Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 11. 2022 | 3 komentáře
Bonus pro rodiče a později do penze. Slováci mění důchody

Zdroj: Shutterstock

Slovensko zruší strop pro věk odchodu do penze. Ten je od července 2019 zakotvený přímo v ústavě a garantoval občanům nárok na odchod do starobního důchodu nejpozději po dovršení 64. roku života.

Podle dosavadních pravidel se věk odchodu do penze na Slovensku zvyšuje o dva měsíce za rok. Růst se měl původně zastavit na 64 letech. Od ledna 2023 však tahle jistota skončí. Výsledkem má být relativně pomalý, ale zato pravidelný a automatický růst důchodového věku postupně až k hranici 70 let.

Pro lidi narozené do roku 1966 se už nic nezmění, dál pro ně platí dříve schválená tabulka. Lidem narozeným od roku 1967 se však důchodový věk vypočítá nově: podle změn střední délky života za předem dané referenční období.

Na druhou stranu se Slováci mohou těšit na rodičovský bonus. Díky němu si polepší každý důchodce s dětmi pracujícími na Slovensku. Jeho měsíční výše se spočítá jako 1,5 % z hrubého příjmu každého takového potomka za předcházející kalendářní rok. Stropem hrubého příjmu však bude 1,2násobek průměrné mzdy – momentálně 1453 eur. Za jedno dítě tak může rodič (důchodce) získat bonus maximálně 262 eur ročně.

Nový rok přinese i další změny v důchodech. Týkají se například valorizace nebo možnosti odchodu do předčasného důchodu.

Čtěte podrobně na Peniaze.sk:


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Další zvýšení důchodů se blíží. Spočítejte si, kolik dostanete

Od začátku roku 2023 se opět zvýší všechny důchody – tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě... celý článek

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

22. 11. 2022 | Petr Kučera

Důchody čekají změny. Projděte si podrobný přehled

Lednová valorizace a příspěvek 500 Kč za vychované dítě. Jaké další novinky týkající se důchodů už jsou definitivně schválené a jaké se teprve chystají? Provedeme vás.

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

8. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Rodičovský příspěvek i pro prarodiče. Novinka pomůže s důchodem

Když se prarodič před důchodem stará o vnouče, zatímco jeho rodiče vydělávají, nepočítá se mu to do doby důchodového pojištění potřebné k přiznání penze. Ministr Marian Jurečka teď... celý článek

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

4. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

Na takzvané výchovné dosáhnou i lidé, jejichž starobní důchod vznikl transformováním z invalidního. Na nekrácené výchovné budou mít nárok také vdovy a vdovci, kteří pobírají krácený... celý článek

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

3. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

O důchod požádáte snadněji. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebudete muset osobně na úřad. Od poloviny příštího roku to půjde i přes internet, plánuje ministerstvo vedené Marianem Jurečkou. Moderní online rádce například... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.