Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

Luboš Palata | rubrika: Analýza | 19. 2. 2014 | 9 komentářů
Vypadá to jako špatná zpráva pro všechny, kteří plánují vzít svůj osud v penzi do vlastních rukou. První slovenští důchodci, kteří začnou na počátku příštího roku dostávat důchody z tamního druhého pilíře, budou mít penzi nižší než ti, kteří zůstali v plně státním systému. Jenže jsou jedni posledních, u kterých to platí.
Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

Střední Evropou obchází strašidlo neúčinných penzijních reforem. Po Maďarsku, které peníze v penzijních fondech znárodnilo už na počátku vlády Viktora Orbána, se k obdobnému kroku rozhodlo i Polsko. Tak jako v případě Maďarska Poláky k akci dotlačil špatný stav státního rozpočtu a veřejných financí. V Česku si nová Sobotkova vláda dala likvidaci velmi mírné penzijní reformy předchozího kabinetu rovnou do svého vládního programu. A teď se zdá, že další argument odpůrcům penzijní reformy přidává Slovensko.

Anketa

Spoříte si na penzi sami?

Tři eura

Jak v minulých dnech informovalo slovenské ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou v příštím roce ti Slováci, kteří si spořili na své důchody v druhém pilíři, po deseti letech, které od počátku jejich spoření uběhly, méně peněz, než kdyby do druhého pilíře nevstoupili a zůstali ve státním průběžném systému.

„Osoba, která měla čtyřicet let výdělek na úrovni průměrné mzdy a od roku 2005 byla spořitelem v druhém pilíři, by měla dostávat celkový důchod nižší přibližně o tři eura v porovnání s osobou, která byla 40 let pojištěná výlučně v prvním pilíři,“ prohlásil mluvčí ministerstva Michal Stuška. Prvním pilířem se myslí důchod vyplácený slovenskou Sociální pojišťovnou.

Důchodový věk

Jaký je důchodový věk na Slovensku, vám naše kalkulačka nepoví. Ale ruku na srdce – víte, jaký je váš důchodový věk doma? Nechtějte vědět, jak se počítá, radši se spolehněte na kalkulačku penzijního věku od Peníze.cz.

Víte, kolik dostanete od státu?

Tato kalkulačka vám ukáže, na jaký důchod byste mohli dosáhnout, kdybyste nyní dosáhli věku odchodu do důchodu. Kalkulačka je jen orientační, protože pro přesný výpočet důchodu je třeba znát příjmy v jednotlivých letech od roku 1986. Pro člověka, který je teprve na začátku či uprostřed kariéry, je výpočet nepoužitelný.

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Jak je to možné?

Kde se ona tři eura ztratila? Jak vypočítal slovenský deník Pravda, může za to důchodová hodnota, která se na tamním výpočtu penzí podílí společně s výší výdělku a počtem odpracovaných let. K vypočtení aktuální důchodové hodnoty se dojde vydělením aktuální průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí předcházejícího roku průměrnou mzdou ve stejném období před dvěma lety. A protože průměrná mzda na Slovensku za poslední roky rostla, vzrostla důchodová hodnota mezi roky 2005 a 2014 o padesát procent. O takovém zhodnocení si mohou slovenské penzijní fondy jen zdát.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Ani v jednom z fondů, které na Slovensku vznikly při startu důchodové reformy v roce 2004, není podle deníku Pravda aktuální hodnota oproti počátečnímu stavu vyšší o víc než o 27 procent. Jedinou výjimkou mezi fondy je indexový fond ING, který však vznikl až v roce 2012. Zatím připisuje zhodnocení 38 procent.

Nadopované „státní“ důchody

Jenže důchody ze státní Sociální pojišťovny jsou „uměle nadopované“. Upozornil na to Miroslav Kozov z Allianz – Slovenské dôchodkové správcovské spoločnosti. „Druhý pilíř může spořitelům vyplácet jen to, co si reálně na své účty uložili,“ tvrdí Kozov, podle něhož stát z prvního pilíře na rozdíl od penzijních společností vyplácí víc, než kolik do něj dostává. A to i při odečtení výdajů spojených s penzijní reformou. „Část dnešních důchodů z prvního pilíře je financovaná půjčkami na úkor budoucnosti,“ dodává Kozov.

Protože i vzhledem ke snížení počtu pracujících v poměru k důchodcům bude tlak na průběžný systém stále růst, lze v budoucnu očekávat postupné snižování státních penzí, které budou z průběžného systému vypláceny. Přinejmenším v poměru k průměrnému platu. Zlaté časy státních důchodů končí. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat. Průběžný systém a jeho parametry jsou totiž plně v rukou politické reprezentace státu, pro kterou jsou a budou starší občané velmi vlivnou voličskou skupinou. To může slovenskou vládu donutit financovat státní penze z jiných zdrojů nebo zvýšit odvodový tlak na ekonomicky aktivní složku obyvatelstva. Nastat ale může i jiný, katastrofičtější scénář. Stát na udržení dnešního podílu důchodů vůči průměrným platům mít nebude a státní penze stěží vystačí na holé přežití.

Pro mladé a bohaté je druhý pilíř určitě výhodný

Tato alternativa ve druhém pilíři nehrozí. Slovenský příklad však ukazuje jiný závažný problém. Je jím vhodnost spoření ve druhém pilíři pro starší generaci střadatelů. Deset let, zvláště pokud svět projde takovou turbulencí finančních trhů, jako v letech 2008 a 2009, je pro uspokojivý výsledek spoření v druhém pilíři příliš málo. A to zvláště v nejméně rizikových dluhopisových fondech. Stále tak platí, že spoření ve druhém pilíři je výhodné zejména pro skupinu nadprůměrně vydělávajících střadatelů, protože ty první pilíř „trestá“ tím, že značnou část jejich nadstandardních příjmů ve výpočtu výšky důchodu nezohlední.

Druhou kategorií, pro kterou by se mělo spoření na penzi v druhém pilíři vyplatit, jsou mladší střadatelé. Mají velkou naději, že se jim peníze v druhém pilíři zhodnotí výrazněji a zajistí jim výrazně vyšší důchod než státní průběžný systém.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 2. 2014 12:58, ppetr1

duchod nikoho nezajima - budiz.
otazkou je co bude za par let kdyz nezamestnanost bude stoupat a duchodci - tedy silne rocniky do duchodu pujdou a ti mladi jaksi nechteji delat.

jak tak na to koukam,tak kazdy radeji strka hlavu do pisku jak ten pstros - nez aby problem resil - za nas ho pak vyresi extremisti - kdysi to vyresil hitler - bohuzel ke skode vsech.oni si totoz mysleli - volici hitlera ,ze je spase do nebe a budou se mit jak v raji a to ted dela i EU a USA se svoji rozpoctovou politiku - vcetne tisku penez !! na rotackach - inflace nas spase!! jen aby jim to za par let neprerostlo pres hlavu !!

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kalkulačky: Invalidní, vdovský a sirotčí důchod v roce 2014

20. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Kalkulačky: Invalidní, vdovský a sirotčí důchod v roce 2014

Peníze.cz pokračují v sérii článků o novinkách v roce 2014. Přinášíme další porci nových a renovovaných kalkulaček. Tentokrát si můžete jednoduše a přehledně vypočítat, jak vysoký dostanete... celý článek

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

15. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 1 komentář

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

Blíží se důchod? Pak jistě oceníte další várku našich kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2014. Můžete si spočítat, jak velkou penzi od státu dostanete. Že budete ještě nějaký čas pracovat?... celý článek

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité... celý článek

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

24. 9. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

Jdete si zažádat o starobní důchod a jste v dočasné pracovní neschopnosti. Může se stát, že vám na sociálce řeknou: „Nelze, vraťte se, až budete zdraví.“ Nenechte se odbýt, nemluví... celý článek

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

23. 8. 2013 | Ondřej Tůma | 25 komentářů

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

Jak by měla vypadat reforma důchodového systému, která by mohla dlouhodobě přežít? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Hampla, Ilony Švihlíkové, Jana Procházky a dalších ekonomických... celý článek

Partners Financial Services