnou za to vám banka garantuje, že původní úrok nezmění po celou dobu vkladu – to se podle budoucího vývoje na trhu může ukázat jako výhoda, ale i nevýhoda.

„U tarifů stavebního spoření jsou změny úrokových sazeb podstatně vzácnější. Stavební spořitelna se totiž zavazuje neměnit sazby po dobu nejméně šesti let. Proto stavební spořitelny nereagují na drobné změny trhu a k úpravě sazeb přistupují až tehdy, kdy je zřejmý dlouhodobý trend,“ vysvětluje Kielar.

Nejlepší stavební spoření k 23. 4. 2022 

Nabídky porovnáváme podle částky, kterou naspoříme úložkami 1700 korun za měsíc po dobu šesti let. Do výpočtu jsme vedle úroků a státní podpory zahrnuli také poplatky a daně. Čistá úroková sazba v posledním sloupci nám říká, jakou sazbou by musel být úročen ideální účet, bez poplatků a daní, abychom na něm naspořili stejnou částku. Do srovnání jsme zahrnuli i speciální nabídky, které kromě nové smlouvy o stavebním spoření předpokládají také zřízení a používání nového běžného účtu u mateřské banky. 

SpořitelnaTarifNaspořeno celkemČistá úroková sazba
MonetaProSpoření online / Premium141 698 Kč4,824 %
Modrá pyramidaKombi *141 491 Kč4,777 %
ČSOB (Liška)Komfort spořicí + balíček ČSOB + prémie 500 *140 452 Kč4,541 %
RaiffeisenBalíček pro nové klienty RB *140 116 Kč4,464 %
ČSOB (Liška)Komfort Spořicí + prémie 500139 858 Kč4,404 %
Hvězdička označuje tarify, u nichž je podmínkou sjednání běžného účtu v bance ze stejné finanční skupiny. Zdroj: Stavebky.cz

Tabulka obsahuje pět nejlepších nabídek, tady najdete kompletní porovnání

Úrok 2,5 % od Moneta stavební spořitelny je nejvyšší od roku 2012. Na přelomu let 2011 a 2012 úročila vklady třemi procenty (tehdy ještě jako Wüstenrot), od února 2012 snížila sazbu na 2,2 % p. a.

Zdroj: Stavebky.cz

Vývoj úrokových sazeb Moneta stavební spořitelny (dříve Wüstenrot stavební spořitelny) od roku 2011.

Ani nejlepší stavební spoření, spořicí účty nebo termínované vklady však zdaleka nestačí na současnou inflaci. Ta v březnu meziročně stoupla na 12,7 %, průměrná míra inflace za celý rok má podle odhadu ministerstva financí dosáhnout 12,3 %.

Výpočet inflace

%

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 4. 2022 15:37, Skeptik

Jenže právě proto, že se jedná o srovnání dvou velmi odlišných produktů, je potřeba zvolit nějaký jednotný způsob, jak vyjádřit výnosnost obou. Přepočet na % p.a. je naprosto legitimní, a to za předpokladů uvedených v článku, vč. předpokladu fixního úroku po dobu celých 6 let.
Jestli narážíte na to, že autor měl místo "spořáku" srovnávat s "termíňákem na 6 let", tak je to jen trapné hnidopišství. Inteligentní čtenář to přesně tak chápe.

Že si myslíte, že se 10% zhodnocuje celý vklad, a to opakovaně každý rok, to vyplynulo z toho, že jste použil "p.a.", což znamená "přepočítáno na jeden rok". Pokud vložím 20000, dostanu první rok 2000 a dalších 5 let už nic, tak to rozhodně není 10% *p.a.*.

Ten výnos se nepočítá úplně triviálně - jsou na to funkce v Excelu nebo online kalkulačky. Na vstupu dáme 72 měsíčních vkladů po 1700 Kč, k tomu celkovou částku ze sloupce "Naspořeno celkem", a funkce vrátí úrok, který je potřeba, aby se zadané vklady zhodnotily na požadovanou celkovou částku.

Pokud najdou nějakou kalkulačku použitelnou pro tento případ, přidám to sem později.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 4. 2022 13:40, A.Crowley

opravdu ? vážně porovnáváte stavební spoření se spořícím účtem či krátkodobým termínovaným vkladem. To už opravdu můžete porovnávat jablka s melouny.
Mimochodem mohu poprosit o vysvětlení jak je možné, že čistý úrok je 4,824% p.a. když stát přidá na vkladech 10% p.a.(vklad 20.000 Kč) + stavební spořitelna "přidá" dalších 2,5 % ??

-18
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Stát zdaní podporu stavebního spoření. Co přinese výjimka z výjimky

2. 11. 2023 | Petr Kielar

Stát zdaní podporu stavebního spoření. Co přinese výjimka z výjimky

Vedle snížení státního příspěvku na stavební spoření přináší vládní balíček i málo známou novinku: příspěvek už nebude osvobozený od daně. Změna ovlivní tři miliony lidí, daň však zaplatí... celý článek

Komerčka zboří Modrou pyramidu. Stavební spořitelnu spojí s bankou

31. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Komerčka zboří Modrou pyramidu. Stavební spořitelnu spojí s bankou

Pobočky stavební spořitelny Modrá pyramida se začínají přejmenovávat na KB Poradenské místo. Typické modré logo najdou klienti už jen v malém provedení na vstupních dveřích nebo uvnitř... celý článek

O podporu ke stavebku nepřijdete, slibuje třetí spořitelna. Máme porovnání

4. 10. 2023 | Petr Kielar

O podporu ke stavebku nepřijdete, slibuje třetí spořitelna. Máme porovnání

S blížícím se koncem roku přibývají marketingové akce stavebních spořitelen. Tentokrát se zaměřují i na kompenzaci snížené státní podpory. Porovnali jsme, kolik vynesou jednotlivé nabídky. celý článek

Modrá pyramida mění tvář. Víc se propojí s KB

2. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

Modrá pyramida mění tvář. Víc se propojí s KB

Pobočky stavební spořitelny Modrá pyramida se přejmenují na KB Poradenské místo. Typické modré logo najdou klienti už jen v malém provedení na vstupních dveřích nebo uvnitř pobočky. celý článek

O podporu ke stavebku nepřijdete, slibuje druhá spořitelna

14. 9. 2023 | Petr Kielar

O podporu ke stavebku nepřijdete, slibuje druhá spořitelna

Měsíc poté, co Buřinka začala nabízet kompenzaci snížené státní podpory, přišla se stejným krokem Raiffeisen stavební spořitelna: když stát od příštího roku sníží státní podporu, doplatí... celý článek

Partners Financial Services