ČNB dostává novou zbraň proti krizi. Může koupit víc dluhopisů

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 4. 2020 15:08 aktualizováno 16. 4. 2020 21:00 | 7 komentářů

Česká národní banka dostane novou možnost, jak ovlivňovat vývoj ekonomiky v mimořádných časech, jaké teď zažíváme. Senátoři na dnešní mimořádné schůzi definitivně schválili změnu zákona, která umožní centrální bance kupovat víc státních dluhopisů než dosud.

Zákon byl schválen s omezenou platností do konce roku 2021. Do té doby by parlament měl projednat tuto změnu znovu v rámci již dříve předložené novely zákona o ČNB, a to už mimo současné omezené fungování sněmovny.

Když návrh před třemi týdny po dohodě mezi guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem a ministryní financí Alenou Schillerovou narychlo schválila vláda, psali analytici, že se centrální banka brzy vydá cestou kvantitativního uvolňování formou nákupu státních dluhopisů. Že tedy, zjednodušeně řečeno, začne na podporu ekonomiky tisknout nové peníze.

Centrální banka by tímto krokem mohla vládě pomoci k levnějšímu půjčování peněz na trhu. Zůstane ale na ní, jak, a zda vůbec nové možnosti využije. Stát bude potřebovat stovky miliard korun navíc, aby nenechal těžce zkoušenou ekonomiku padnout na dno. Poslanci už vládě odsouhlasili růst letošního deficitu ze 40 na 200 miliard korun. Je ale pravděpodobné, že schodek státního rozpočtu ještě poroste.

ČNB už nyní mohla od bank nakupovat a bankám prodávat státní dluhopisy. Nově bude moct tyto obchody provádět i s dalšími protistranami, tedy například s pojišťovnami, penzijními společnostmi a dalšími institucionálními investory. U obchodování s dalšími cennými papíry, například s dluhopisy bank, zákon dosud omezoval ČNB na obchody na peněžním trhu, tedy na obchody s nástroji se splatností do jednoho roku. Novela toto omezení ruší.

Centrální banka upozorňuje, že i po změně zákona zůstane na státu nezávislá. Novela nemá vliv na zákaz měnového financování. Centrální banka i dál nebude smět nakupovat na primárním trhu vládních dluhopisů, tedy přímo od vlády. „Schválení novely má vytvořit prostor, aby ČNB mohla v případě potřeby k plnění svých úkolů vstoupit na sekundární trh jakýchkoli finančních instrumentů, včetně vládních dluhopisů,“ říká mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Podle Schillerové má Česko v současné krizi, co se ekonomiky týče, výbornou výchozí pozici. Máme nízké zadlužení, zdravý finanční sektor nebo momentálně přebytkový systém zdravotní pojištění. Dobré je podle ministryně i to, že na letošní rok byly původně naplánované nízké splátky starých dluhopisů. Konkrétně to mělo být 200 miliard korun, což mělo být nejméně za posledních deset let.

A investoři dávají Schillerové za pravdu. V posledních týdnech mají o české dluhopisy velký zájem, čehož ministerstvo financí využilo. „Podle našich výpočtů si ministerstvo celkově zajistilo už zhruba 90 % z potřebných 410,3 miliard korun na financování 200 miliard deficitu státního rozpočtu, splátek starších dluhopisů a dalších závazků spojených s řízením finančních potřeb státu. I přes to však emisní aktivita neklesá a bude pravděpodobně pokračovat i v dalších týdnech,“ vypočítává František Táborský, ekonom Komerční banky.

„Ministerstvo financí se tak podle nás snaží využít aktuálních výhodných podmínek na finančních trzích a zajistit si prostředky na financování státního rozpočtu a případné rezervy. Navíc současný kalendář splatností emitovaných dluhopisů a vyhlídka státního rozpočtu pro příští rok naznačují, že finanční potřeby ministerstva budou příští rok ještě vyšší než letos,“ dodává Táborský.

Naposledy v úterý ministerstvo financí v dluhopisové aukci emitovalo zhruba 55 miliard korun. Největší poptávka byla opět po nejkratších splatnostech, obdobně jako v minulých aukcích. „V případě dvouletého státního dluhopisu investoři požadovali více než trojnásobek toho, co bylo ministerstvo ochotno emitovat, a to s průměrným výnosem 0,79 %,“ vypočítává ekonom.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 4. 2020 18:35, Petr

Kdepak, spoření a omezení plýtvání, popřípadě štíhlý stát, to se našemu vedení, navyklému přerozdělovat každým rokem víc a víc, nebude líbit.

Ostatně všichni mají své jisté a pokud by se snížila reálná hodnota mezd, tak si odhlasují, že si platy a různé náhrady prostě hezky navýší.

Ber kde ber. Všechno to do posledního haléře zaplatí střední třída, kterou to zadusí až k nebytí.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 4. 2020 14:44, Richard Fuld

Odvoláváte se na Rašína a stěží tušíte o čem píšete. Je to legrace. ČNB nemůže generovat žádné nové miliardy. Vy si to představujete jak Hurvínek válku a není tedy divu, že jste z toho tak zdivočelý. :-)

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti už potvrdili... celý článek

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

4. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

Poslanci schválili daň z neočekávaných zisků – takzvanou windfall tax. Od roku 2023 ji mají platit velké banky a také firmy z oblasti výroby a obchodu s energiemi, petrolejářství a... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.