Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Příloha: Finanční arbitr a chybějící pomlčka

| 3. 2. 2004

Rozhodnutí není jednoduché, protože by bylo nutné zjistit, jakým způsobem je uzavřena smlouva o stavebním spoření a jak je číslo účtu, v jehož prospěch se platí, uvedeno ve smlouvě.

Dám příklad. Pokud je ve smlouvě 999997-234578/8600, pak neuvedení pomlčky na příkazu k úhradě je chyba klienta. Číslo účtu, které se v ČR skládá ze dvou samostatných částí, kterým je tzv. předčíslí (I. část čísla účtu) a základního části čísla účtu, lze totiž také napsat takto: 9999970000234578/8600. Celé číslo účtu má pak 16 znaků, což je maximálně možný počet znaků. Pokud stěžovatel napsal do platebního příkazu číslo účtu bez pomlčky, pak to pro zpracovatelskou banku znamenalo, že předčíslí bylo tvořeno pouze 99 a ostatní číslice se staly součástí čísla účtu, tzn. 9997234578/8600. Takové číslo asi neexistovalo. To je ještě dobře, že nevyšly kontrolní číslice, jinak by se klient vůbec nedozvěděl, až z výpisu (a ten se zasílá jednou ročně někdy na jaře), že nezaplatil.

Takže základem rozhodnutí, kdo chyboval, je smlouva o stavebním spoření. Pokud tam číslo účtu bude s pomlčkou, stěžovatel má smůlu a bohužel nebude mít na příspěvek státu nárok, neboť nesplnil požadavek zákona. Pokud to tam bude bez pomlčky a zároveň bez tzv. nevýznamových nul (v tomto případě jsou ale velmi důležité), pak by sice pravda byla na jeho straně, příspěvek by ale také nedostal. Mohl by však požadovat po spořitelně, aby mu příspěvek uhradila ona. O této variantě si však dovoluji pochybovat.
 
Ještě závěrem - ona samotná pomlčka býti nemusí, ono záleží, jaké formuláře se používají. Pokud jsou to formuláře na optické čtení, tam se pomlčka nepíše, ale je nutné předčíslí vepsat do kolonek k tomu určených. Ten tiskopis vede klienta k tomu, co má vyplnit. Klient však musí vědět, jaká část jeho bankovního spojení je předčíslí, co je základní část a co je kód banky.

Otakar Schlossberger, finanční arbitrZpět na hlavní článek.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK