Babiš vyměkl: Do důchodu v 65 letech. Neomezený růst skončí

| rubrika: Aktuálně.cz | 4. 9. 2016 | 5 komentářů
Koalice obnoví věkový strop pro odchod do důchodu. Růst se v roce 2030 zastaví na 65 letech – alespoň dočasně. Návrh sociálních demokratů dnes podpořili lidovci. Proti byl ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec ale oznámil, že se vůli koaličních partnerů přizpůsobí. Změny se ovšem projeví nejdříve za 14 let a mají být jen dočasné.

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ve středu dohodla na věkovém stropu pro odchod do důchodu, má jím být hranice 65 let. Návrh ČSSD nejprve podpořila KDU-ČSL a na večerní koaliční radě s ním souhlasilo i ANO, které ho dosud odmítalo jako populistický. Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš už předem připustil, že jeho hnutí se návrhu přizpůsobí, když jej podporují ostatní dva vládní partneři.

„Ano, dohodli jsme se na tom, že je potřeba lidem dát jistotu. To znamená, že jsme udělali dohodu na zastropování na těch 65 roků od roku 2030,“ řekl novinářům během jednání rady místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

„Návrh příslušného zákona zařadím hned na příští jednání vlády, aby ho Sněmovna mohla začít projednávat co nejdříve,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka dodal, že návrh je logickým vyústěním argumentů a je výsledkem jednání pracovní skupiny (takzvané důchodové komise – pozn. red.), která zasedala přes dva roky.

Dosavadní mechanismus počítá s tím, že nyní narozené děti by měly jít do důchodu až v 73 a půl letech věku. Neomezený růst důchodového věku prosadil před pěti lety exministr Jaromír Drábek s koalicí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

ANO si podle Faltýnka prosadilo, že do konce září Babiš jako ministr financí s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) dojednají návrh, které fyzicky náročné profese typu zdravotních sester, řidičů či hasičů by měly nárok na předčasný odchod do penze.

Sada důchodových kalkulaček

Některé věci si sami rozumně nespočítáte – výpočet pravděpodobné (nebo chvilku před důchodem už i přesné) výše důchodu vlastními silami... to je práce pro masochistu. Trpělivého a pozorného masochistu. Ten čas se dá strávit líp, proto nechejte počty důchodovým kalkulátorům od Peníze.cz:

Důchodová kalkulačka: věk odchodu do důchodu

Důchodová kalkulačka: jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod

Důchodová kalkulačka: přesný výpočet důchodu

Babiš byl proti

Před týdnem ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) znovu neuspěla s návrhem stanovit alespoň dočasný strop v 65 letech. A překvapivě ani s kompromisní variantou odchodu v 67 letech, která měla vyjít vstříc Babišovi po jeho předchozích připomínkách.

Na stranu ČSSD se ve středu poprvé přímo postavili lidovci. „Dodržujeme dohody z koaliční smlouvy,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podpoří tak návrh Marksové ohledně 65 let s tím, že by se strop každých pět let aktualizoval.

„Pokud dvě koaliční strany říkají 65, tak se tomu samozřejmě přizpůsobíme,“ reagoval pak Babiš. I nadále ale trvá na tom, že jde o populistický návrh, který souvisí s blížícími se volbami.

„Je důležité říct občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu. Protože čím bude nižší zastropování, tím méně peněz bude na důchody,“ poznamenal Babiš. Podle něj by se měl spíše řešit dřívější odchod do penze pro některé náročné profese.

Výpočet důchodového věku

Kalkulačka důchodového věku ví, co vás čeká. Dokud ovšem nějaká budoucí vláda a zastupitelé neřeknou jinak. Zatím platí pravidla z roku 2011. Žádný strop. Dnešní mimina se dočkají řádné penze ve třiasedmdesáti. A vy? 

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Anketa

Nejvíc se těším, až v důchodu...

V Evropě jsme výjimka, říká Marksová

„Česká republika je jednou z mála zemí, která teď nemá hranici odchodu do důchodu,“ zdůrazňuje Marksová. „V Evropské unii je třináct zemí, ve kterých se odchází do důchodu v 65 letech. V jedenácti zemích mají tuto hranici ještě nižší,“ dodává. 

Hranice 65 let je podle Marksové přiměřená. „Lidé, kteří celý život pracovali, si zaslouží v tomto věku právo na odpočinek,“ tvrdí. Řídí se také doporučením důchodové komise, aby očekávaná doba strávená v důchodu dosahovala čtvrtiny celkové délky života.

Na Babiše tlačil také šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Hnutí ANO podle něj nerespektuje nejen koaliční smlouvu, ale dokonce ani vlastní předvolební program z roku 2013. „Chceme zastavit automatické prodlužování věku odchodu do důchodu a navázat na vývoj střední doby dožití […]. V současnosti jsme jedinou zemí, která zastropovaný věk nemá,“ uvádělo v něm hnutí ANO.

Babiš změnu odmítá hlavně z rozpočtových důvodů. Podle něj jde také o vábničku ČSSD před říjnovými krajskými a senátními volbami. „Prioritně bychom měli řešit výši důchodů, které máme nízké a řada důchodců má kvůli jejich výši existenční problémy,“ říká Babiš.

Změna až od roku 2030

Podle Babiše je předčasné a nelogické řešit už nyní změnu, která by se projevila nejdříve v roce 2030. Do té doby se vymění ještě pět nebo šest vlád. A současně pokračuje postupné zvyšování důchodového věku podle dosavadních pravidel – v 65 letech se začne chodit do penze právě až v roce 2030 (půjde o lidi narozené v roce 1965).

Ze stejného důvodu zatím zůstávali stranou sporu i lidovci, nejmenší koaliční strana. Problém se podle nich nyní přeceňuje a je předčasné jej řešit už nyní, když to budoucí vlády mohou ještě několikrát změnit. Naznačovali také, že jde o snahu ČSSD toto téma politicky využít.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.