Státní rozpočet na příští rok bude sestavovat nový ministr financí Eduard Janota. Ten ještě před nástupem do funkce pohrozil, že deficit rozpočtu by se mohl příští rok dostat nad dvě stě miliard korun. Když se bude ve výdajích plošně škrtat, může se prý stát dostat do ztráty 150 miliard korun. Jenže i takový deficit zvýší celkové úroky placené ze státního dluhu o deset miliard korun. Tyto peníze by přitom stát mohl jinak použít na vědu, školství či dopravní infrastrukturu.
Druhá možnost, jak s deficitem bojovat, je zvýšení daní. K podobnému kroku už například přistoupili v Maďarsku. O vyšších daních uvažuje i sociální demokracie. Pro ní by však podle volebního programu šlo spíše o zdroj pro naplnění štědrých předvolebních slibů než o peníze na snižování schodku. V úvahu připadají vyšší daně z příjmů, a tedy nižší čisté platy v peněženkách zaměstnanců, vyšší DPH, tedy i dražší zboží v obchodech, či vyšší odvody na sociální pojištění, neboli nižší čistá mzda, nebo zdražení pracovní síly pro zaměstnavatele. Při boji s deficitem ovšem nakonec bude muset příští vláda nejspíš stejně sáhnout k oběma nepopulárním opatřením.
Jak by mělo Česko bojovat s deficitem? Které výdaje by se měly seškrtat? Vadilo by vám zvýšení daní, nebo byste uvítali jen zvýšení daní pro nejbohatší? Jak se na rozpočtu podepíše startující předvolební kampaň?
NAPIŠTE, CO SI O TOM MYSLÍTE, A PŘEČTĚTE SI MÍNĚNÍ OSTATNÍCH.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
14. 3. 2010 16:43 | Artus
15. 10. 2009 11:47 | Levičák
podniká opět v textilu,dobře se mu daří a na svých zaměstnancích slušně vydělává.Jeho náměstek je dnes také velký podnikatel i když v jiném oboru.Zlikvidovala se většina dolů,protože uhlí nebude potřeba,protože tím,že zlikvidujeme zbytečný hutní a těžký průmysl,klesne spotřeba energie a uhlí nebude potřeba,tak to tehdy prohlašovali naši mocní.Vyplatí se prý uhlí dopravit až z Ameriky,než ho tady draze těžit.Je to dnes pravda,když uhlí je nedostatek a jeho cena roste?Začal se likvidovat uranový průmysl,ten se dnes opět oživuje,protože najednou se to prý vyplatí.Bytový fond se rozprodal do soukromých rukou a peníze utržené se rozpustily v rozpočtu.I nadále se dnes provozuje jaderná elektrárna postavená minulým režimem,energie se zdražuje neuvěřitelným způsobem a kam jdou zisky z ní?Ano,je dobře,že se zamýšlíte nad budoucností Vašich dětí,ale přemýšlejte soudně o tom,kdo vlastně ty dluhy udělal a proč?Nesvádějte to na sociální pomoc potřebným,za kterou utrácela a chce utrácet ČSSD.Váš návrh na zvyšování daní a tím plnění bezedné státní kasy je také mimo mísu.Snížit se musí samozřejmě výdaje státu!!! Ale ne v oblasti sociální,ale v oblasti zbytečného utrácení státu za armádu,armádu úředníků,platy zaměstnanců a vedení ČEZU,dráhy,odstranit korupci u státních zakázek,lobing pro soukromé firmy (např.Škoda auto),snahu pořádat a utrácet za olympiádu a jiné a jiné zbytečné výdaje ,tam miliardy jen lítají.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 9. 2009 15:05 | miro
19. 5. 2009 11:02 | Martin
19. 5. 2009 8:50 | Radka
19. 5. 2009 8:44 | V
Určitě bych ubral i ministerstvu kultury.
Zrušil senat a ministerstvo zahraničí má určitě taky rezervy.
Taky ministerstvo informatiky mi připadne k ničemu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo taky začít šetřit.
Ty peníze prostě nemáme tak je nemůžeme utrácet.
12. 5. 2009 18:53 | Michal
11. 5. 2009 11:26 | Bobas.
11. 5. 2009 10:11 | roman
10. 5. 2009 10:07 | haranka
10. 5. 2009 8:18 | LUK
9. 5. 2009 18:04 | Pavel P.
Ovšem v případě zprávců financí v České republice jsem proti jakémukoli dalšímu otevřenému či zkrytému zdanění. Ve státní zprávě nikdo osobně za nic neodpovídá, udělá li smlouvu z dodavatelem na které stát prodělá tu milionek či dva tak se nic neděje.Nejde to konkrétně nikomu dokázat, změnily se podmínky, odpovědný pracovník už tu nepracuje , všichni známe výmluvy tohoto typu proč nikdo není přímo potrestán za díry v rozpočtu.Různé partaje slibují svým voličům krásné bohaté zítřky, rozdávají dopředu aniž by znaly konkrétní dopady na státní kasu.Jsem absolutně protijakémukoli zvyšování daní pokud někdo něco neudělá s výše uvedeným.
9. 5. 2009 12:55 | Pavel H.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 5. 2009 12:40 | Pavel H.
A co s tím? Babo raď. Stát, to by měla být policie, armáda a pár úředníků. A jak zabránit té politické korupci? Výdaje ze státního rozpočtu by mohly být mandatorně (zákonem) stanoveny např. v procentech objemu státního rozpočtu.
Komu by mi naopak nevadilo dávat vyšší daně, je obec, v níž žiju. Tam své zastupitele znám. Nebo bych mohl znát, když bych chtěl. A mám tam mnohem, mnohem větší šanci ovlivnit, na co ty peníze dávám. Na čističku, vodovod, hřiště, hasičskou zbrojnici, školu, obecní policii, pastoušku pro místní bezdomovce...
Uvědomuju si, že to není tak jednoduché, jak píšu. Ale je to možný směr z té dnešní bídy.
9. 5. 2009 12:03 | bruselan
Reagoval uz nekdo pozitivne ... ze rad bude platit vyssi dane?
Prakticky se uz schvalila Lisabonska smlouva, takze veleni by melo byt predevsim po linii regionalni (vzor Svycarsko. Centralni ceske vedeni bude z EU pohledu mit limitovany vliv. Budeme se muset smirit s rizenim z EU.
Coz co to takhle v prazskych uradech zredukovat? Cim drive zacneme ...
Zobrazit všech 65 komentářů