Ať politici odkryjou původ svého majetku! Co si o tom myslíte?

Ať politici odkryjou původ svého majetku! Co si o tom myslíte?
Pořád stejná písnička: Politik či vysoce postavený státník úředník může po pár letech ve funkci velikostí konta konkurovat strýčku Skrblíkovi. Původ jeho majetku je velmi nejistý, zato je téměř jisté, že se případ nikdy nevyšetří.

Kauza kolem 16 milionů korun na bankovním účtu matky ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka už spoustu Čechů ani nepřekvapila. Zázračné zbohatnutí politika či jeho rodinných příslušníků totiž není v posledních letech v našich luzích a hájích nic neobvyklého. Tak například:

  • Jaroslav Palas, exministr zemědělství, hejtman, myslivec a senátor: obří sídlo za desítky milionů korun
  • Aleš Řebíček, exministr dopravy: honosné sídlo za 126 milionů v Toskánsku a fotbalový klub
  • Stanislav Gross, upřímný expremiér a právník: akcie za desítky milionů korun...

To jsou jen nejznámější případy, které utvrzují veřejnost v názoru, že lidé chodí do politiky především kvůli tomu, aby se co nejvíce obohatili, ideje a ideály stranou. A radši nedomýšlet, kolik podobných případů před námi zůstává skryto...

Kdo nemůže prokázat, jak přišel k penězům?

Minulý týden jsme se vás ptali, jak se díváte na parlamentní obstrukce. Zda jsou legitimní, zda jsou v podobě, jakou jsme viděli, důstojné, zda jsou něco platné a tak.

Že je huba nebolí... Jsou obstrukce legitimní součástí politického boje?

Děkujeme několika laskavým čtenářům za připomenutí, že svého času obstruovali i pravicoví poslanci. Nezapomněli jsme na to, ani jsme neměli zvláštní pifku na nyní obstruující levici. Naše otázky platily pro obstrukce minulé i budoucí. Odpovědi, kterou bychom rádi odměnili knížkou, jsme se dočkali od člověka podepsaného jako Lagarto. Nejvíc se nám líbil začátek („neodpovídám, předpokládal jsem seriozní server“) a konec, v němž požadoval méně zákonů a více stability.

Všechny vlády v porevoluční éře vyhlašují nesmiřitelný boj všudypřítomné korupci, která jako zákeřný parazit rozežírá českou společnost. Do jaké míry politici podobné výroky myslí vážně, nemá vůbec smysl řešit. Naší politické scéně totiž chybí to nejzákladnější – průhlednost. Nevidíme ani do stamilionových státních zakázek, ani do majetkových poměrů těch, kteří o nich rozhodují. Obzvlášť politikové by měli být průhlednější než naleštěná okenní tabulka – pokud chce někdo rozhodovat o veřejném majetku, měl by nejdřív prokázat, jak přišel k tomu svému. Pravidelné majetkové audity by politiky neměly minout ani během či po skončení jejich kariéry. Ke „zúročení“ mnoha politických rozhodnutí a záměrů totiž často dochází, až když s politikou skončí a „sejdou z očí i mysli“.

Mohl by tuto situaci vyřešit zákon, který by osobám s podezřelými příjmy či transakcemi na účtu ukládal povinnost prokázání původu tohoto majetku? Mnoha lidem přijde povinné odkrývání majetkových poměrů jako neetické a porušující základní práva občanů. Ano, mezi Čechy je mnoho závistivců, kteří svému okolí nepřejí úspěch ani peníze. Na to ovšem není jiný lék než být na svou práci i úspěch hrdý. A kdo se vůbec stydí za svůj majetek, nebo jeho původ dokonce nemůže prokázat? Pokud si zkrátka někdo ve státní správě vydělává desítky tisíc měsíčně a po pár letech staví vilu za desítky milionů, nemělo by snad být nic neobvyklého na tom, kdyby musel prokazovat, jak k penězům přišel. Jestliže toho není dotyčný schopen, nemá cenu pochybovat o tom, že se k penězům dostal nelegálně. A nemá taky cenu odkládat zabavení takového majetku a jeho prodej. Ať má stát čím lepit rozpočet, děravý jak cedník i „díky“ podobným korupčníkům.

Co si o tom myslíte vy? Měli by politici a úředníci na „korumpovatelných pozicích“ pravidelně podstupovat majetkový striptýz, a to případně i po ukončení kariéry? Má veřejnost právo znát majetek politiků i jejich příbuzných? Až do třetího, nebo až do čtvrtého kolene?

Pravidelný majetkový striptýz úředníků

+171
+
-

Pravidelný majetkový striptýz politiků

+289
+
-

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin v pondělí 14. listopadu získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

13. 11. 2011 17:37 | Malenová Helena

Striptýz politiků a striptýz úředníků je docela dobrý příměr, zvlášť pro dnešní dobu. Bylo by ho zapotřebí.
Můžeme děkovat novinářům a hrstce politiků, kteří svou odvahou dokážou upozornit na chování některých našich činitelů.
Je legrace, že sponzorujeme politiky a vládní úředníky a někteří se ještě veřejně chlubí úspěšným podnikáním s pomocí snadno získaných informací.
Morální hledisko neexistuje a zákon střet zájmů umožňuje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 11. 2011 10:00 | eďa

Přece ti, co dojí prostřednictvím mandatorních výdajů tohle nebetyčně hloupé a tupé stádo prostřednictvím stále děravější a prodluženější státní kasy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 11. 2011 9:57 | eďa

Jenže těch je jen pár max. pár desítek tisíc. Aby se ledy hnuly musí skončit pod mostem statisíce, možná milióny lidí, co žijí v iluzi kapitalistického pojetí světa od sametu, až je pod mosty vyžene zkorumpovaná doba a připraví je o poslední iluze, a to bude ještě chvíli -pár let trvat ve smyslu dominoefektu či lafferovy křivky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 11. 2011 21:32 | Vladislav Čížek

"Zrušit porodné,snížit mateřskou,zvýšit daně,posunout odchod do důchodu a živit nepřizpůsobivé."
Kdyby Phill vynechal to živení nepřizpůsobivých, tak jsem jeho příspěvek nemusel označovat redakci jako nevhodný...
Lidi, Phille! Nenechme se rozeštvávat tímto způsobem! Dělení na přizpůsobivé a nepřizpůsobivé hbitě vymyslely naše superservilní média! A superservilní vůči komu, na čí objednávku? No těch mocných, co s náma hrajou divadýlko jak profesor Skupa se Spejblem a Hurvínkem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 11. 2011 19:31 | Aleš Müller

Výpověď p. Kocourka se dá přeložit jako: "Manželku jsem okradl jak to jen šlo, ale Vás daňoví poplatníci nikdy, opravdu nikdy neokradu." To mni řekněte kdo tyto pitomce mohl v posledních volbách ještě volil.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 18:53 | Jarda

Jaký je rozdíl mezi krádežemi politiků a vyloupením banky ?

Jedna krádež se netrestá a druhá ano. Měli bychom to sladit a netrestat

nic abychom si byli rovni. To by se asi politikům více hodilo.

A byli by ušetřeni tepláků.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 18:34 | Phill

Zrušit porodné,snížit mateřskou,zvýšit daně,posunout odchod do důchodu a živit nepřizpůsobivé.To je moderní politika v této zemi.Představitelé státu kradou ve velkém,chovají se jako hovada,vysmívají se občanům a vždy jim to projde. Kdo je tedy autorita, která v tom udělá pořádek?Politik má pracovat pro občany bez zištných důvodů.Měl by dostat byt,stravenky a volný vztup do univerzitních knihoven,aby někde získal info o věcech, o kterých hodlá rozhodovat . Nic víc. Pracovat pro národ by jej mělo dostatečně uspokojit ,jinak ať to nedělá...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 16:35 | w.helena

Určítě bychom to všichní přívítaly.Mně hlavně zaráží platy vedoucích
pracovníků státních podniků¨Pošta ,čes,dráhy a jiné.Vždyt´tyto firmy
mají výsledky nic moc a přesto neustále slyšíme jaké dostávají neuvě-
řitelné peníze.Já nejsem závistivá celý život jsem vydělávala pěkné
peníze ale musely za mnou být vidět výsledky.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 16:28 | Dan

Souhlasím s majetkovými přiznáními obecně, pro politiky by to mělo být obvzlášť důkladné. Je přece jasný, že z těch peněz které vydělávají by nikdy k takovému majetku nemohli přijít. Pokud někdo nedokáže prokázat jakým způsobem přišel k majetku, pravděpodobně to bude prostřednictvím černých (nezdaněných) peněz. Do majetkových přiznání bych automaticky zahrnul všechny podnikatele, kteří v průměru odvádějí na DPFO ročně 300Kč a mají luxusní vily + mnoho dalších různých nemovitostí. Sice Paroubek byl takovej jakej byl, ale aspoň zavedl pro OSVČ (HPP) povinnou daň min.10.000 Kč ročně. Dnes? Kde není vůle, není ani cesta... Akorát se bude vše dojit z normálních zaměstnanců (DPFO + ZP + SP).
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 15:42 | chvojka

jiná cesta z tohoto srabu není.Pouze globální válka,ale to je zánik,né cesta.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 15:29 | Nestačímsedivit

Jasně, že každý rozumný člověk souhlasí s povinností podávat daňové přiznání u každé osoby, která je spojena se státním sektorem. Politici, adovákti, úředníci, ....
Popravdě řečeno jsem ale docela rád,že takový peníze nemám, protože ve společnosti je z toho už velká flustrace a podle mě až někomu z toho rupne v kouli, vezme brokovnici (v našich zeměpisných šířkách asi kulovnici) a ....
Myslím, že nyní už je to tak už už nahraně - teď bude záležet nejvíc na nich samých, jestli si uvědomí co dělají a chytnou se za nos.
Mám z toho docela obavu, protože lidé, kteří skončí na ulici - ne svou vlastní vinou - to můžou brát jako největší a poslední zradu.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 14:46 | Arnošt

S návrhem souhlasím, ovšem s podmínkou, že se to bude vztahovat i na eminentní novináře a televizní šoumeny ( šoumeni jen z ČT a ČRo). Takový Moravec by mě velice zajímal, když uvážím, že Přemek Podlaha je milionář. A to nemluvím o nehoráznostech typu plat (a případné odstupné) gen. ředitele DOTOVANÝCH ČD.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 13:53 | Jirka

Jsem pro majetková a samozřejmě daňová přiznání politiků a úředníků a to už od krajské úrovně, nebo spíše od úrovně velkých obcí, prostě tam kde se "točí" velké peníze. Ale nevěřím, že nějaký takový zákon někdy v našem státě "projde", jelikož nadpoloviční většina politiků a úředníků "do toho jde" ne s vidinou služby občanům, jak s oblibou píšou na předvolební billboardy (příhodnější je slovíčko "BLBoardy"), ale s vidinou pořádně se napakovat a po mně potopa.
Takže jediná šance je všímavost k "náhlým zbohatnutím těch nahoře" a pořádná práce protikorupční policie a soudů. Bohužel taky fikce.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 13:25 | Karel Fast

Pravo vydelat penize by melo byt svate.Ale zrovna tak by se tyto penize mely zdanit.Pokud nekdo neprokaze jak prijmy vznikly,at si je tedy necha,pokud nejde o kriminalni cinnost,ale at zaplati z te castky radnou dan statu plus 30% pokutu za danove nepriznani.Tak to alespon funguje ve Svedsku.Bohuzel jiny kraj,jiny mrav.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2011 13:19 | Katka

Já jim nemám co závidět jen je vydět ke komu ty peníze jdou a kde chybí,aspoň by nebyla naše republika tak zadlužená.Já bych jim dala plat stejný jako má podprůměrný člověk,který je rád že vydrží z víplaty do víplaty,aby si ani memohli vyskakovat.A my je všechny platíme daněmi.proč platíme zdravotní a sociální,když si léky i doktory musíme platit.A proč se neustále zdražuje,protože chybí peníze do rozpočtu.Co důchody a Maminky na mateřské,jak k tomu příjdou.To slibovali,jak bude líp /Škoda slov.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 28 komentářů

A tohle už jste četli?

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

13. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Ať za chyby svých úředníků platí i politici. Co si o tom myslíte?

Špatně vypsané státní zakázky, zbytečné soudní průtahy, chybné kontroly finančního úřadu – to je jen pár příkladů toho, za co stát každý rok vyplácí poškozeným občanům odškodné v řádech... celý článek

Zákon o veřejných zakázkách: dva se perou, korupčník se směje

14. 9. 2011 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Zákon o veřejných zakázkách: dva se perou, korupčník se směje

Víc než 60 miliard! Tolik si každý rok naúčtuje korupce z českých veřejných zakázek. Na poměry, jež panují při jejich zadávání, si stěžují i prestižní světové organizace a agentury.... celý článek

Jan Kraus: Nikde se nekrade tak dobře jako ze státního

18. 6. 2011 | Martin Vlnas, Ondřej Tůma | 8 komentářů

Jan Kraus: Nikde se nekrade tak dobře jako ze státního

„Jsou jen dvě volby: naučit se tu šmelinu, nebo se proti ní postavit. V prvním případě to nejsou vaše podnikatelské schopnosti, co nese úspěch, ale vaše zdatnost v podvodu. Nevadí-li... celý článek

Kolik bereš, byrokrate? Máme právo znát platy státních zaměstnanců?

9. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Kolik bereš, byrokrate? Máme právo znát platy státních zaměstnanců?

Nejvyšší správní soud rozhodl, že když se úřadu zeptáte na platy a odměny jeho zaměstnanců, musí vám to povědět. Jeho rozhodnutí kritizuje Úřad pro ochranu osobních údajů. Při zveřejňování... celý článek

Očima expertů: Věčný problém korupce při veřejných zakázkách

27. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Věčný problém korupce při veřejných zakázkách

Co dostává Čechy na stránky světového tisku? Můžeme se chlubit hokejem a cizím (chilským) perem. A tím, jak výjimečně dobře se u nás daří korupci. Živnou půdou korupce jsou v ČR veřejné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.