Stavební spořitelny ruší poplatek za předčasné ukončení smlouvy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 10. 2019 10:20 | 3 komentáře

Wüstenrot se snaží získat i klienty, kteří se nechtějí vázat na povinných šest let stavebního spoření a bojí se, že budou potřebovat uložené peníze dřív.

U nově sjednaných smluv odpustí poplatek za její předčasné ukončení, jestliže trvala aspoň dva roky. Nabídka platí až do odvolání pro všechny nové smlouvy nezávisle na věku klienta.

Následuje tak některé konkurenty, kteří poplatek za předčasné zrušení vymazali (přinejmenším dočasně) už dřív. Wüstenrot jinak standardně vybírá při předčasném ukončení spoření – tedy před naplněním šestileté vázací doby – sankční poplatek 0,9 procenta z cílové částky.

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) odpouští poplatek za předčasné zrušení, jestliže k němu dojde aspoň po třech letech od sjednání smlouvy. „Takovou možnost využívají klienti, kteří chtějí spořit třeba na poslední chvíli před důchodem (a výnos jim dává smysl i bez státní podpory). Nebo lidé, kteří se dostanou do jakýchkoli finančních potíží a peníze potřebují vybrat,“ upřesňuje mluvčí ČMSS Tomáš Kofroň.

Standardní poplatek u Lišky je 0,5 procenta z cílové částky, minimálně však 2000 korun. „Drtivá většina klientů ale spoří minimálně po dobu šesti let – nejen kvůli státní podpoře, ale i kvůli možnosti budoucího výhodného úvěru,“ zdůrazňuje Kofroň.

Srovnání stavebka

Když potřebujete někam uložit peníze, nechcete je riskovat a chcete aby aspoň trošku vydělaly. Když potřebujete zašít peníze sami před sebou. Když tušíte, že si časem budete chtít vzít na úpravy bytu úvěr ze stavebního spoření. Zkrátka když z jakéhokoli důvodu chcete stavební spoření, nechejte si napřed srovnat nabídky:

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) neúčtuje poplatek při vypovězení smluv uzavřených od letošního dubna. U starších smluv si strhne jedno procento z cílové částky. „V individuálních případech po posouzení situace klienta můžeme poplatek odpustit,“ dodává mluvčí Monika Kopřivová.

Modrá pyramida už od roku 2011 neúčtuje poplatek za předčasné vypořádání smlouvy po aspoň třech letech jejího trvání, ovšem pouze u speciální nabídky pro starší klienty – jde o tarif Spoření Pohoda (dříve Spoření třetího věku). „Je určen pro klienty ve věku od 55 let, pro které je možnost výběru prostředků již před koncem šestileté zákonné vázací lhůty nejvíce atraktivní,“ vysvětluje mluvčí Hana Vaněčková. V ostatních případech vybírá jedno procento z cílové částky.

Také u Raiffeisen stavební spořitelny činí standardní poplatek za předčasné ukončení jedno procento z cílové částky. „Zatím se jeho nastavení nechystáme měnit,“ říká mluvčí Lenka Molnárová.

Na tom, že klient při zrušení smlouvy dřív než po šesti letech přijde o státní podporu, se nic nemění. Tohle pravidlo plyne přímo ze zákona a žádná stavební spořitelna ho zrušit nemůže. I proto je předčasné ukončení stavebního spoření nevýhodné, protože u současných tarifů nabídne v nejlepším případě úrok 1,2 % (u variant pro mladé až 1,5 %), což je méně než u dobrých spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Inflaci, která se dlouhodobě pohybuje nad dvěma procenty, dokáže stavební spoření porazit právě až díky státnímu příspěvku.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Modrou pyramidu vede bývalý šéf Wüstenrotu

2. 8. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Modrou pyramidu vede bývalý šéf Wüstenrotu

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Modré pyramidy se od začátku srpna stal Michael Pupala. V čele stavební spořitelny nahradí Pavla Jiráka, který zůstává členem představenstva. celý článek

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

2. 8. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) přichází od srpna s akční prémií pro mladé do 18 let. Jde o momentálně nejlepší nabídku stavebka v této věkové kategorii, ukazuje nezávislé... celý článek

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

26. 7. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

Aktuální nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu. celý článek

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

22. 7. 2021 | Petr Kielar | 2 komentáře

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

První krok ke vzniku stavebního spoření přišel před sto lety. Víte, kdo byl Georg Kropp a co se tehdy stalo v německé obci Wüstenrot?

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.