MotoGP v Brně: největší a nejdražší „soudek pro Pražáky“

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 31. 8. 2012 | 28 komentářů
Moravská ekonomická teorie i praxe přečkala několik revolucí. Je totiž nadčasově jednoduchá: nalákat, ožrat, oškubat. Děláme to s radostí – a s dotacemi od města, kraje i ministerstva školství.
MotoGP v Brně: největší a nejdražší „soudek pro Pražáky“

Něco bylo ten sobotní večer v Brně jinak. Podchod pod nádražím mě sice i tentokrát přivítal známým pachem moči a ze zábradlí mezi tramvajovými nástupišti – tedy městského majetku – se pořád usmívaly ty samé kyberštětky z reklam na videochaty. Čím víc jsem se ale blížil Svoboďáku, tím silnější jsem měl pocit déjà vu. Teprve když jsem u orloje dostal od brigádnice letáček nedalekého bordelu, opodál spatřil stánek se starobrnem za čtyřicet korun a pódium s miss bikini jak vystřiženou z Formanových filmů, bylo mi to jasné. Motocyklová Velká cena je znovu tady.

Automotodrom na kraji Brna hostil závod MotoGP opět s pomocí veřejných rozpočtů: na 46,5 milionů korun dotací se složilo město, kraj i ministerstvo školství a tělovýchovy. Argument zní rozumně: pořadatelé platí za zalistování do seriálu mistrovství světa poplatek 1,7 milionů eur, příjmy ze čtvrt milionu návštěvníků má přitom celý region, včetně státu. Něco tu ale smrdí. Není to benzin, je to sud s něčím docela jiným. S „vínem pro Pražáky“. Ještě než se k tomu dostaneme, ukážeme si, jak by rozumný moderní stát podnikání podporovat neměl:

Klíč k určování feudálních pořádků

Když už někoho rozumný moderní stát dotuje, dělá to na základě výběrového řízení a ověřitelných čísel. – Na feudálním východě stačí lennímu pánovi zamotat hlavu 212 tisíci návštěvníky jeho državy a už se vám sypou miliony. Co na tom, že do toho třikrát počítáte lidi, co šli na páteční trénink, sobotní kvalifikaci i nedělní závod. Co na tom, že se neví, kolik z nich přijelo v neděli ráno a bez jediné vypité kofoly se odpoledne vrátilo zpátky do Rakous. Co na tom, že kempy za okruhem opustí jen minimum celovíkendových návštěvníků: sám jsem viděl, že centrum Pardubic bylo v sobotu večer živější než centrum Brna, pivně-erotické zábavě navzdory. A co na tom, že nikdo nikdy nepočítal zvýšené náklady policie a dopravního podniku.

Je to „spor víceméně filosofický“, řekl webu Bystřičník o přínosu závodů primátor Roman Onderka. Ale kdepak: je to spor mezi zbožnými přáními a čísly. První by naplnilo brněnskou přehradu, zato druhého se nedostává.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

V moderních městech mají všichni podnikatelé stejný přístup k veřejným službám. – Ve feudálním Brně jezdí už roky během závodů bezplatné autobusy městského dopravního podniku z centra na okruh a zpátky. Ovšem jen během programu: sprchu v kempu po dni na tribuně a výlet za večerním utrácením do Brna nestihnete.

Když chtějí svým zákazníkům nabídnout bezplatnou linku obchodní domy na předměstí, musí ji samy financovat, snad že tam lenní pánové na rozdíl od závodní dráhy nikdy nedostali příležitost něco slavnostně odstartovat, předat nebo přestřihnout.

V nefeudálních společnostech se novináři pídí po tom, jestli se s veřejnými penězi nakládá účelně. – Brněnská média nekriticky přetiskují prosby o vyšší dotace pro okruh a pořádají soutěže o volňásky, pokud ovšem neřeší něco důležitějšího.

Anketa

Dotujete rádi brněnskou Velkou cenu?

Moderní společnosti vydělávají na kvalitních službách, autentických hodnotách, upřímnosti a otevřenosti. Proto je jejich bohatství dlouhodobě udržitelné a nestojí a nepadá s jednou dotací.– Jihomoravská ekonomická teorie i praxe nese už věky název „soudek pro Pražáky“. Právě do takového sudu prý dávali vinaři to nejhorší, ale také nejdráže prodávané víno. V kempech kolem Automotodromu nabírá teorie podobu gambrinusu za 50 korun a lahve vody za 75. Udržitelné to moc není: zatímco Starý zákon hovoří o sedmi tučných a sedmi hubených letech, my máme jeden tučný víkend a pak rok na poli. V horším případě na pracáku.

A hlavně: rozumný moderní stát řeší v první řadě kvalitu života svých občanů. To samé platí i pro kraje a města. Ve Vídni, Kodani nebo Vancouveru se Velká cena nejede. Byl bych ale hodně překvapený, kdyby na jejich obyvatele kvůli tomu doléhala tíseň a přemýšleli by o stěhování řekněme do Saské Kamenice, poblíž které se závod MotoGP jezdí. – Pro feudální brněnské vládce i nás, jejich neméně feudální poddané, je ovšem neustále omílaná „prestiž“ důležitější než klid obyvatel nebo přesně 2280 dalších věcí. Právě proto ji ještě dlouho nezískáme.

Ale tentokrát se nám Brňákům neposmívejte: jedeme v tom s krajem i s vládou. S vámi všemi.

Redakce radí: Každý pátek Kašpárka!

Michal Kašpárek

Kašpárkovo Brníčko

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2012 12:00, Ládik

No, Nečas je někde z Uherského Hradiště, Kalousek z Tábora, Sobotka od Brna, Paroubek z Olomouce, Topolánek ze Vsetína, Langer z Olomouce, Škromach z Hodonína, takže až na jihočecha Kalouska samý Moravák, Hanák, Valach, atd. Ale rodilý pražák ani jeden!
Autor článku má pravdu - osobně proti závodům motorek celkem nic nemám (i když jsem zrovna minulou neděli upaloval okolo Brna, abych byl doma /tedy v Praze/ ještě před šílenými motorkáři, kteří pojedou z GP), ale - GP Brno je jen KOMERČNÍ akce jako každá jiná (např. rockový festival nebo pivní slavnosti, či vinobraní), takže DOTACE URČITĚ NE! Pokud jsou jakési poplatky pro ně vysoké, ať to pohřbí a nechají klidně Putinovi. Ekonomický přínos, dle rozboru v článku, je vcelku nulový, takže žádná škoda. Jen můj názor, nic víc.

Zobrazit celé vlákno

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2012 14:00, Mlhoš

V Praze se vytváří většina tuzemského HDP. Dotuje tudíž Praha Moravu a ne obráceně. Na Moravě se lidé flákají, posedávají po sklípcích a my Pražáci abychom na ně dělali. Ministerstva nemohou na Moravě sídlit, protože by tam nesehnala kvalifikované zaměstnance.

Zobrazit celé vlákno

-56
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Štěkáme. Karavana jde dál. Matěj Hollan o čachrech kolem stěhování brněnského nádraží

14. 8. 2012 | Martin Vlnas | 8 komentářů

Štěkáme. Karavana jde dál. Matěj Hollan o čachrech kolem stěhování brněnského nádraží

Na desítky miliard by přišel přesun brněnského vlakového nádraží. Brňané by na něm asi nevydělali. Až na ty, z jejichž pozemků by se rázem staly zlaté doly. Jejich napojení na místní... celý článek

My ty peníze musíme vyčerpat! Stát hledá „nový Apple“

22. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

My ty peníze musíme vyčerpat! Stát hledá „nový Apple“

Začínající podnikatelé prý nemají koho poprosit o investici. Vláda jim tedy dá miliardu a půl. Znovu ale řeší důsledek místo příčiny. Vy byste do „debilů ze Dne D“ svoje peníze vložili?... celý článek

Člověče, koncepce: pravidla deskové hry

24. 2. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Člověče, koncepce: pravidla deskové hry

Milion za mizernou diplomku? Rozdává se právě teď v celém Česku, z veřejných rozpočtů a evropských fondů. Přisedněte k hracímu stolu, šestky na téhle kostce padají všem.

Chcete veřejné peníze? Začněte lízat feudálův zadek!

21. 10. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Chcete veřejné peníze? Začněte lízat feudálův zadek!

Brno opět v čele pokroku. Zatímco zbytek republiky nesměle koketuje s demokracií a dělbou moci, z Nové radnice odvážně zní: „Brno su já.“ Od příštího roku potečou veřejné peníze jen... celý článek

Stát reklamu nepotřebuje. I když to může vypadat cool

2. 4. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Stát reklamu nepotřebuje. I když to může vypadat cool

Uprostřed Vysočiny najdete billboard lákající na „Východní Moravu“. Až pojedete pod D1, položte k němu květiny – tady totiž skončily peníze z vašich daní a umřel zdravý rozum.

Partners Financial Services