Poradna - Stavebni sporeni

Potrebovala bych od Vas poradit. S koncem roku 2003 a s prijetim noveho zákona o stavebnim sporeni stále casteji premyslim, co udelat s mym stavajicim stavebnim sporenim a zda by nebylo rozumne investovat část penez z meho mesicniho platu do další smlouvy stavebniho sporeni. V soucasne době mam uzavrenou smlouvu u stavebni sporitelny HYPO, tarif nadstandard s cilovou castkou 300 tisíc. Na tuto smlouvu sporim mesicne 1.500 Kc a mam ji tretim rokem. Jeden nejmenovany financni poradce mi poradil, abych u tohoto stavebniho sporeni pristi rok vypovedela statni prispevek, smlouvu pote nechala bezet dále a ještě letos uzavrela nove stavebni sporeni u CMSS a od pristiho roku pobirala statni podporu na tuto novou smlouvu. Asi tak za 3 roky bych chtela zadat o uver ze stavebniho sporeni na bytove potreby. Bylo mi doporuceno, abych po vyprseni stavebniho sporeni u HYPA, tedy za 2 roky, tyto peníze presypala do stavebniho sporeni u CMSS a vzala si uver tam. Pry ma tato stavebni sporitelna mnohem vyhodnejsi podminky při zadosti o uver ze stavebniho sporeni. Tak nevim…nebylo by snad lepsi si stavajici smlouvu prodlouzit nebo navysit cilovou castku? Nalezi mi statni podpora i po patem roce sporeni? Proc nyní platit zhruba 3000 Kc za další smlouvu. Také jsem se na jednom webu docetla, ze pokud chci vyuzit stavajicich vyhodnejsich podminek na pripadnou novou smlouvu, musí byt na tuto smlouvu pripsana statni podpora jiz v letosnim roce. Co je na tom pravdy? Pristi rok mi bude 30 let a uvazuji o penzijnim pripojisteni. Jaka je idealni vyse mesicniho prispevku a jaky penzijni fond byste mi doporucili? Jaky je Vas nazor na penzijni pripojisteni u Credit Suisse? Predem dekuji za Vasi radu, snad mi pomuze v mem rozhodovani. Zany

Dotaz poslal/a: , 02. 10. 2003 12:27

Vážená paní,
na Vaše dotazy odpovím postupně:
1. Tříletá smlouva u Hypo stavební spořitelny, je předpokládám ještě uzavírána za velmi výhodných úrokových podmínek, z tohoto důvodu Vám rozhodně nedoporučuji chtít navýšit cílovou částku. Musela byste totiž přestoupit na aktuální úrokové podmínky a to tak, že smlouva by se přeúročila zpětně.
Podle mých propočtu můžete na smlouvu s cílovou částkou 300 000 korun a pravidelném měsíčním vkladu spořit až 10 let bez rizika přespoření smlouvy. Na konci takto dlouhého spoření byste měla obdržet lehce přes 293 000 korun.
2. Na jakoukoliv smlouvu SS máte nárok na státní podporu i po pěti letech spoření, z toho vyplývá, že není potřeba smlouvu navyšovat či uzavírat novou.
3. Pokud byste chtěla převést nárok na státní podporu na jinou smlouvu, pak je opravdu nutné tuto změnu převést ještě tento rok. Příští rok by totiž došlo k nárokování již nové státní podpory.
4. Vše co jsem psala výše se týká zejména klientů, kteří chtějí spořit. Vy píšete, že cca za 3 roky budete chtít úvěr což trošku mění situaci. Pokud budete pokračovat ve smlouvě u Hypa měla byste v tu dobu mít na účtu cca 125 000 korun a šanci získat úvěr až do dvojnásobku cílové částky (tedy 600 000). Na druhou stranu je pravda, že ČMSS momentálně nabízí zajímavé podmínky pro úvěry a úvěry umí prodávat což se Hypo zatím učí. Osobně bych Vám možná poradila následující:
starou smlouvu si nechte tak jak je a spořte na ni co nejdéle. V případě potřeby můžete smlouvy kdykoliv po pátém roce ukončit a peníze vybrat (je dobré počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou).
Pokud máte ještě další prostředky, které můžete ukládat stranou, uzavřete si smlouvu buď u již zmiňované ČMSS nebo u SSČS, obě společnosti mají úvěrovou politiku dobře zpracovanou a nabízejí i slušné podmínky. Jestliže nebudete vědět kterou spořitelnu zvolit, mohly by Vám pomoci naše produktové karty a názory našich čtenářů u nich napsané.
Co se týče penzijního připojištění je volba společnosti Credit Suisse určitě dobrou volbou, jde o velkou stabilní zahraniční společnost, která je počtem svých klientů na prvním místě mezi penzijními fondy. Dalšími fondy, které bych Vám mohla doporučit jsou ČSOB Penzijní fond Progres (psali jsme o něm v článku "Penzijní fond pro mladé") a Penzijní fond Komerční banky, oba fondy jsou vhodné zejména pro mladší klienty a mají zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Pokud vás budou zajímat bližší informace o těchto fondech můžete se opět podívat na naše produktové karty.

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat emailem, či telefonicky.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
online prodej
www.penize.cz
tel.:222 246 619
prodej@penize.cz

Kateřina Mihelková, 10. 07. 2003 18:55

Výpis článků s klíčovým slovem stavební spoření, úvěry ze stavebního spoření

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž součástí jsou Hypoteční banka a ČSOB Stavební spořitelna. Dosud rekordní byl rok 2020 s celkem zhruba 315 miliardami. Rekordní byl loňský rok i z pohledu počtu prodaných hypoték, jak dokládají data hypoindexu.

Stavebko na poslední chvíli. Jak nepřijít o státní podporu

29. 12. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Stavebko na poslední chvíli. Jak nepřijít o státní podporu

Je nejvyšší čas si zkontrolovat, kolik jste letos poslali na stavební spoření, abyste nepřišli o maximální státní podporu. Na okamžité platby ale nespoléhejte. A jestli stavebko sjednané nemáte? Aktuální inflaci sice nepokryje, v době růstu úrokových sazeb ČNB však může v budoucnu přinést výhodnější úvěr na rekonstrukci bydlení.

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

20. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

Inflace vyletěla k šesti procentům. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další cesty.

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

10. 12. 2021 | Petr Kielar | 12 komentářů

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

Nejvýhodnější nabídku stavebního spoření bez výraznějších omezení má ode dneška Liška. Rozdíly mezi spořitelnami však zůstávají minimální.

Stavební spořitelny zvyšují úročení vkladů. Nové porovnání

2. 12. 2021 | Petr Kielar | 15 komentářů

Stavební spořitelny zvyšují úročení vkladů. Nové porovnání

Růst úrokových sazeb se pomalu odráží i v úročení vkladů u stavebních spořitelen. Donedávna byl standardem úrok 1 %, na začátku prosince mají už čtyři z pěti stavebních spořitelen sazbu 1,5 %.

Dáme ještě víc. Spořicí účty mají novou jedničku

24. 11. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Dáme ještě víc. Spořicí účty mají novou jedničku

Kralování spořicím účtům s úrokem 2,5 % si Moneta Money Bank neužije ani týden. Trinity Bank od čtvrtka 25. listopadu zvýší sazbu na 2,58 %. A oproti Monetě dokonce bez stropu na výši vkladů.

Stavební spoření má novou jedničku. Úroky rostou

15. 11. 2021 | Petr Kielar | 32 komentářů

Stavební spoření má novou jedničku. Úroky rostou

Období nízkých úroků končí i u stavebního spoření. Sazbu, která je garantovaná po dobu nejméně šesti let, zvedá druhá z pěti spořitelen. Aktuální žebříček uvnitř.

Nejlepší stavební spoření v listopadu. Tady je žebříček

8. 11. 2021 | Petr Kielar | 1 komentářů

Nejlepší stavební spoření v listopadu. Tady je žebříček

S koncem roku roste zájem o stavební spoření. I v listopadu uzavřená smlouva může získat plnou státní podporu 2000 korun za letošní rok. Která stavební spořitelna teď nabízí nejvíc?

Stavební spoření má novou jedničku. Úrok roste

18. 10. 2021 | Petr Kielar | 18 komentářů

Stavební spoření má novou jedničku. Úrok roste

Moneta Stavební spořitelna od dneška zvyšuje úrok z vkladů na účtu stavebního spoření z jednoho procenta na 1,3 %. Ostatní parametry zůstávají beze změny. Tarif ProSpoření od Monety se tak stává nejvýhodnějším stavebním spořením na trhu, upozornil web Stavebky.cz. Změna se týká pouze smluv o stavebním spoření uzavřených ode dneška.

Stavební spoření je teď všude bez vstupního poplatku

6. 10. 2021 | Petr Kielar | 6 komentářů

Stavební spoření je teď všude bez vstupního poplatku

Nevídaná věc: Ani jedna ze spořitelen v říjnu nevybírá poplatek, který byl se stavebkem svázán od jeho příchodu do Česka. Přinejmenším u tří z pěti spořitelen přitom nejde jenom o dočasnou akci.

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

2. 8. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření pro děti má novou jedničku, ukazuje porovnání

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) přichází od srpna s akční prémií pro mladé do 18 let. Jde o momentálně nejlepší nabídku stavebka v této věkové kategorii, ukazuje nezávislé porovnání webu Stavebky.cz.

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

26. 7. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

Aktuální nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu.

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

22. 7. 2021 | Petr Kielar | 2 komentáře

Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

První krok ke vzniku stavebního spoření přišel před sto lety. Víte, kdo byl Georg Kropp a co se tehdy stalo v německé obci Wüstenrot?

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé jako Buřinka, vysvětluje, proč přibývá úvěrů ze stavebka.

První stavební spořitelna ruší vstupní poplatek

22. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

První stavební spořitelna ruší vstupní poplatek

ČSOB Stavební spořitelna od začátku července ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první na trhu se rozhodla pro plošné, časově neomezené zrušení bez podmínek.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další možnosti.

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

7. 6. 2021 | Petr Kielar | 11 komentářů

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

Červnové nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu.

Spořicí účet jako bonus ke stavebku. Tady je recenze

28. 5. 2021 | Petr Kielar, Petr Kučera | 6 komentářů

Spořicí účet jako bonus ke stavebku. Tady je recenze

ČSOB Stavební spořitelna (Liška, dříve Českomoravská stavební spořitelna) přichází s novým tarifem nazvaným Duo. Je bez poplatků a na první rok nabízí úrokovou sazbu 0,5 %. To je momentálně na úrovni nejlepších spořicích účtů.

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

3. 5. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

Liška od května přichází se slevou na poplatku, ke které lze přidat prémii za nového klienta a úrokový bonus. Výsledkem je aktuálně nejvýhodnější nabídka na trhu, ukazuje nezávislé porovnání.

Nejlepší stavební spoření. Aktuální porovnání

16. 4. 2021 | Petr Kielar | 1 komentářů

Nejlepší stavební spoření. Aktuální porovnání

U které stavební spořitelny zhodnotíte vklady nejvýhodněji? Čeho využít a na co si dát pozor?

Stránka 1/32

Předchozí

1

Partner sekce

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna je nejvýkonnější stavební spořitelnou v ČR, dlouhodobě nejvyhledávanějším poskytovatelem úvěrů na bydlení a významným poskytovatelem finančních služeb. Její tržní podíl v úvěrech na bydlení překračuje 55 %. Základem úspěchů je výkonná obchodní síť 2200 renomovaných finančních poradců. ČMSS se orientuje na osobní poradenství, a to jak ve financování bytových potřeb a zhodnocování úspor, tak v zajištění budoucnosti a v základních bankovních produktech.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tomáš Kofroň

http://www.cmss.cz

Partnerem poradny od: 25.11.2013

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 327 549 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Bankovní identitu už vyzkoušelo 700 tisíc lidí. Chystá se hromadný podpis

Revoluce v digitalizaci odstartovala před rokem. Které banky se přidají letos a jaké najde...více

Karanténa a OSVČ. Šance, jak dostat kompenzační bonus, jsou dvě

Karanténa a OSVČ. Šance, jak dostat kompenzační bonus, jsou dvě

Na kompenzaci od státu mohou výjimečně dosáhnout i podnikatelé, kteří si neplatili nemocenské...více

Omezení hypoték: Limitů bude víc. A přísnější

Omezení hypoték: Limitů bude víc. A přísnější

Nové limity pro poskytování hypoték budou nejen přísnější, ale i složitější. Tady je přehled...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.