Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet

Poraďte Janotovi, jak seškrtat státní rozpočet
Ministerstvo financí bude muset tvrdě škrtat ve státních výdajích, aby udrželo schodek státního rozpočtu pod 200 miliardami korun. Jenže na více než 80 procent výdajů nesmí sáhnout. Kde by tedy měl nejvíce šetřit? Poraďte ministru financí a přečtěte si rady ostatních.

Kdybychom nezasáhli, byl by schodek státního rozpočtu na příští rok 220 miliard korun, prohlásil ministr financí Eduard Janota. Proto se musí ve výdajích státu začít škrtat. Jenže prostoru k šetření moc nemá. Janota připustil, že kvůli konstrukci českého státního rozpočtu může vláda rozhodnout o osudu pouhých 18 procent rozpočtu. Tam patří běžné výdaje, mzdové výdaje, investice. Zbytek rozpočtu tvoří povinné výdaje vyplývající ze zákonů, například důchody, sociální dávky či podpora stavebního spoření.

Škrtat v této větší povinné části rozpočtu by mohli pouze zákonodárci, pokud by změnili patřičné zákony. To se ovšem před předčasnými volbami čekat nedá. Pokud se Janotovi podaří udržet výdaje jednotlivých ministerstev na uzdě, měl by být příští deficit 165 miliard korun. O rok později by se měl vyšplhat na 160 miliard a v roce 2012 na 156 miliard korun. To už ale bude ve Strakově akademii nová vláda. Ta bude mít dvě možnosti: buď oseká vymoženosti sociálního státu, nebo zvýší daně.

Kde by měl ministr Eduard Janota nejvíce škrtat ve státních výdajích? Které služby státu byste byli ochotni postrádat? Kdo by na škrty určitě neměl doplatit?

NAPIŠTE, CO SI O TOM MYSLÍTE, A PŘEČTĚTE SI NÁZORY OSTATNÍCH.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 32 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

14. 10. 2009 7:11 | Levičák

Je pravda,že ne se všemi škrty pana Janoty souhlasím,hledal bych v některých případech zcela jinde,ale je také pravda,že pan Janota pěkně ODS,ČSSD,stranu zelených,lidovce i ostatní pěkně štve.Stále se těší na to,jak budou konečně zase vládnout a volají po tom,aby už tady zase byla politická vláda.Naopak,potřebujeme jako sůl vládu nepolitickou,vládu odborníků,která nebude hledět na stranickou příslušnost a bude se řídit zdravým rozumem a ekonomickými pravidly.Nebude podléhat politickým tlakům,lobování atd.Ale bohužel,v tomto systému to ani nejde.Co mělo být rozkradeno je rozkradeno a zbývá jen ždímat peníze z lidí až do úplného krachu.Občas mám možnost se dostat k různým informacím a je mi z nich na nic.Výběrová řízení na velké zakázky se řídí jenom výší úplatku osobám,které o nich rozhodují,cena úplatku je již samozřejmě započítána v ceně projektu,aby firma,která o zakázku usiluje nepřišla o zisk,nedávají se již úplatky v penězích,ale v cihličkách zlata,platební morálka zadavatelů zakázek,včetně státu neexistuje,běžné je,když chce subdodavatel zaplatit za provedenou práci,je mu navrženo,aby přenechal 20 - 30 % zisku hlavnímu dodavateli a pak dostane zaplaceno.Možná je to jedna paní povídala,spíše však,na každém šprochu,pravdy trochu a je smutné,kam jsme se to dostali.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2009 6:49 | Levičák

Musím reagovat na tento příspěvek.Já sám jsem si poctivě odkroutil ty ještě poviné 2 roky základní vojenské služby.Skřípěl jsem zuby,ale vše jsem překonal.Z pozdějšího pohledu jsem pochopil,že to co se mi zdálo být vojenským drilem bylo třeba.Vojenská služba učila mladé muže samostatnosti,pořádku a určité zodpovědnosti.Měli jsme tam také maminčiny mazánky,kteří si neuměli ani ustlat,dostávali snídaně málem do postele.Na konci vojny se již uměli o sebe postarat.Proč to píši.Tehdejší armáda měla dobrou výzbroj,týlové zabezpečení a za sebou hromadu vycvičených "záložáků",které bylo v případě nutnosti možno povolat k obraně republiky a armáda byla hojně využívána na pomoc při žních,živelných pohromách,výstavbě železnic apod.Nedovedu posoudit,zda by nám při velikosti naší země byla v případě napadení co platná.Armáda měla ve své výstroji polní kuchyně,polní pekárny,sklady tzv.nedotknutelných zásob,které v případě konfliktu měli pomoci vojákům přežít než začnou fungovat polní kuchyně a pekárny apod.Dnešní armáda tzv.záložáky nemá a ostatní vybavení bylo rozprodáno ve vojenských bazarech.Těch asi 30 000 profesionálních vojáků s 30 tanky - údajně super zmodernizovaných,pár letadly by nás dle mého názoru mohla bránit tak možná půl dne.Povolané zálohy by se asi běhěm jednoho dne naučily vše potřebné a možná by začaly bojovat také?To dost pochybuji.A máme vůbec armádu?Nebo jsou to žoldáci v cizích službách a jsou tu hlavně na úplně jinou činost.Tomu,že za nás bojují v Afghanistanu nebo Iráku může věřit jen blázen.A že se v dnešní době může semlet něco snadno?Samozřejmě že může.To se mohlo vždy.A kdo na nás půjde,Ti z východu,nebo Ti ze západu,nebo naši sousedé?Je to totiž úplně jedno.I když jsme v NATU,jsme tak jako dříve nárazníkový rošt pro válčení těch mocnějších.A víme již od druhé světové války,že veškeré sepsané smlouvy o pomoci,ať je podepíše kdokoliv jsou tu proto,aby se porušovaly.Takže mi z toho vychází,ne armádu úplně zrušit,ale silně jí seškrtat výdaje.Proč je zdraví lidí v dnešní době obchodem a má být tzv.ziskové a armáda ta nemusí být zisková a jen nám ubírá z kapes,jak říkal Jan Werich na fedrpuše,šněrovačky a šavličky?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2009 21:48 | Daniel

Doporučil bych p. Janotovi, pokud bude škrtat , at myslí na nemocné invalidní občany na vozíku, nevidomé, ochrnuté - těm valorizovat důchody, aby měli na nájemné , na jídlo a na léky -.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2009 11:54 | Judr.Zdeněk Ščerba

Všechny dávky, mimo důchodů,ať už se nazývají dávky,renty, výsluhy, doplatky atd., omezit datem pobírání do dne obyklého nároku na důchod daný ve společnosti, nejdéle však do 63 let věku. Bude tím zohledněno, že společnost chápe různými dávkami, nemožnost jedince se v určitém věku zařadit do pracovního procesu, vzhledem k přechozí kvalifikaci, avšak jen do 63 let věku a pak nastupuje princip solidarity, kdy je nadále pobírán jen důchod.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 7. 2009 14:23 | Tomáš

Nezapomeňme také na částečné invalidy, kteří zneužívají nynější sociální systém a nemalou mírou zatěžují rozpočet se svými invalidními důchody!!!
Dnes asi platí místo přísloví "co Čech to muzikant" přísloví "co Čech to invalida".
Je to nejlepší vstupenka (po padesátce) na "jistotu" před starobním důchodem. Znám i takové, kteří jsou částečně invalidní a přitom sami postavili rodinný dům!. Chodí do práce, kde si v profesi svářeč vydělává 25.000,-Kč měsíčně a k tomu pobírá ještě částečný invalidní důchod. Houby zle i v krizi... však oni Ti hlupáci podnikatelé na mne vydělají....
Samozřejmě je třeba rozlišovat např. lidé na vozíku, po infarktu, nemocní rakovinou a jiné těžce nemocné případy!
U nás to ale funguje tak (u částečných invalidních důchodů), že kdo má známého lékaře, ten mu zařídí nález a dostane se do "ligy částečného invalidního důchodce". Když mluvím se známými, každý se mi diví, že ještě jako podnikatel v 55 letech pracuji a nejsem v částečném invalidním důchodě!!!
Co dělají kontrolní orgány????
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 6. 2009 18:45 | Vierek M.

Tak myslím, že je dobré začít šetřit u těch nahoře, ted razantně snížit platy a další prebendy poslancům i senátorům. zatrhnout jim zbytečné výlety po světě, stejně na ně nikdo není zvědavej...
a pak pročistot armádu státních úředníků na ministerstvech a dalších státních kolosálních úřadech..
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 5. 2009 11:51 | Petr S.

Navrhuji výrazně snížit mzdové výdaje v rozpočtové sféře, tzn snížit tabulkové platy těchto cca 800 tisíc zaměstnanců o 15 %.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2009 13:19 | zdenda

tento přispivatel má pravdu nejhorší ministr financí socdemák Sobotka nás navždy zahrabal do chudoby a jestli znovu budou paroubkovci zvoleni tak nám pomuž pánbůh
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2009 11:58 | RomanH.

Vyházejte asi tak 20000 státních úředníků.Těm zbylým přidejte práci za ty propuštěné.Pokud nebudou chtít konečně pracovat více,vyhoďte je také.Úspora bude několik miliard ročně.Většina státních úředníků se stejně v práci fláká a zneužívá služebních aut a počítačů k soukromým účelům.Toto je postup běžně používaný v soukromém sektoru a je velmi osvědčený.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 5. 2009 11:02 | Stanislav

Divím se Janotovi, že se nechal přesvědčit a rozhodl se převzít odpovědnost za totálně děravý rozpočet především na straně přijmů.
Východiskem jsou jen dvě možnosti.
První je zvednout daně a poplatky těm, kdo ještě stále věří tomuto prohnilému systému a vytváříí spotřební hodnoty a tím doříznout už tak ohlou větev příjmům v dalších hubených letech. Ta druhá spočívá v ořezání pečené kýty ( státního aparátu a soc. výdajů) až na kost. Problém je, že ani pro jedno nemá Janota mandát, takže státní pokladna bude dále jen vyhnívat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 5. 2009 9:08 | comment

Citace - cml11 / 29.05.2009 06:37

Zrušit výdaje na armádu? V dnešní době, kdy se může něco semlet docela snadno? Kdepak, k tomu bych se nepřihlásil.

Problém je v tom, že naše armáda je stejně pro reálné použití zcela nevhodná (a to zhruba už od roku 1938). Pokud se něco semele, bude stejně jen přihlížet, tak jako vždy. Nic jiného by ani dělat nemohla, jeji velikost i vliv je zcela zanedbatelná. Tudíž se dá za zbytečnou považovat velice snadno.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 5. 2009 9:05 | comment

Citace - CML11 / 29.05.2009 06:33

Vysoká míra přerozdělování nám zajišťuje relativní sociální smír. Jak vypadá fungování státu s nižší mírou přerozdělení můžete vidět na USA. Myslím že je to příklad spíš odstrašující a není hodný následování.

To ale není příliš rozšířená myšlenka. Naopak, panuje většinový názor, že USA je nejrozvinutější ekonomika na světe a její obyvatelé se mají velmi dobře až nejlépe ze všech. Vzhledem k tomu, že si to myslí dokonce i sami obyvatelé této země, bych Vašemu názoru příliš velkou váhu nepřikládal.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 5. 2009 6:37 | cml11

Zrušit výdaje na armádu? V dnešní době, kdy se může něco semlet docela snadno? Kdepak, k tomu bych se nepřihlásil. Jinou kapitolou je jak jsou armádní prostředky využívány, občas nad tím musím kroutit hlavou, ale škrtnout tuhle položku mi přijde být velmi krátkozraké.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 5. 2009 6:33 | CML11

Ministr Janota je v pozici, kdy žádný revoluční návrh nemůže podávat.

Vysoká míra přerozdělování nám zajišťuje relativní sociální smír. Jak vypadá fungování státu s nižší mírou přerozdělení můžete vidět na USA. Myslím že je to příklad spíš odstrašující a není hodný následování. Řekl bych, že řešením by měla být zlatá střední cesta rozumné míry přerozdělení a regulace, spojené s malým a efektivním státním aparátem a pokud možno vyrovnaným hospodařením. Směrem k zefektivnění státu by se mohl nový ministr zaměřit, protože to je téma o kterém politici sice rádi mluví, ale neradi realizují s ním spojené nepopulární kroky.

Vámi navrhované zrušení přímých daní, které jsou spolehlivým příjmem státu, by muselo být kompenzováno zvýšením nepřímých daní. Jejich výběr ovšem tak spolehlivý není, nakupovat lze totiž i v zahraničí, takže by to nebylo zcela úměrem. A vysvětlete veřejnosti, že pro ni bude přínos, když DPH vzroste na 50 procent. Tyhle věci zkrátka vysvětlit nepůjdou.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2009 20:51 | vladislav skalicky

ministr Janota má jedinečnou možnost nestranně odhalit plýtvání daňových peněz a udělat revoluční návrh jak znemožnit další plýtvání politickými stranami které všechny mají zájem přerozdělovat těch 60 % daní co vydřou z populace. Jediná strana která zatím navrhla positivní myšlenku je Svobodní - u voleb číslo 23 - www.svobodni.cz a to je ZRUŠIT DANĚ ZE MZDY .
Skutečně jediné řešení je redukovat i jiné daně aby nebylo co přerozdělovávat a likvidovat přežilou formu sociálního státu s přebubřelou byrokracií . Není to populární bude bolet ale tento stav je neudržitelný .
Jinak nás třetí světy brzy předběhnou -což nám např Čína skvěle ukazuje
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 32 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik byste dali za dálniční známku, kdyby záleželo na vás?

21. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 35 komentářů

Kolik byste dali za dálniční známku, kdyby záleželo na vás?

Ministerstvo dopravy zvažuje, že zdraží dálniční známky. Za cestu po některých úsecích dálnic by spíše stát měl motoristům platit za ničení jejich vozů. Na kolik byste ohodnotili roční... celý článek

Přišli jste kvůli recesi o práci? Jak si najdete novou?

14. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Přišli jste kvůli recesi o práci? Jak si najdete novou?

V Česku je skoro půl milionu nezaměstnaných. Jejich počet každý měsíc roste o několik tisíc. Negativního vlivu na své pracoviště se obávají tři čtvrtiny Čechů. Přišli jste vy nebo vaši... celý článek

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

7. 5. 2009 | redakce Peníze.CZ | 65 komentářů

Vadily by vám vyšší daně, aby se zachránil státní rozpočet?

Kvůli recesi se na daních vybere letos o 120 miliard korun méně, než se plánovalo. Příští rok bude sekyra 160 miliard. Záchrana státního rozpočtu povede přes bolestivé škrty, nebo zvyšování... celý článek

Mělo by se v Česku zavést šrotovné?

2. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ | 19 komentářů

Mělo by se v Česku zavést šrotovné?

S pádem vlády vzrostla šance, že sociální demokraté nakonec prosadí i šrotovné. Jenže třeba Fabii byste s ním nekoupili. Měl by stát dávat na likvidaci starého a nákup nového auta dotace?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.