Smluv o stavebním spoření dál ubývá, pokles ale zpomaluje

| rubrika: Aktuality | 29. 8. 2019 13:00

Počet smluv o stavebním spoření v Česku dál klesá. Ke konci letošního prvního pololetí jich bylo zhruba 3,157 milionu, což je o 15 tisíc méně než před rokem. Ukazují to čísla, která ministerstvu financí posílají jednotlivé stavební spořitelny.

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé „předzásobili“ a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Úbytek starších smluv částečně kompenzuje oživení zájmu o nové smlouvy. Těch si lidé během prvního pololetí sjednali přes 204 tisíc. To je zatím srovnatelné s loňským rokem, kdy si lidé od ledna do prosince sjednali 422 tisíc nových smluv.

Od roku 2013 klesá také celkový objem naspořených peněz. Ten teď dosahuje 352,5 miliard korun, zatímco třeba na konci roku 2012 to bylo skoro 435 miliard. V roce 2003 – rekordním podle počtu smluv – přitom měli lidé naspořeno jenom 237 miliard, pak se objem stále zvyšoval.

Už to víte?

Časově omezená akce od Lišky je zřejmě první, kdy spořitelna platí klientovi za uzavření smlouvy. Odpovídající spořicí účet by musel mít úrok 4,55 %. Projděte si nezávislé porovnání aktuálních nabídek.

Tak dobré zhodnocení tu dlouho nebylo. Nové porovnání stavebního spoření


Státní příspěvek na penzijní spoření může stoupnout. Daňové výhody by se rozšířily i na podobné spořicí a investiční produkty. A vznikne nový penzijní fond, odvážnější než dynamický. Ministerstvo financí zveřejnilo plány, jak podpořit úspory na důchod

Nová podpora spoření: Stát chce zvýhodnit nejen penzijko

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatil podporu ve výši 10,73 miliardy korun, v dalším roce klesla tato částka o více než polovinu. Předloni se státní podpora poprvé vešla pod čtyři miliardy (vztahuje se vždycky k předchozímu roku). Celková výše příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Počet úvěrů ze stavebního spoření (včetně překlenovacích) ke konci letošního června klesl na 571,5 tisíc, meziročně o necelých pět procent. Objem úvěrů naopak stoupl o skoro sedm procent na 270 miliard korun.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosahuje 76,6 procenta a v posledních letech roste.

Stoupá také průměrná cílová částka u nově sjednaných smluv. Ke konci loňského roku vzrostla na 470 tisíc korun, což je o 100 tisíc víc než před pěti lety. U smluv sjednaných za letošní první pololetí dosahuje cílová částka v průměru 427 tisíc korun.

Klidně nás sledujte! 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady. 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.