Dobré rady: Jak ukončit stavební spoření a dostat se k penězům

| rubrika: Jak na to | 3. 11. 2015 | 27 komentářů
Smlouvu o stavebku můžete vypovědět kdykoli. Když to uděláte až po konci šestileté vázací doby, počítejte s několikaměsíční výpovědní lhůtou. Když to uděláte dřív, připlatíte si a přijdete o státní podporu. Jak se dostat k penězům ze stavebního spoření? Pár dobrých rad.

Stavební spoření můžete vypovědět, kdykoli vás napadne. Vyplatí se ale načasování uvážit. Jakmile smlouvu o stavebku vypovíte, rozbíhá se výpovědní lhůta. Teprve po jejím konci smlouva zaniká a stavební spořitelna úspory vyplatí – na účet, který určíte. Když smlouvu vypovíte před koncem vázací doby, připravíte se o státní podporu. Spořitelny si navíc za předčasné ukončení smlouvy účtují poplatky.

Nebuďte jak malí...

... nezakládejte stavebko „na dítě“

Založili jste stavebko na děcko a teď byste je rádi vybrali? Jenže napřed musíte přesvědčit opatrovnický soud, že peníze užijete děcku ku prospěchu. A i když uspějete, výplata se tím řádně protáhne:

1. K šestiletce připočtěte tři měsíce

Jestli vás nic vážně netlačí, vydržte s výběrem peněz na konec šestileté vázací doby. Jde o zákonem stanovené období; když peníze vyberete už v jeho průběhu, ztratíte nárok na státní podporu za celou dobu spoření, připisuje se totiž pouze zálohově. Když smlouva skončí po uplynutí vázací doby, dostanete úspory včetně úroků a státní podpory.

Ale o něco přesněji: pro zachování nároku na státní podporu je rozhodující okamžik výplaty peněz z účtu stavebního spoření, nikoli chvíle, kdy podáte výpověď. Takže jestli na peníze spěcháte, je šikovné smlouvu vypovědět s rozumným předstihem, aby vypršela s koncem vázací doby. Myslet totiž musíte na tříměsíční výpovědní lhůtu. Rozbíhá se od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy smlouvu vypovíte. Příklad: Když výpověď spořitelně doručíte prvního listopadu, smlouva skončí k poslednímu únoru. Teprve pak vám stavební spořitelna pošle peníze.

2. Kdo nespěchá, vydělá

Jestli chcete smlouvu ukončit a blíží se konec roku, zvažte znovu, jestli byste ještě chvilku nevydrželi. Když necháte ukončení smlouvy až na leden, můžete dostat státní podporu i za tento kalendářní rok. Státní podpora se vyplácí vždy k penězům naspořeným v daném roce, bez ohledu na to, ve kterém měsíci jste je na účet stavebního spoření vložili. Nárok na připsání záloh státní podpory vzniká k poslednímu prosinci roku, na účty se připisují v následujícím roce, zpravidla v dubnu.

Takže, když peníze vložíte ještě v lednu, a na konci měsíce pak smlouvu ukončíte, vyplatí vám stavební spořitelna státní podporu ještě napřesrok.

Stavební spoření: poradna

Dobrá rada – a je to doma!

Na vaše otázky týkající se jak samotného stavebního spoření, tak i úvěrů ze stavebního spoření, překlenovacích i řádných, jsou v bezplatné poradně na Peníze.cz připraveni odpovídat odborníci z Českomoravské stavební spořitelny.

3. Chvátáte? Připlatíte si

Pokud nechcete nebo nemůžete čekat, až výpovědní lhůta uplyne, můžete stavební spořitelnu požádat o její prominutí nebo zkrácení. Pak už záleží na podmínkách konkrétní stavební spořitelny, zda vám vyjde vstříc a kolik to bude stát. Peníze můžete dostat i v řádu dnů nebo pár týdnů, ale připlatíte si – poplatek může dělat půl procenta z cílové částky, jedno procento ze zůstatku na účtu a podobně… Některé spořitelny podmiňují rychlejší výplatu převedením části peněz na novou smlouvu o stavebním spoření.

4. Ještě dřív? Ještě dráž

Smlouvu o stavebním spoření můžete ukončit ještě před koncem vázací doby. Připravíte se tak ale o státní podporu za celou dobu spoření. Stavební spořitelna vám navíc za předčasné vypovězení naúčtuje poplatek, který se pohybuje okolo jednoho procenta z cílové částky (poplatek je obvykle stejný, jako když chcete zkrátit výpovědní dobu).

Alespoň malá náplast: Kromě vašich vkladů vám zůstanou i úroky z vkladů a úroky z (odečtené) státní podpory.

5. Prakticky: Jak na to

Teorii už máte v malíčku. Teď ještě praktický návod, jak smlouvu stavební spořitelně vypovědět. Stavební spořitelny k tomu mají speciální formuláře. Výpověď můžete poslat poštou, nebo – a to nejspíš bude šikovnější – vyřídit přímo na pobočce. Když totiž výpověď nepodepisujete tam, musíte si nechat autogram úředně ověřit. Jestli na peníze hodně chvátáte, můžete se rovnou přeptat na možnost zkrácení tříměsíční výpovědní lhůty a propočíst, na kolik přijde.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+92
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 11. 2015 17:10

Citace - Martin / 03.11.2015 08:52

Mne letos skoncila vazaci doba, takze mam ze stavebka 2% terminak s 3 mesicni vypovedni dobou, to vam momentalne jina banka nenabidne :).

Zákon o SS byl změněn tak, že po skončení vázací lhůty může SS změnit úrok. A už jsem slyšel, že jedna SS (Liška? nejsem si jistý) mění úrok na 0,1%. Já jen abyste nebyl překvapený.

Reagovat

 

+33
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin 03. 11. 2015 08:52)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2015 15:28

nevíš o čem mluvíš troubo

Reagovat

 

-23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mira 03. 11. 2015 22:09)

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

28. 8. 2018 | 18:04 | Pavel

ne šmejdi čs jsou nenažraní jako celý bankovní svět více

18. 8. 2018 | 15:38 | hubert.herich

Moje manželka zrušila stavební spoření,po dosažení cílové částky,a dodržela(ještě o 2 roky překročíla) 6 letou lhůtu.Byla u České spořitelny.A při sepisování výpovědi,nám paní na pobočce řekla,že k vyplácení peněz dojde asi...více

4. 2. 2017 | 21:39 | Zdenek

Dobrý den mám tu stejnou zkušenost, Wüstenrot snížila sazbu úroků na 0,5% pa. více

1. 1. 2017 | 16:26

By mě zajímalo Pavle, kam to budete investovat? Když je pro vás tohle jasný signál. více

1. 1. 2017 | 16:23

0,1??? To si asi pletete stavební spoření s běžným účtem ne??? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.