Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se za týden poprvé sejde nový „poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu“. Oznámil to ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat,“ říká Jurečka.

Poradní tým má zhodnotit i návrhy zpracované v předchozím období, především ty od dvou posledních důchodových komisí pod vedením Martina Potůčka a Danuše Nerudové. „Nyní chci již užší akceschopný tým ekonomických odborníků a zástupců politických stran, aby se v relativně krátkém čase mohla důchodová reforma uskutečnit,“ zdůrazňuje ministr.

Složení poradního týmu:

Experti:

  • Helena Horská (hlavní ekonomka Raiffeisenbank v Praze, členka KoroNERV)
  • Štěpán Jurajda (náměstek ministryně pro vědu výzkum a inovace, člen Rady vlády pro vědu výzkum a inovace)
  • Filip Pertold (zástupce výkonného ředitele think tanku IDEA při CERGE EI)

Zástupci koaličních stran:

  • Šárka Jelínková (KDU ČSL; senátorka, první místopředsedkyně strany, předsedkyně senátorského klubu)
  • Jan Bauer (ODS; poslanec, místopředseda Hospodářského výboru a člen Výboru pro sociální politiku)
  • Viktor Vojtko (STAN; poslanec, člen Výboru pro sociální politiku)
  • Miloš Nový (TOP09; poslanec, místopředseda Rozpočtového výboru)
  • Jakub Michálek (Piráti; poslanec, místopředseda Ústavně právního výboru)

Zástupci ministerstev:

  • Lenka Kohoutová (ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická, poradkyně ministra financí)
  • Iva Merhautová (náměstkyně pro řízení sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí)

„V Programovém prohlášení vlády jsme se zavázali uskutečnit důchodovou reformu. Aby systém byl dlouhodobě udržitelný, potřebujeme podpořit rodiny, flexibilitu práce a dořešit otázku penzí pro pracující v náročných profesích,“ říká Jurečka.

„Chceme maximálně podpořit odpovědnost samotných lidí za své stáří, a to už i včetně dnešní mladé generace. S tím souvisí i aktivnější spoření na důchod a výraznější ocenění za počet vychovaných dětí,“ dodává Jurečka.

Připomíná, že český důchodový systém zažije s ohledem na demografický vývoj největší nápor po roce 2040. Systém je silně závislý na vybraném pojistném, proto je nezbytně nutné jej stabilizovat dodatečnými příjmy. Je potřeba také maximálně podporovat flexibilitu práce a umožnit, aby lidé mohli pracovat v různých formách do vyššího věku tak, jak chtějí a mohou.

„Cílem není zvyšovat důchodový věk, pokud to nebude nutné. Spíše by měl být umožněný postupný odchod do částečného důchodu spojený s částečnými pracovními úvazky a možností dobrovolně pracovat déle. Zaměstnancům v náročných profesích by naopak měl být umožněn dřívější odchod do důchodu spojený s větší odpovědností zaměstnavatelů,“ upřesňuje ministr.

Programové prohlášení vlády zmiňuje i zásluhovou složku důchodu, která bude vycházet z odvodů do pojistného systému a také z počtu vychovaných dětí. „Rodiče, kteří vychovali děti, museli vynaložit spoustu času, úsilí a značné náklady na výchovu nové generace, která bude financovat důchodový systém v budoucnu. S tím je spojené také posílení rodinné politiky obecně,“ říká Jurečka.

Cílem reformy je také zkrátit potřebnou dobu pojištění pro dosažení nároku na důchod, a to na 25 let. Dosavadních 35 let je podle ministra extrémní délka v porovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Co navrhovali minule?

Pohled k sousedům:

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 4. 2022 18:03, Balů

ten komik z Rokytnice jaksi pozapomněl na opoziční strany to mu to zas smetou jednáním na tři dny a pokud to protlačí silou, další vláda to zruší jako ito už tady jenou bylo jak šel pilíř do ři.....Tomio dej mu!!!!!!!

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 4. 2022 10:46, Škodolibka domácí

A proto bych buď zvýšil limit pro daňové odpočty z DPS (ale pouze u vyvážených a dynamičtějších strategií), aby byla motivace si do tohoto produktu spořit více. Anebo bych zavedl pro mladé volbu zavázat se platit pouze nějakou minimální výši sociálního pojištění bez nároku na valorizovaný důchod od státu (s jistotou jen nějaké nízké a fixní almužny). Aby si mladý člověk mohl na důchodové roky více spořit sám a v čem bude chtít.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

13. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 65 komentářů

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce snížit potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod. Dává tak na doporučení OECD nebo ombudsmana, kteří varovali před propadem seniorů... celý článek

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

11. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 219 komentářů

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

Nová důchodová komise má tentokrát pracovat rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce mít kompletně hotovo už v příštím roce. Do penzí chce dostat zásluhovost za výchovu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.