Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spoření: další zhoršení podmínek je na světě

Stavební spoření: další zhoršení podmínek je na světě
Nepříjemná novinka v obchodních podmínkách stavebních spořitelen je jen dalším krokem k tomu, jak snížit výdaje stavebních spořitelen, podmanit si s posvěcením státu klienty a nemuset jim vyplácet tak velké výdělky jako doposud.

Ještě ani neutichl humbuk kolem rostoucích poplatků, který s největší pravděpodobností skončí až rozhodnutím soudu, a máme tu další překvapení. Někomu by se mohlo zdát, že si stavební spořitelny plní své kapsy již dostatečně. Omyl. Nový zákon o stavebním spoření totiž obsahuje zajímavé ustanovení. Jedná se o zbrusu nový způsob, jak ponechat další korunky na svých kontech a nemuset je vyplácet klientům, Z důvodu platnosti nového zákona o stavebním spoření musely stavební spořitelny vydat nové obchodní podmínky, které jsou v souladu s novými ustanoveními zákona. Jde například o prodloužení vázací lhůty na 6 let. Ve vší tichosti se objevil následující odstaveček:

Po uplynutí 6 let ode dne uzavření smlouvy o stavebním spoření a při splnění dalších podmínek stanovených zákonem má Stavební spořitelna právo jednostranně měnit úrokovou sazbu z vkladů, a to opakovaně. Výši změněné úrokové sazby vyhlašuje Stavební spořitelna ve sdělení. O uplatnění tohoto práva bude účastník písemně informován.

V podstatě jde o parafrázování §5, odstavce 7 nového zákona, který tuto možnost spořitelně dává. Možnost, nikoliv povinnost. Konkrétní znění jsme si vypůjčili z obchodních podmínek Stavební spořitelny ČS (profil, názory, koupit). S malou obměnou lze podobnou formulku nalézt i v podmínkách Všeobecná stavební spořitelna KB (profil, názory, koupit) a Wüstenrot SS (profil, názory, koupit). V těchto společnostech je změna úročení vázána na nárok na úvěr a jeho případné nevyužití. Taktéž podle zmíněného odstavce zákona. Podle našich informací by něco podobného jako u SSČS měly obsahovat i nové podmínky Raiffeisen SS (profil, názory, koupit). Českomoravská SS (profil, názory, koupit) zatím nemá nové podmínky ministerstvem schváleny a její klienti podepisují při uzavírání smlouvy dodatek, že pasáže v rozporu s novým zákonem nejsou platné. O nových podmínkách ČMSS si nedělejme vážnější iluze. I kdyby. Takováto "šikovná" podmínka se časem snadno zkopíruje… Stavební spořitelny tedy již mohou jednostranně měnit výši úročení svých smluv. Zatím po uplynutí vázací lhůty, ale nic netrvá věčně a i toto se může jednou změnit. Zvláště, bude-li zákonodárce hájit spíše zájmy finančních institucí, než občanů své země.

Panika není (zatím) na místě

Pokud jste se právě rozčilili a začínáte přemýšlet o tom, jak jste zase spořitelně se státní pomocí naletěli, máme pro vás lepší zprávu. Obchodní podmínky a zákon, na rozdíl od různých sazebníků, platí pro smlouvy uzavřené v době své platnosti. Proto se možnost jednostranné změny úročení týká až smluv uzavřených v roce 2004. Takových smluv je uzavřeno poměrně málo, řádově několik tisícovek.
Tento postup bychom stavebním spořitelnám nezazlívali zdaleka tolik jako zvyšování poplatků a zavádění nových v průběhu spořícího cyklu. Postiženým klientům totiž v tomto případě zůstává právo od spořitelny odejít prostým vypovězením smlouvy a vybráním peněz bez rizika ztráty státní podpory. Skutečnost, že sjednané podmínky platí pro vázací lhůtu a v delším časovém horizontu je korekce parametrů možná, nedělá z klientů bezbranná zvířátka v kleci uzavřené smlouvy. Nastíněnou variantu by šlo dokonce považovat za ideální, pokud by ji spořitelny dovedly k dokonalosti. Tj. ponechaly by si v souladu se zákonem možnost korekce po uplynutí vázací lhůty, ale zase by kompletně zachovaly podmínky sjednané v době uzavření smlouvy po celou vázací lhůtu, což by podle našeho názoru bylo fér. Pochopitelně včetně úročení a výše poplatků. Možná i na to by mohl pamatovat zákon. Po 6 letech by si klient svobodně vybral, zda akceptuje nové podmínky, odejde od spořitelny, nebo si vezme úvěr.
Současná situace je však jiná a postavení spořitelen a klientů je značně nerovné.
Odezva na sebe nenechá jistě čekat dlouho a počet uzavíraných smluv bude přibývat stále pomaleji. A to nejen v porovnání s loňským bombastickým rokem. Ostatně, možná i o to státu v rámci reformy veřejných financí jde.

Co si o tom myslíte vy? Provedly stavební spořitelny férový krok, nebo je jejich politika dalším pokračováním poněkud nečisté hry o klientovy peníze? Jaká novinka podle vás bude následovat?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-180
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 4. 2004 9:32, nespokojen

Bestie!

Reagovat

 

+42
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 4. 2004 14:00, Docent

Vždyť je to úplně jedno, co si tam napíšou. Nechápu, proč vlastně MF ČR ty podmínky schvaluje, když je pak stejně nekontroluje (viz vyjádření MF, které je někde zde v diskusi). Patrně proto, aby mohl existovat nějaký Odbor schvalování OP s odděleními pro jednotlivé spořitelny a patřičným počtem vedoucích a podvedoucích.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 05. 04. 2004 10:21)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

14. 4. 2004 | 18:15 | Petra

Taky mě zmínka o tomto v článku zaujala a dost jsem na to zvědavá. více

14. 4. 2004 | 17:16 | Karolina

Naprosto s Vami souhlasim. Jsem rada, ze jsem u HYPO pred mesicem zazadala o vyplatu penez po 7 letech sporeni, nebot to vypada, ze jdou vazen do kopru. více

7. 4. 2004 | 13:58 | TGP

A to jako znamená co? Že ještě nové podmínky nepodali nebo že jim ty první hodili na hlavu a teď chvíli počkají, než to zkusí znovu? více

7. 4. 2004 | 12:34 | SedivyJ

připojuji vyjádření ČMSS.
Podle čl. II. zákona č. 423/2003 Sb. má stavební spořitelna k uvedení svých činností do souladu s citovaným zákonem lhůtu do konce letošního roku. Stávající Všeobecné obchodní podmínky stavebního...
více

6. 4. 2004 | 10:48 | TGP

Hypo má dost starostí samo se sebou, jejich hroutící se systém zpracování smluv a neuvěřitelný bordel uvnitř znamenají, že na nic jiného zatím nemá čas. Když hasíte požár, nemáte čas na odrbávání klientů. Poškodíte je už...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK