Důchody by od ledna 2015 měly stoupnout o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) dnes odsouhlasila vláda. Nyní jej projedná Poslanecká sněmovna, v níž má koalice většinu.
Valorizace důchodů by se od příštího roku měla vrátit k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tak skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.
Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL souhlasí také s mimořádným zvýšením penzí v lednu 2015. O zmíněných 1,8 procenta tak mají stoupnout i v případě, že zákonem stanovený výpočet podle inflace a mezd budou nižší (což je pravděpodobné). Marksová Tominová tak chce penzistům zpětně alespoň částečně vykompenzovat propad z předchozích dvou let.
„Je potřeba si uvědomit, že letošní valorizace 45 korun byla výsměchem starobním důchodcům a vláda se k nim musí postavit jinak,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V lednu 2013 činila valorizace 137 korun, přičemž exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně navrhoval dočasně růst penzí zcela zmrazit kvůli snaze zpomalit zadlužování státu.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s plánem na mimořádné zvýšení o průměrných 205 korun souhlasí, částku už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se výdaje státního rozpočtu na důchody v roce 2015 zvýší o 5,4 miliardy korun oproti dosavadnímu stavu, kdy by se procentní výměra vyplácených důchodů zvyšovala jen podle jedné třetiny růstu cen.
Zvýšení jen podle zákona
V dalších letech se ale důchody mají zvyšovat opět jen podle zákonem stanoveného vzorce, tedy o celou inflaci a třetinu růstu mezd. Babiš totiž odmítl další z návrhů Marksové Tominové, podle něhož by se vládě vrátila možnost rozhodovat také o mimořádném zvýšení důchodů. Leden 2015, kdy mimořádné zvýšení stanoví přímo zákon, tak zřejmě zůstane výjimkou.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 4. 2014 8:02, marie
Souhlasím,starší lidé co jsou v důchodu už déle mají menší důchody a tak dostanou méně za celoživotní dřinu,to pánům poslancům ještě nedošlo?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
30. 4. 2014 13:15, Astor
Když máte malý důchod tak jste to s tou prací asi moc nepřeháněla a ani do důchodového systému příliš nepřispívala. Celoživotní vzdělávání asi taky nic moc. Stres z odpovědnosti a přecházení nemocí asi také ne. Dá se říci, že jste se celý život vezla.
A nyní si chcete přiznat vyšší nároky než ty zákonné.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.