Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Komu jdou poslanci na ruku?

| rubrika: Očima expertů | 25. 11. 2011 | 6 komentářů
Schvalování novel zákonů o veřejných zakázkách a o hazardu opět ukázalo, jak to v poslanecké sněmovně vypadá při utváření důležitých zákonů. Koho poslanci vůbec zastupují? Voliče, nebo spřízněné zájmové skupiny?

Poslanecká sněmovna na začátku měsíce rozhodovala o podobě zákona o veřejných zakázkách a zákona o hazardu. Jelikož šlo o úpravy důležitých zákonů, podle nichž se rozhoduje o desítkách miliard korun, nikoho asi nepřekvapí, že se ve sněmovně o jejich konečnou podobu odehrál tvrdý zákulisní boj. Nejrůznější zájmové a lobbistické skupiny byly v pohotovosti, stejně jako někteří poslanci, kteří místo zájmů svých voličů hájili spíše výhodnější obchodní pozice spřízněných byznysmenů či loterijních společností. Postupně se „díky“ velkému počtu pozměňovacích návrhů a změn na poslední chvíli podařilo vytvořit takový zmatek, že nakonec nebylo zcela jasné, kdo vlastně stojí na jaké straně barikády. Český politický Kocourkov se tak opět ukázal v celé své kráse.

Protikorupčníci ve při

Propojeno: veřejné zakázky

Třenice kolem zákona o veřejných zakázkách:

Perličky o tom, jak se v Česku zadávají veřejné zakázky, čtěte v rozhovoru s Danem Ťokem, šéfem největší stavebnické firmy u nás:

Propojeno: boj s hazardem

„Buď ve sněmovně sedí 138 natvrdlých, nebo 138 loutek majitelů kasin a loterií,“ uvažuje Michal Kašpárek v článku

Regulace hazardu Očima expertů:

Nový zákon o veřejných zakázkách přináší řadu změn. Snižuje například limity pro zakázky menšího rozsahu, takže nyní musí být zakázka povinně vypsána již od částky 1 milion korun. Ruší se také pověstné „losovačky“, které dříve redukovaly počet uchazečů, nebo dokonce určovaly vítěze. Novinkou je i povinnost uvádět subdodavatele. Tendr, kterého se účastní pouze jeden uchazeč, se automaticky ruší. U významných zakázek (u státu od 300 milionů, u obce od 50 milionů) se musí vytvořit státní expertízy. Zároveň se u smluv nad půl milionu musí zveřejňovat zadávací dokumentace, jednotlivé smlouvy a konečná cena.

Paradoxní na novele zákona o veřejných zakázkách je, jak výrazně odlišný názor na ni mají významné organizace bojující proti korupci – Transparency International a Nadační fond proti korupci. Zatímco Transparency byla pro schválení zákona bez pozměňovacích návrhů, které by podle ní jeho účinnost ještě snížily, protikorupční fond Karla Janečka chtěl naopak schválení novely pozastavit a výrazně ji přepsat. Nedochází totiž podle něj k dostatečnému zprůhlednění vlastnických struktur uchazečů.

Poslanecké hazardování

Schvalování loterijního zákona se proměnilo v ještě větší frašku, která vyvrcholila sporem ve vládní koalici. Poslanci ODS totiž dostali od svého šéfa volnou ruku, takže se jim společně s ČSSD, KSČM a některými poslanci VV podařilo změnit původně navrhovaný způsob zdanění hazardu. Těží z toho především loterijní společnosti a provozovatelé videoloterijních terminálů, kterým byly „jaksi omylem“ odpuštěny poplatky obcím a které byly rovněž zbaveny povinnosti platit čtvrtletní daňovou zálohu. Navíc je možné, že nebudou muset platit za každý videoloterijní terminál zvlášť, nýbrž jen za server, na kterých jsou koncových zařízení napojeny třeba i stovky. Spekuluje se, že stát příští rok přijde (a obchodníci s hazardem zbohatnou) až o tři miliardy, ministr Kalousek dokonce uvádí sumu šest miliard korun!

Část plateb společnosti vládnoucí hazardu budou i podle novely zákona odvádět na veřejně prospěšné účely: což ovšem může – ponevadž si mohou vybírat samy – také znamenat na spřízněné „dobročinné“ organizace.

Je však dost možné, že v Senátu pod veřejným tlakem současná podoba novely neprojde, takže se míček opět vrátí k poslancům.

Co si o této problematice myslí námi oslovení odborníci? Jak se dívají na snahy některých poslanců o snížení účinnosti zákonů o hazardu či veřejných zakázkách, tedy zákonů, ve kterých se výrazně angažují nejrůznější lobbistické a zájmové skupiny?

TOMÁŠ SOKOL

advokát

Tomáš Sokol
-30
Líbí
Nelíbí

Na aktivitu poslanců se dívám docela klidně. Rozdělení výnosu hazardu je vždycky a jenom politická záležitost. Je možné to dělat na tisíc způsobů – a pokaždé se najdou tací, co budou přísahat, že je to podvod a jen oni vědí nejlíp, jak by to mělo být správně. A taky za to budou lobovat. Teď jsou v podezření provozovatelé hazardu, že peníze, které by měly jít na dobročinné účely, porůznu šantročí. Za pár let se zas někdo bude pohoršovat, jak špatně s těmi penězi nakládají obce. Pokud by mi na tom něco mohlo vadit, tak oblíbený národní sport, spočívající v tom, že sotva je zákon schválen, už se začíná spekulovat o tom, jak ho změnit, protože se někomu nelíbí.

DAVID ONDRÁČKA

ředitel české pobočky Transparency International

David Ondráčka – Transparency International
+17
Líbí
Nelíbí

Tyto zákony plasticky ukazují, jak špatně funguje legislativní proces, kolik nekontrolovaného lobbingu probíhá a jak ovlivňuje pravidla hry. Ale zrovna u zakázek přes všechny zásahy na poslední chvíli, ten zákon přináší řadu pozitivních změn – snížení limitů, zpřesnění kvalifikace, zveřejňování smluv a dodatků, konec tendrů s jedním uchazečem, předběžná oznámení. Zákon o hazardu je však úplně jiný příběh.

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

Lukáš Kovanda
+11
Líbí
Nelíbí

Za jinak stejných podmínek by nepochybně bylo záhodno mít zrovna tyto zákony co možná nejtvrdší. I když však budou přitvrzeny na maximum možného, stejně půjde jen o parametrické řešení, nikoli systémové. Vždy se najdou šikulové, šibalové i šizuňkové, kteří je nakonec tak či onak obejdou. Opravdu systémovým řešením, zásadní změnou podmínek, je zmenšení role státu, snížení jeho přerozdělovací funkce. Neefektivita, korupce, škodlivý lobbing a další neblahé jevy spjaté s veřejnými zakázkami se prostě nejlépe omezují, snižuje-li se objem samotných veřejných zakázek.

JAN KELLER

sociolog

Jan Keller
+29
Líbí
Nelíbí

Poslance, kteří usilují o snížení tvrdosti zákonů o hazardu či veřejných zakázkách, považuji za ostudu národa. Bez ohledu na to, ze které strany napříč politickým spektrem si udělali svoji špinavou živnost.

PETR MACH

ekonom

Petr Mach – ekonom, předseda Strany svobodných občanů
+16
Líbí
Nelíbí

Poslanci často bývají „zlobbovaní“ u nejrůznějších zákonů (vzpomeňme si třeba jak se pan Babiš chlubil, že zlobboval poslance, aby podpořili v jeho prospěch zákon o povinném přimíchávání biopaliv do nafty). Jako voličům nám nezbývá než si na poslance jejich hlasování pamatovat a pak je podle toho volit či nevolit. Pokud jde o hazard: Vyjmul bych daně z hazardu z pravomoci státu a dal bych je plně do pravomoci obcí. Ať si obce stanovují, jak chtějí na svém území hrací automaty zdaňovat. Pochybuji, že by v nějaké obci chtěli, aby kasina místo daně platily dle své libovůle příspěvek na „dobročinnost“.

TOMIO OKAMURA

viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Tomio Okamura - vícepreziden Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
+31
Líbí
Nelíbí

Anketa

S kým by se vám nejlépe souhlasilo?

Otázkou jsou jejich úmysly – vím, že některé skutečné veřejně prospěšné organizace spolufinancované z hazardu se bojí, co s nimi bude, když je hazard přestane dotovat. Na stranu druhou pouliční hazard sám přináší tak příšerné problémy, že je žádné peníze nevykompenzují. Takzvané výherní automaty i terminály bych proto zakázal, a to celoplošně. Přináší neštěstí do rodin, kriminalitu do ulic, vytváří nezaměstnané, zoufalé trosky. Platí to pak celá společnost. Kurzové sázky jsou něco jiného, a pokud někdo má na to jít si zahrát do kasina, tak to obvykle společnost taky ustojí. Jenže… pamatuji, když tuším policie v Čechách nechtěla povolit mezinárodní turnaj v pokeru, protože to je prý nepovolený hazard, zatímco zlodějské automaty na každém rohu nikomu nevadí. Někdy máme pravidla mimo veškerou logiku.

Jak se díváte na dění v poslanecké sněmovně vy? Dáte ve volbách hlas stejné politické straně jako posledně?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 11. 2011 19:59, franc

Volby to bohužel nezmění, pokud by něco měly změnit, dávno by je zakázali!!

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

6. 12. 2011 | 20:09 | Babca

Otázka by měla znít: kdo kontroluje poslance v činnosti koho zastupují? a kdo má tu moc je zastavit, když jdou proti občanům. Jako občan je sice znovu nezvolím, ale strana rozhodne i v případě, že zakroužkujeme osoby. Zákon...více

6. 12. 2011 | 15:45 | Alex Aralakis

Já pořád dokola píši- nechápu jak může někdo volit pořád stejné zmetky 22 roků dokola ? Před volbami se na oko pohádají /modro oranžoví/ a kradou spokojeně 22 roků !!! Prostě nechápu ?! Teď se toho celkem dost provalilo,na...více

26. 11. 2011 | 16:19 | eďa

Volby rozhodně nic změnit nemohou. Vždy půjde jen o další z řady podvodů a tunelů na příjem voličů. Pokud chce někdo něco skutečně změnit, musí nejprv sám změnit nejprve sebe, opustit svoje zvyky a zvyklosti. více

25. 11. 2011 | 19:59 | franc

Volby to bohužel nezmění, pokud by něco měly změnit, dávno by je zakázali!! více

25. 11. 2011 | 16:12 | libor

forbesy a kulička jsou mor, takže tvrdě zdanit a žádný benevolentní přístup k provozovatelům a ostatním zainteresovaným! více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK