Kdo to kdy viděl, aby se korupce, podvody a uplácení v nejvyšších patrech politiky vyšetřovaly a aby se za ně zatýkalo. Možná to viděl Dán, Švéd a Novozélanďan. Cosi o tom možná ví i Švýcar a Němec. Ale ne Čech. My tady na to zkrátka nejsme zvyklí, my na to nejsme zavedení, na nás s tím nechoďte.
A co hůř. Nejen, že se u nás začalo zavírat jak na běžícím páse… Zavírají se lidé i ryby všeho druhu. Zavírá se napravo i nalevo. Zavírají se lidé ve funkcích i ti, kteří z politických rybníčků dávno odplavali vydělávat do soukromého sektoru. Zavírají se politici i jejich pravé a levé ruce: náměstci, poradci, spříznění lobbisti a podržtaškové. Zavírá se před volbami, zavírá se v pondělí, zavírá se o víkendu. Zavírá se, kdykoli si Bradáčová vzpomene.
Celá potíž podle nás vězí ve dvou věcech: Nečasování a načasování. Přečtěte si proč.
Nečasování
Jak známo každá ryba smrdí od hlavy a každý neřád je třeba vyrvat i s kořeny. A tak pojďme podniknout malý exkurz ke kořenům zlotřilé zvlčilosti státního zastupitelství – které má na svědomí někdejší hlava české spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ještě větší poděkování za to, že naše státní zastupitelství začalo pracovat po letech zimního spánku, ve kterém nechávalo kauzy vlivných zamrzat, však dlužíme premiérovi Nečasovi. Lépe řečeno jeho neschopnosti. Bez té bychom nejspíš nikdy nebyli tam, kde jsme dnes.
Rath, Šiška a nejnověji také někdejší zlatý hoch ODS Marek Dalík. První dva stále v chládku. Dalík po pár dnech v chládku včera propuštěn a dál trestně stíhán na svobodě. Stejně jako u Vlasty Parkanové u něj podle soudu nehrozí, že by uprchnul nebo ovlivňoval svědky – čemuž se sice nechce příliš věřit, ale budiž…
Člověk může být sebevětší ignorant, ale vtíravé skutečnosti, že za posledních pár měsíců policie pozatýkala víc vlivných než za posledních pár let, si nemůže nevšimnout. Od té doby, co na nejvyšším státním zastupitelství sedí Pavel Zeman a o šarži pod ním Lenka Bradáčová, dějou se věci. Oba do funkcí navrhl Jiří Pospíšil, který za svou misi hubení žab na prameni zaplatil ministerským křeslem. Premiér ho odstřelil krátce poté, co se Pospíšil rozhodl Bradáčovou jmenovat pražskou vrchní zástupkyní. Jeho zámince, že Pospíšil demoralizuje kabinet, protože požádal o navýšení rozpočtu na vězeňství, nemohl uvěřit nikdo. Zvláště když peníze pro věznice už předtím víceméně bez řečí posvětil i ministr financí Kalousek, který obvykle otáčí každou kačku, kterou by měl ostatním resortům pustit.
Odvolání nepohodlných pod falešnou záminkou – to by nebylo nic nového ani převratného. Kdyby to ovšem Nečas zvládl. A on to zatraceně nezvládl. Na celá zbrklé a nepromyšlené akci do dneška nezašel punc špatně sehrané frašky. A slíznul to pan premiér s plnou parádou: za odvolání Pospíšila ho zmasírovala veřejnost i média, obočí významně zdvihal Kalousek i část Nečasových spolustraníků. A tak jako na truc bylo, muselo být výsledkem celé akce přesně to, čemu měla s největší pravděpodobností zabránit: jmenování Bradáčové. Stačilo přitom tak málo – jen trochu víc premiérovy obratnosti a neměli bychom dnes ani vrchní státní zástupkyni Bradáčovou, ani cely plné politiků, náměstků a lobbistů. Zde je ovšem třeba přiznat premiérovi jistou konzistenci v postojích i ušlechtilé pohnutky: chce zkrátka šetřit peníze v českém vězeňství stůj co stůj.
Jenže se mu to nepovedlo. Snahy a tlaky těch, kteří chtěli Bradáčovou odříznout, selhaly. I když jich nejspíš bylo dost. A není divu, že tlačili. Bradáčová totiž dostála své pověsti a řádí jak černá ruka. A tak po Davidu Rathovi, Vladimíru Šiškovi došlo také na jednoho z nejslavnějších českých lobbistů a Topolánkova nejlepšího přítele Marka Dalíka. Police ho obvinila z pokusu o podvod. V roce 2007 údajně požadoval téměř půlmiliardový úplatek za to, že česká vláda bude pokračovat v jednáních o zakázce na transportéry Pandur za 14,5 miliardy.
Načasování
Když týden předtím policie sebrala náměstka ministra Drábka Vladimíra Šišku, rozohnil se ministr spravedlnosti Pavel Blažek na vládě, že policie chtěla svým teatrálním vystoupením ovlivnit krajské volby a že nechápe, proč Šišku nesebrala dřív nebo naopak později. Potvrdil tím, že on nové pořádky a postupy na státním zastupitelství dvakrát kvitovat nebude. Jestli se minulý týden rozohnil, teď na něj musí jít mrákoty. Další a ještě větší předvolební zářez je tu. Tentokrát navíc policie sebrala člověka, který měl dříve velice blízko k Blažkově straně a může s sebou stáhnout další.
Že se zatýká před volbami, je nám docela fuk. Horší je, že se u nás poslední dva týdny zatýká v neděli a v pondělí. A naše komentářová rubrika Co si o tom myslíte, vychází pravidelně až ve čtvrtek. Takže už nebudeme s křížkem po funuse dalekosáhle připomínat, co od pondělka čtete všude: čili celý životopis a strmou kariéru muže, který je téměř dvacetiletému věkovému rozdílu navzdory považován za siamské dvojče Mirka Topolánka – bez kterého se neobejde ani na dovolené v Toskánsku. A radši se podíváme do budoucnosti. Otázek na vás, milí čtenáři, dnes máme hned několik.
· Kdo přijde na řadu příští týden?
Zvyk je železná košile a na zatýkání neřádů si zvykáme rychle. Jestli po víkendu nepadne další, není pro nás žádné pondělí. Jde jen o to, kdo to bude. Který koledník už si podle vás koleduje opravdu dlouho?
· Byl opravdu dobrý nápad Marka Dalíka propustit?
Věříte, že by právě Dalík, dlouholetým povoláním zákulisní hráč, náhle neovlivňoval a neloboval?
· Riziková práce v tandemu – napráší Marek Mirka?
Práce v tandemu přináší svá rizika. A tak se dnes hlavní problém Pavla Béma jmenuje Roman Janoušek, hlavní problém Jaromíra Drábka Vladimír Šiška a setsakramentský problém Mirka Topolánka Marek Dalík. Začne Dalík zpívat? Strhne Topolánka s sebou? Obětuje se pro něj? Vyváznou oba?
· Ukočíruje to Lenka Bradáčová?
K těm, kteří si začínají pěkně koledovat, se řadí také vrchní státní zástupkyně Bradáčová. S každým dalším zářezem totiž nutně musí přibývat lidí a vlivných skupin, které z ní mají strach. Aby si zachránili kůži, chystají jistě protiútoky a čekají na svou příležitost. Sebemenší chybu může Bradáčová tvrdě odskákat, sebemenší záminka se jí může stát osudnou. Klidně může ztroskotat už na Dalíkově kauze.
Ostatně se hodně spekuluje o tom, kolik má policie vlastně důkazů a proč zatím nepadlo také obvinění z korupce. Dalík je obviněn pouze z pokusu o podvod: čili z toho, že za úplatu sliboval, co reálně nemohl ovlivnit. Členem vlády, která o zakázce na obrněnce rozhodovala, totiž nebyl.
Co si o tom všem myslíte vy? Pište do diskuze. Nejzajímavější, nejbystřejší nebo nejtrefnější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada.
Sdílejte článek, než ho smažem
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno