Poslanecká sněmovna na začátku měsíce rozhodovala o podobě zákona o veřejných zakázkách a zákona o hazardu. Jelikož šlo o úpravy důležitých zákonů, podle nichž se rozhoduje o desítkách miliard korun, nikoho asi nepřekvapí, že se ve sněmovně o jejich konečnou podobu odehrál tvrdý zákulisní boj. Nejrůznější zájmové a lobbistické skupiny byly v pohotovosti, stejně jako někteří poslanci, kteří místo zájmů svých voličů hájili spíše výhodnější obchodní pozice spřízněných byznysmenů či loterijních společností. Postupně se „díky“ velkému počtu pozměňovacích návrhů a změn na poslední chvíli podařilo vytvořit takový zmatek, že nakonec nebylo zcela jasné, kdo vlastně stojí na jaké straně barikády. Český politický Kocourkov se tak opět ukázal v celé své kráse.
Co si o této problematice myslí námi oslovení odborníci? Jak se dívají na snahy některých poslanců o snížení účinnosti zákonů o hazardu či veřejných zakázkách, tedy zákonů, ve kterých se výrazně angažují nejrůznější lobbistické a zájmové skupiny?
TOMÁŠ SOKOL
advokát
Na aktivitu poslanců se dívám docela klidně. Rozdělení výnosu hazardu je vždycky a jenom politická záležitost. Je možné to dělat na tisíc způsobů – a pokaždé se najdou tací, co budou přísahat, že je to podvod a jen oni vědí nejlíp, jak by to mělo být správně. A taky za to budou lobovat. Teď jsou v podezření provozovatelé hazardu, že peníze, které by měly jít na dobročinné účely, porůznu šantročí. Za pár let se zas někdo bude pohoršovat, jak špatně s těmi penězi nakládají obce. Pokud by mi na tom něco mohlo vadit, tak oblíbený národní sport, spočívající v tom, že sotva je zákon schválen, už se začíná spekulovat o tom, jak ho změnit, protože se někomu nelíbí.
DAVID ONDRÁČKA
ředitel české pobočky Transparency International
Tyto zákony plasticky ukazují, jak špatně funguje legislativní proces, kolik nekontrolovaného lobbingu probíhá a jak ovlivňuje pravidla hry. Ale zrovna u zakázek přes všechny zásahy na poslední chvíli, ten zákon přináší řadu pozitivních změn – snížení limitů, zpřesnění kvalifikace, zveřejňování smluv a dodatků, konec tendrů s jedním uchazečem, předběžná oznámení. Zákon o hazardu je však úplně jiný příběh.
LUKÁŠ KOVANDA
ekonom a publicista
Za jinak stejných podmínek by nepochybně bylo záhodno mít zrovna tyto zákony co možná nejtvrdší. I když však budou přitvrzeny na maximum možného, stejně půjde jen o parametrické řešení, nikoli systémové. Vždy se najdou šikulové, šibalové i šizuňkové, kteří je nakonec tak či onak obejdou. Opravdu systémovým řešením, zásadní změnou podmínek, je zmenšení role státu, snížení jeho přerozdělovací funkce. Neefektivita, korupce, škodlivý lobbing a další neblahé jevy spjaté s veřejnými zakázkami se prostě nejlépe omezují, snižuje-li se objem samotných veřejných zakázek.
JAN KELLER
sociolog
Poslance, kteří usilují o snížení tvrdosti zákonů o hazardu či veřejných zakázkách, považuji za ostudu národa. Bez ohledu na to, ze které strany napříč politickým spektrem si udělali svoji špinavou živnost.
PETR MACH
ekonom
Poslanci často bývají „zlobbovaní“ u nejrůznějších zákonů (vzpomeňme si třeba jak se pan Babiš chlubil, že zlobboval poslance, aby podpořili v jeho prospěch zákon o povinném přimíchávání biopaliv do nafty). Jako voličům nám nezbývá než si na poslance jejich hlasování pamatovat a pak je podle toho volit či nevolit. Pokud jde o hazard: Vyjmul bych daně z hazardu z pravomoci státu a dal bych je plně do pravomoci obcí. Ať si obce stanovují, jak chtějí na svém území hrací automaty zdaňovat. Pochybuji, že by v nějaké obci chtěli, aby kasina místo daně platily dle své libovůle příspěvek na „dobročinnost“.
TOMIO OKAMURA
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Otázkou jsou jejich úmysly – vím, že některé skutečné veřejně prospěšné organizace spolufinancované z hazardu se bojí, co s nimi bude, když je hazard přestane dotovat. Na stranu druhou pouliční hazard sám přináší tak příšerné problémy, že je žádné peníze nevykompenzují. Takzvané výherní automaty i terminály bych proto zakázal, a to celoplošně. Přináší neštěstí do rodin, kriminalitu do ulic, vytváří nezaměstnané, zoufalé trosky. Platí to pak celá společnost. Kurzové sázky jsou něco jiného, a pokud někdo má na to jít si zahrát do kasina, tak to obvykle společnost taky ustojí. Jenže… pamatuji, když tuším policie v Čechách nechtěla povolit mezinárodní turnaj v pokeru, protože to je prý nepovolený hazard, zatímco zlodějské automaty na každém rohu nikomu nevadí. Někdy máme pravidla mimo veškerou logiku.
Jak se díváte na dění v poslanecké sněmovně vy? Dáte ve volbách hlas stejné politické straně jako posledně?
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 11. 2011 19:59, franc
Volby to bohužel nezmění, pokud by něco měly změnit, dávno by je zakázali!!
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.