Na vlně populismu: Mela o poslanecké platy. Kolik byste jim dali?

Populismus stříká, plní útroby parlamentu, valí se mezi lavicemi a poslanci se nechají unášet: hádají se, jaké si dát platy. Když se nedohodnou, vzrostou jim od ledna o čtvrtinu. Dohodu partají – na čtrnáctiprocentním růstu – smetl premiér. A teď se strany trumfují, jak na platech zákonodárců ušetřit nejvíc. Chacha. Kolik byste jim dali vy?
Na vlně populismu: Mela o poslanecké platy. Kolik byste jim dali?

Poslanecké platy jsou zmražené čtyři roky – kvůli ekonomické krizi. V lednu mají tát. Jestli se neschválí do konce měsíce nový zákon, bude to obleva, která do poslaneckých portmonek nalije o dvacet šest (!) procent měsíčně víc. Základní plat poslance dnes dělá necelých padesát šest tisíc. Od ledna by to tedy bylo zhruba sedmdesát tisíc korun. Kromě toho poslanci pobírají vcelku štědré náhrady, které jejich měsíční příjmy povyšují ještě o pár desítek tisíc výš. Zvláštní příplatky jsou také za funkce – například ve vedení Sněmovny, výborech, poslaneckých klubech a podobně.

Poslanecké náhrady

 

  • na stravné a reprezentaci až osm tisíc tři sta měsíčně
  • na administrativu a odbornou práci až třináct tisíc měsíčně
  • na cestovné podle vzdálenosti trvalého bydliště od Sněmovny; průměrně zhruba dvacet šest tisíc měsíčně
  • na pronájem kanceláře devět až dvacet sedm tisíc měsíčně (podle velikosti města)
  • na asistenty až třicet pět tisíc měsíčně
  • na telefon až sedm tisíc měsíčně
  • mimopražským se proplácí ubytování až do sedmnácti tisíc měsíčně

Část náhrad dostávají poslanci přímo, část po předložení faktur.

Zvyšovat, nebo nezvyšovat?

Mydlí se tady dva základní principy, dvě rozhodující síly a tenze. Tak předně. Málokdo jiný v zemi má tu výsostnou možnost, tu lákavou šanci, sám rozhodovat, jaký dostane plat – ze státního. Sám sebe hodnotit. Udržet se na řetězu, podívat se na svou práci střízlivě „z balkonu“ a vyhodnotit, kolik si člověk zaslouží, to vyžaduje míru odstupu a sebeovládání téměř nedosažitelnou. Vžijte se do toho. Copak nemáte pocit, že byste měli brát víc? Že si zasloužíte víc? Že potřebujete víc? A teď si představte, že o tom máte sami hlasovat. Poslanci jsou jenom lidi. O nic moc lepší, ale ani horší než ostatní. Těžko jim vyčítat, že by většina z nich víc chtěla – ať už to říkají nahlas, nebo touhu po větším mamonu kryjí nátěrem skromnosti a šetrnosti.

Jenže pak je tu ještě druhé vnitřní puzení, druhá hybná síla a motivace, která poslance tlačí k opačnému postoji, ovšem v podstatě v zájmu téhož: potřeba a nutnost vyslyšet hlas lidu, vyjít vstříc náladám ve společnosti. Zkrátka šance se před voličem předvést ve lichotivém světle. Jak líp prokážete, že to s republikou myslíte dobře a upřímně, než když projevíte ochotu sám si z vlastního bochníku ukrojit, sám si ho umenšit nebo ho aspoň nenechat kynout, v zájmu většího blaha a prosperity všech, v zájmu plnější státní kasy.

A tak se z diskuze o poslaneckých platech stává (ovšemže ne prvně) téma, které má k věcnosti na míle daleko. Přitom už byla dohoda upečená. Poslanci napříč stranami se shodli, že si platy zvýší o čtrnáct procent. Jenže zatímco se peklo, cestoval premiér Sobotka po Spojených státech. Po návratu bouchnul do stolu. Dojednané zvýšení platů podle něj nepřipadá v úvahu – je to moc. Přisadil si taky prezident Zeman: pokud taková nenažranost projde, zákon vetuje. Platy ústavních činitelů by podle hlavy státu měly vzrůst jen o 3,5 procenta – tedy stejně jako státním zaměstnancům.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

A tak v úterý plénum ve Sněmovně znovu horečně debatovalo. A z klobouku se tahal jeden zajímavější návrh než druhý.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zaujmout třeba...

Alice Rossi, Vlado Kníž: Ispirato da Italia

Autoři, totální blázni do italského jídla i stylu, objeli Itálii křížem a krážem, jedli u pouličních stánků i v luxusních restauracích a posbírali klasické a Itálií vonící recepty. Kuchařka je určena všem, kdo milují dobré, poctivé jídlo. Na italský způsob! Tutti a tavola – tedy všichni ke stolu! S předmluvou Pavla Maurera.

Za dobré slovo knížku

Minulý čtvrtek jsme se v rubrice Co si o tom myslíte věnovali crowdfundingu. Jde o zajímavý – v podstatě hromadný – způsob financování rozmanitých projektů a počinů, které by bez příspěvku ostatních často vůbec neměly šanci vzniknout. Nejsou to ovšem žádné milodary, příspěvek bývá spojen s odměnou:

Diskuze se jaksi nekonala. A tak si knížku necháme na příště. 

Přebíjená ve Sněmovně

Poslanci ANO, a po nich i kolegové ze sociální demokracie, podpořili jednoprocentní nárůst. Andrej Babiš návrh ještě korunoval úvahou, že by platy zákonodárců měly být navázané na rychlost schvalování zákonů. A že by poslanci napříště o svých platech vůbec neměli rozhodovat – je to podle něj gigantický střet zájmů (což z jeho úst zní obzvlášť žertovně) – a do budoucna by to mělo být radši v kompetenci vlády. Stát je prostě firma, zažité demokratické principy prominou. A pominou. Jestli se tedy naopak nepominul minstr financí. Rychlost schvalování zákonů kvalitu jaksi nezaručuje.

Se svou trochou do mlýna přišli i lidovci – navrhli ponechat poslanecké platy, jaké jsou, ještě rok. A o svou chvíli slávy se zasadil také Úsvit Tomia Okamury, když vytáhl skutečný trumf – žádný malý růst, žádné roční zmražení, zmrazíme platy dokonce na čtyři roky!

Premiér ovšem toho času jednal s polskou premiérkou Kopaczovou, a tak se jednání Sněmovny přerušilo, dokud se ho nebude účastnit i ministerský předseda. Dohodnuto tedy není stále nic. Řada poslanců však neskrývá nelibost z toho, že mohlo být dávno vyřízeno – jen kdyby premiér nezbořil původní dohodu.

Jasné je, že čím déle se budou poslanci přebíjet v předkládání úsporných návrhů, tím pravděpodobněji se zákon schválit nestihne, a platy jim v lednu povyskočí o celých dvacet šest procent. I když Bohuslav Sobotka se dušuje, že tak daleko to dojít nenechá, i kdyby kvůli tomu měl podnítit mimořádnou schůzi Sněmovny.

Není to celé bouře ve sklenici vody? Je pro nás opravdu tak zásadní, jestli poslanci berou o pár tisíc míň nebo víc? Klademe jim na bedra velké úkoly, čekáme od nich výkony. Chceme, aby chodili dělat politiku ti nejlepší z nás. Chceme, aby odváděli svou práci, která je pro zem nesmírně důležitá, dobře. A za to je třeba člověka slušně zaplatit. Dopřát mu dostatečnou nezávislost, aby nehledal pokoutné přivýdělky.

A že se vám zdá, že si takhle vysoké platy ti naši tajtrlíci nezaslouží? Pak mezi sebou budeme muset najít lepší tajtrlíky. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá.

Na vaše názory, postřehy a komentáře se těšíme v diskuzi. Jednoho z vás odměníme knížkou, tak nám na sebe nezapomeňte nechat mailový kontakt.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

13. 7. 2015 13:24 | titanic

Já osobně nic za to co od mávání klíčů udělali s tímhle státem, důchody rozkradeny, státní rezervy v prdeli, daně z daní, zisky ze státních podniků fuč když byly rozprodány do zahraničí a privatizacemi zlikvidovány, kapitál ČR odveden do daň.rájů, slavné značky strojírenství, energetiky, stavebnictví atd. kvůli debilním pravidlům Unie zbankrotovalo, jen buzerace, korupce, byrokracie, prostě měli by být placeni v úkolu za to co zajistí ku prospěchu tomuto státu a především lidu a to co poserou když uškodí státu (paskvily zákony) a občanům aby zacálovaly i s úroky jako každý občan a nemýlil bych se, že z nich by byly brzo bezdomovci s exekucemi na jejich nakradené majetky !!! Honorace vedení státu jen bohatne a lid si má trhat od huby?! Nasrat!
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2014 13:37 | Puf

Minimální mzdu stanovují politici. Imho lepší by bylo zavést nějaký násobek rozdílu mediánu (tj. toho co bere většina pracujících) a minimální mzdy. Ten rozdíl ukazuje, jestli náhodou všichni nepracují za minimální mzdu. Čím méně lidí bude mít mzdu u zákonného minima, tím na tom bude zřejmě naše ekonomika lépe a bohatší lidé budou spokojenější.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2014 18:31 | Petr Gold

V ČESKU, BY V TU CHVÍLI NASTALA OBČANSKÁ VÁLKA !
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2014 16:38 | Ilona

Zaplatit náhradu škody - podle ZP - výrobu zmetků, prostoje, áčka .....
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2014 15:09 | Jasoň Klíma

Pokud by výsledky jejich práce splňovaly představy veřejnosti, klidně bych jim navrhl měsíčně 100 000 Kč a dalších 100 000 Kč jako paušál na poslanecké náhrady. Jejich výsledky však zatím tyto představy nenaplňují. Proto bych jim zpočátku odečítal procenta za pasivitu a nezájem, případně přičítal za aktivitu a schopnosti řešit problémy.Do budoucna to chce překopat ústavu (např. většinový volební systém, voličům umožnit měnit pořadí na kandidátkách, snížit počty zákonodárců a vrátit se k nepřímé volbě prezidenta).
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2014 14:43 | jitka

Zvyšovat?oni by ho měli vrátit za to co dělají nebo lépe nedělají jasně zvyšovat o co náhrady co mají a nepotřebují.Také dojíždím do práce a na dopravu nedostanu ani halíř a když něco v práci projedu tak platím mám hmotku a nikdo to nezametá pod stůl.Každej má dvě židle platy také ale odpovědnost nulová.Chceš dělal politiku prosím , ale se vším všudy a pouze politiku při více židlích ŽÁDNÁ KVALITA ZODPOĚDNOST!!!!NIC
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2014 12:22 | abc

Všude se šetří, ale této instituce se šetření důsledně vyhýbá. V prvé řadě bych ty naše zákonodárné "zmetky" odměňovala následovně :
-základ 25.000 hrubého (průměrná mzdy v ČR)
- zavedení čipových karet s elektronickým sledovánm docházky
- další platby podle docházky na jednání(na lékaře platby jako zaměstnancům-propustky s razítkem)

- kanceláře pronajmout jen na den, kdy bude přítomen(na co platit, když se tam ani neukáže),
- kancelář pronajímat centrálně z Úřadu vlády a ne co si pan poslanec u kamarádů a příbuzných vybere,
- telefony - paušál s neomezeným voláním v ČR (nevím kolik to je, ale určtě ne 7000), zahraniční služební hovory proplatit při předložení vyúčtování operátora,
- nocležné - ubytovna-specielně pro poslance
- asistent - na co? V kanceláři se neukáží, pořád cestují, ve sněmovně telefonují, spí, čučí do počítače - hry nebo porno??? čert ví..asi to druhé
- při absenci (vyjma "skutečné" nemoci)asi30% účast na jednání během 3 měsíců - vyměnit (vyhodit, odvolat)nastoupí nový,který si toho "koryta" bude považovat.
Myslím, že by mě měl Babiš angažovat, s poslaneckými "vyžírkami" se jedná moc v rukavičkách.
-poslanecký mandát by měl být omezen jen na 2 volební období.Někteří "Benda" a spol. z toho mají doživotní koryto
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2014 11:18 | Mo

Jsem rád že jsem se trefil. Hlasování ovšem nevyhráli jen poslanci ČSSD, kde uřvaný a nenažraný Jandák jim hodně poničil image. Hlasování vyhrála rozvážná KSČM svým klidným a rozhodným postojem a podpořila Sobotkovo křídlo v ČSSD. A zejména Sobotkovi a komunistům tak teď musíme být vděční, že rozum zvítězil.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2014 11:13 | Gabriel Pleska

Měli jsme v redakci také jisté podezření, že to tak dopadne. Nicméně – zpráva je, že se Sněmovna dohodla na tříprocentním růstu. A že už je to jenom na Senátu a prezidentovi. Ani v jednom případě se nepočítá se zdržováním, mělo by se stihnout.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2014 10:14 | Pavel

Populistické kecy tečou z úst poslanců s cílem ukázat mediáně občanům,jací jsou to kabňáci, kteří nechtějí plné navýšení, ale jen 14%, jiní 9, další 3%. Někteří dokonce žádné navýšení na příští rok a další dokonce na 4 roky. Ale co je hlavní - každý musí protlačovat jak mediálně, tak při projednávání jiný názor, a to tvrdě, aby nedošlo k dohodě. Myslí si, že potom to bude vypadat, že všichni byli skromní a pokorní, ale nedošlo k dohodě, takže ze zákona dojde k navýšení o 26%. Do médií potom opět budou vykřikovat, že to tak nechtěli, že za to můžou ti druzí nebo souhra náhod, ale v skutečnosti jednají ve shodě. V podnikání se tomu říká kartelová dohoda a je zakázaná, v politice je to svinstvo, které ale zakázat nelze. Ergo kladívko - z toho vyplývá, že jakmile něco sklouzne do politiky , je z toho svinstvo. A kdo dělá svinstvo..... ?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 12. 2014 19:49 | Mo

Platy poslanců jsou teď nějak nastaveny. Valorizovat by se tedy rozhodně měly! Já bych je valorizoval stejně jako důchody(1,8%) což s ohledem na odvody a pojištění a daň odpovídá přibližně návrhu ČSSD to je cca 2,9%.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 12. 2014 19:48

Však oni to taky nedělají,jen berou peníze.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 12. 2014 19:30 | Pavel

V nějaké severské zemi (teď nevím ve které) to mají udělané tak, že platy poslanců schvalují poslanci, ale platí to až pro další sněmovnu po volbách. I to může být pojistka.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 12. 2014 18:53

Není to pravda, nezmizel. Sepsal jste to jinam: http://www.penize.cz/diskuze/293275-konec-solidarity-naruby-duchodova-komise-vymysli-jak-podporit-rodiny-s-detmi. A jinak díky za to doplnění.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 12. 2014 18:39 | Danka

Měsíční základní poslanecký plat by měl minimálně činit jedno sto tisíc korun českých. Po skončení poslaneckého mandátu by měla většina poslaneců dostat prémii ve výši čtyř let nepodmíněně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 33 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Volíme europoslance. Dají se vyvažovat zlatem!

6. 5. 2014 | Pavel Jégl

Volíme europoslance. Dají se vyvažovat zlatem!

Poslanci Evropského parlamentu se dají vyvážit zlatem. Jenže i (nebo zvlášť?) v jejich případě platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Pamatujte na to při volbách.

Platy politiků a soudců: kolik by měli brát? Co si o tom myslíte?

6. 12. 2012 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Platy politiků a soudců: kolik by měli brát? Co si o tom myslíte?

Ach ty platy. Tuze nepříjemné téma to je. A tak si ho poslanci v parlamentu přehazují z lavice do lavice jako horký brambor. Cukají se, cukají, ale potají stejně doufají, že si trochu... celý článek

Poslanci pašeráci: utajované přílepky v zákonech. Co si o tom myslíte?

8. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Poslanci pašeráci: utajované přílepky v zákonech. Co si o tom myslíte?

„Tak nám na to zase přišli…“ říkali si nejspíš včera zklamaní zákonodárci. A vypadalo to tak nadějně! Už už se zdálo, že si nikdo nevšimne. Jenže novináři si nedají pokoj. Další tajný... celý článek

Platy (politiků) vzhůru letí! Co si o tom myslíte?

2. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 33 komentářů

Platy (politiků) vzhůru letí! Co si o tom myslíte?

Milí občané, s bolestí v srdci oznamujeme, že už nemůžeme dál. Nemůžeme dál sloužit veřejnému blahu a naší zemi za současné platy. Ústavní soud nám nařídil, abychom si přidali desetitisíce.... celý článek

138 natvrdlých. Poslanci se spletli, „návrh na omezení hazardu“ nic neomezí

24. 6. 2011 | Michal Kašpárek | 14 komentářů

138 natvrdlých. Poslanci se spletli, „návrh na omezení hazardu“ nic neomezí

Buď ve sněmovně sedí 138 natvrdlých, nebo 138 loutek majitelů kasin a loterií. Moc dalších možností schválení novely zákona o loteriích nedává. Stát bude dál hazard podporovat víc než... celý článek

Partners Financial Services