Skoro 30 miliard v minusu. Rozpočet skončil nejhůř za čtyři roky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 1. 2020 14:38 aktualizováno 3. 1. 2020 15:50 | 5 komentářů

Stát loni hospodařil se schodkem ve výši 28,5 miliardy korun, informovala ministryně financí Alena Schillerová.

Jde o nejhorší výsledek státního rozpočtu za poslední čtyři roky. V roce 2018 stát hospodařil s přebytkem 2,9 miliardy korun, v roce 2017 se schodkem 6,2 miliardy a v roce 2016 s přebytkem 61,8 miliardy.

„Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ řekla Schillerová. Vláda podle ní svými výdaji v loňském roce podpořila hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel.

Opozice výsledek rozpočtu za loňský rok kritizuje. Podle jejích zástupců není v době ekonomického růstu k rozpočtovému schodku důvod.

Analytici upozorňují, že na daních vláda vybrala méně než si pro rok 2019 naplánovala a výsledek loňského hospodaření vylepšila přes jednorázové operace (podrobně viz komentář Pavla Sobíška pod hlavním textem). Jednou byl převod 18 miliard z privatizačního účtu do rozpočtu (jde převážně o peníze z dividend od ČEZ), druhou byl převod skoro 19 miliard z přebytku důchodového účtu z roku 2018. 

Jaký byl?

Jaký byl minulý rok v ekonomice, politice i společnosti? Zeptali jsme se ekonomů, analytiků, politiků i lidí z neziskovek.

Co se loni nejvíc povedlo a co zklamalo? Rok 2019 očima expertů

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 119 miliard na 1523 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 151 miliard na 1552 miliard korun.

Na letošní rok vláda počítá s rozpočtovým schodkem 40 miliard korun. Rozpočet s tímto schodkem byl schválen i pro rok 2019. Celkové výdaje mají letos dělat 1618 miliard korun a příjmy 1578 miliard. Celkové příjmy i výdaje rozpočtu na rok 2020 vzrostly meziročně o zhruba 7,5 procenta.

Největší část výdajů jde na důchody. Ty letos vzrostou meziročně o 35 miliard na celkových 507 miliard korun. Největší část příjmů do státního rozpočtu má být z povinného důchodového pojištění, a to 525 miliard korun.

Komentář Pavla Sobíška, ekonoma UniCredit Bank

Loňské hospodaření vlády skončilo deficitem 28,5 miliardy Kč. Saldo bez příjmů a výdajů z EU dosáhlo podobného výsledku, a to minus 27,7 miliardy. Schodek rozpočtu byl oproti plánovanému nižší, přestože příjmy z daní a pojistného mírně zaostaly za plánem, zatímco výdaje byly vyšší. Rozdíl vykryl stát jednorázovými příjmy.

Z daní chybělo v rozpočtu centrální vlády na konci roku 6 miliard Kč, a to hlavně kvůli nižšímu výběru DPH. Pojistné snížilo příjmy vlády o dalších 5 miliard. Výrazně vyšší, o 34 miliard oproti plánu, byly naopak ostatní příjmy. Zčásti šlo o prostředky EU, zároveň si ale vláda pomohla přinejmenším dvěma jednorázovými operacemi. Jednou byl převod z privatizačního účtu do rozpočtu (18 miliard Kč), druhou byl převod z přebytku důchodového účtu z roku 2018 do rozpočtu (18,6 miliardy Kč).

Rozpočtové výdaje byly překročeny o 16 miliard Kč, z toho běžné o 13 miliard a kapitálové o 3 milirady. V rámci běžných výdajů byly hlavní položky jako platy a sociální transfery rozpočtovány velmi přesně. K neplánovanému zvýšení o 16 miliard Kč došlo u nerozlišené položky nazvané ostatní běžné výdaje. Toto navýšení nebylo ve zprávě Ministerstva financí komentováno. V rámci kapitálových výdajů byly překročeny především investiční transfery příspěvkovým organizacím.

Na výsledky rozpočtu je možné nahlížet dvěma způsoby. Pozitivní je skutečnost, že se vládě podařilo udržet deficit pod plánovaným limitem. Pomohla si k tomu ovšem jednorázovými operacemi, které se projevily v hotovostním vyjádření, na nějž je zaměřená pozornost médií a veřejnosti. V akruálním vyjádření za celý veřejný sektor ovšem zmíněné operace ke snížení schodku nepovedou. Až bude výsledné číslo na začátku dubna zveřejněno, uvidíme tedy citelné zhoršení bilance veřejných rozpočtů proti roku 2018, a to přes pravděpodobný přebytek u hospodaření měst a obcí. Na druhou stranu i tak zůstává stav veřejných financí v Česku lepší oproti řadě jiných zemí EU včetně Slovenska. 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

státní rozpočet

A tohle už jste četli?

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti už potvrdili... celý článek

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

4. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

Poslanci schválili daň z neočekávaných zisků – takzvanou windfall tax. Od roku 2023 ji mají platit velké banky a také firmy z oblasti výroby a obchodu s energiemi, petrolejářství a... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.