Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spoření téměř dořešené

Stavební spoření téměř dořešené
O základním nastavení systému nového modelu stavebního spoření není podle ministra financí Bohuslava Sobotky pochyb. Jenže jeden míní, druzí mění. Zákon totiž bude muset ještě projít parlamentním očistcem.

Státní podpora klesne ze současných 4500 na 2400 korun ročně, které dostane ten, kdo do stavebního spoření uloží 20 000 korun. Až na třítisícový státní příspěvek by mohli dosáhnout ti, kdo použijí naspořené prostředky na koupi nebo výstavbu bytu. Zda-li tato bonifikace dosáhne skutečně šesti set korun (přičítá se k základu 2400), rozhodne až příslušné vládní nařízení. V návrhu zákona, který začne poslanecká sněmovna projednávat  na mimořádné schůzi 22. července, je zaneseno jen obecné zvýšení příspěvku při uvedeném účelu využití úspor.

Není vám něco jasné okolo stavebního spoření? Odpověď určitě najdete ve speciální sekci.

Podporu nedostane dítě do patnácti let; nebude možno přesouvat část vyššího vkladu do druhého roku; cyklus se prodlouží ze současných pěti na šest let. Zákon nebude retroaktivní, což znamená, že pro již uzavřené smlouvy se nebude nic měnit. Přesto je již vymyšleno několik "fint", které by měly umožnit vlastně zneužívat starý model i v budoucnu, takže zřejmě některá omezení přece jen zákon zavede.  

Výnosnost klesne

Ze současné efektivní výnosnosti 12 až 13 procent klesne v novém systému na úroveň maximálně šesti procent, zvažujeme-li nejlepší možnou variantu, tedy státní příspěvek tři tisíce korun. Za šestiletý cyklus naspoří klient zhruba 150 tisíc korun: ke 120 tisícům vlastních naspořených peněz dostane 18 tisíc korun státních příspěvků a 8 až 12 tisíc korun vynesou úroky z vkladu.

Určité rozdíly mohou vzniknout právě z různé výše úrokové sazby. Při třech procentech úročení vychází vnitřní míra výnosnosti na 6,5 procenta, kdežto při sazbě 2,5 procenta dosahuje vnitřní míra výnosnosti jen 6,1 procenta a při sazbě dvě procenta je vnitřní míra výnosnosti pouhých 5,7 procenta. Rozdíly v úročení vkladů jsou však obvykle částečně kompenzovány jinými výhodami, např. vhodnějšími podmínkami úvěrů.

Rekordní růst

Lidé ale ještě chtějí využít současného nastavení systému a na stavební spoření ukládají stále více peněz. Počet uzavřených smluv tak překonává i loňské rekordy, ještě rychleji však rostou měsíční vklady klientů. Je tedy velmi pravděpodobné, že ještě do konce tohoto roku počet občanů zapojených do stavebního spoření překoná hranici šesti milionů a objem uložených úspor přesáhne 200 miliard korun.

Jen do letošního května uzavřely stavební spořitelny přes 700 tisíc nových smluv, což je proti předchozímu rekordnímu roku o čtvrtinu více. Ovšem téměř polovinu představují navýšení dosavadních smluv. Objem uzavřených cílových částek se přitom ale zvýšil dokonce o víc než polovinu a průměrná cílová částka nových smluv tak do května přesáhla 168 tisíc korun.

Smlouvu o stavebním spoření můžete uzavřít zde.
Akcelerace zájmu o stavební spoření je způsobena samozřejmě tím, že lidé chtějí uzavřít smlouvy ještě za výhodnějších podmínek. Tomu některé spořitelny napomáhají tím, že navíc nabízejí možnost pouze uzavřít smlouvu s tím, že kleint začne spořit až za několik let. To je jeden z těch excesů, které zřejmě připravovaný zákon znemožní.

Kromě nárůstu nových smluv chtějí stavební spořitelny stále více poskytovat úvěry. Vzhledem k dnešní úrovni dluhopisových výnosů je to pro ně nejefektivnější cesta, jak vydělat. Určité zvýhodnění klientů čerpajících úvěr by spořitelnám mělo vyhovovat.

Stavební spoření tedy i při očekávaném nárůstu inflace ke 4 procentům zřejmě zůstane poměrně výhodným (při dané bezpečnosti) produktem i pro samotné spoření. Navíc přechod na nový systém bude postupný a počet tzv. přátelských klientů (těch, kteří nečerpají úvěr) zatím zůstane dostatečný.

Myslíte, že nastavení parametrů nového systému je dostatečné, aby stavební spoření plnilo svou funkci? Podělte se o své názory!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 7. 2003 13:24, fmarek

Dost Vás nechápu. Na jedné straně máte strach z komunistů. Nevím sice ze kterých, jestli z těch ve vládě a na ministerstvech a nebo z těch, co jsou jako v opozici. Těch kovaných od s. Grebeníčka. A na druhé straně podporujete centralistickou rozhazovačnou politiku, která je právě těmto politikům vlastní. A státní příspěvek na stavební spoření není nic jiného. Mohu se zeptat, jak jste tento „investiční fenomén doby“ použil pro bytové účely?

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KN 09. 07. 2003 12:42)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 7. 2003 13:06

Jinými slovy říkáte, že bez berličky státní podpory by stavební spoření nemělo šanci přežít a nebyl by o něj zájem a bylo by zbytečné. Takže nepřímo všechny ty úředníky a dealery stavebních spořitelen vlastně platí stát (z daní), takže vzhůru k nasazení platových tarifů státních úřadů i pro stavební spořitelny!

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KN 09. 07. 2003 12:42)

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

10. 7. 2003 | 8:40 | TGP

Asi jste trefil hřebíček na hlavičku. Pán působí podobně jako ti zoufalci ze sdružemní zvaného OSMD, což je skupina lidí, kteří za drahé úvěry nakoupili doy s nájemníky a čekali, že deregulace jim umožní úvěry splácet. To...více

10. 7. 2003 | 6:06 | eman

Anonym není Vůl.Anonym je korunovaný Vůl. více

9. 7. 2003 | 19:17 | CSrypatschek

...jste velmi nepozorný : odhadoval jsem, zda-li jste intelektuál HUMORISTA, nikoli levicový intelektuál ! Je však možné, že právě pro Vás to jedno jest. Ale to je Váš problém, zrovna tak, jak vidno, Vaše asi rychlokvašené...více

9. 7. 2003 | 14:19 | KN

Ano, můžete. Osobně jsem to použil menšinově, čili k výstavbě rodinného domku. Ale chápu, že jde o těch 90% lisí, co tak nečiní. To je problém. více

9. 7. 2003 | 13:24 | fmarek

Dost Vás nechápu. Na jedné straně máte strach z komunistů. Nevím sice ze kterých, jestli z těch ve vládě a na ministerstvech a nebo z těch, co jsou jako v opozici. Těch kovaných od s. Grebeníčka. A na druhé straně podporujete...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK