Rudý hadr pro odpůrce dotací: Návrat zelené nafty

Květen 2012: stovky traktorů vjíždějí na znamení vzdoru do ulic. Brzdí a blokují. Ať vláda neruší zelenou naftu! Nic naplat. Leden 2014: zvrat. Zemědělci dostanou, co chtějí. Těžké stroje, kupky hnoje ani vrhání vajec netřeba. Postará se nová vláda. Sleva, která zemědělce (výrazně) zvýhodňuje oproti ostatním plátcům spotřební daně z pohonných hmot, se vrátí.
Rudý hadr pro odpůrce dotací: Návrat zelené nafty

Na úvod, víc než pro co jiné, pro pobavení: dnes již téměř kultovní díl pořadu Michaely Jílkové na České televizi Máte slovo. Polovina května 2012. Zemědělci se šikují k rozhodující fázi odporu. Vládní koalice, v čele s Petrem Nečasem, odmítá vyklidit pozice a změnit stanovisko, zelená nafta skončí. Andrej Babiš, toho času „pouze“ potravinářský a zemědělský gigant (žádný mediální magnát, natož poslanec či ministerský kandidát) hájí v bouřlivé debatě barvy zelené nafty. Na konstruktivní diskusi a věcné argumenty není pro dštění síry kdy:

Co je zelená nafta

Zelená nafta je obecně používané označení pro daňové zvýhodnění, které umožňovalo zemědělcům žádat o navrácení části spotřební daně z minerálních olejů. Konkrétně: v roce 2012 dělala spotřební daň z nafty necelých 11 korun na litr, zemědělcům se vracelo 60 procent, čili téměř 6,60 z každého litru. U směsné motorové nafty, jejíž součástí je z 30 procent MEŘO (metylester řepkového oleje), vratka dělala dokonce 85 procent. V roce 2013 se daňová úleva snížila na 40 procent, respektive 57 procent u směsné motorové nafty. Letos zcela zanikla.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Josef Jílek: Finance v globální ekonomice I

Publikace představuje jedinečné dílo v oblasti peněz a platebního styku v České republice i ve světě.

Josef Jílek: Finance v globální ekonomice II

Publikace komplexně zpracovává oblast měnové a kurzové politiky v České republice i ve světě.

Střih. Leden 2014. Andrej Babiš horkým kandidátem na ministra financí. Vše nasvědčuje tomu, že zasedne ve vládě, která si v koaliční smlouvě vytyčila: obnovíme zelenou naftu. Čili: začneme znovu vracet českým zemědělcům podstatnou část spotřební daně z pohonných hmot. Loni dosahovala vratka čtyřiceti procent, v předešlých letech dokonce šedesáti. Ostatní (spotřebitelé i producenti) si o takové výhodě můžou nechat zdát. 

Rozhodující argument ve prospěch zelené nafty se už leta nemění: musíme naše zemědělce „dotovat“, aby je „nepřejeli“ zahraniční konkurenti – taktéž mocně nadotovaní. Jinak budou české potraviny zdražovat a čeští zemědělci vymírat. A doplatí na to (i) spotřebitel, konzument – zvýší se ceny a dovoz nekvalitních (?) potravin ze zahraničí.

Jestli ten argument sedí, přesně to by nás mělo čekat letos. Od začátku roku je totiž zelená nafta (respektive vratka z daně) zrušena. Vale jí dala v rámci úsporných opatření Nečasova vláda. Teď to ovšem vypadá, že dřív než si budeme moct platnost rozhodujícího argumentu zemědělců ověřit, zasáhne nová vládní skvadra a zelenou naftu vrátí. Spirála dotací – tedy dotací pro dotace (musíme přeci dotovat, když dotují jiní) se tak roztočí novou silou.

Kombajny prý silnice neničí

Spotřební daň z pohonných hmot je určená na opravy silnic a dopravní infrastrukturu, jenže naše kombajny jezdí jen po polích. To je další z často přetřásaných argumentů zemědělců. Do dopravy a infrastruktury ovšem putuje pouze část sumy, která se na spotřební dani vybere, zbytek se rozpustí někde ve státní kase, v rozpočtu. Z něj ostatně plyne i ona vratka. Takže jinými slovy: když se zelená nafta zruší, (možná) podraží tuzemské potraviny. Lidé si tedy (možná) připlatí nebo budou (možná) víc nakupovat potraviny z dovozu. V době, kdy se vratka zemědělcům vyplácela, ovšem občan a daňový poplatník strádal taky – státní rozpočet stála „sleva pro zemědělce“ ročně zhruba 1,4 až 1,8 miliardy. Další otázka logicky následuje: v případě, že dotujeme zemědělce, dáváme jim slevy či úlevy, není to vždycky na úkor někoho jiného? Naši zemědělci by byli bez dotací v nevýhodě? A nejsou naše firmy konkurující zahraničním podnikům v nevýhodě proti firmám, které podnikají v zemích, kde jsou nižší daně? Bylo by jistě dobré jim daně snížit a nevýhodu srovnat...

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme se v rubrice Co si o tom myslíte? podivovali nad tím, že se ještě vůbec najde odvážlivec, který si troufá řídit Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pan Petr Krčál nominovaný Bohuslavem Sobotkou se tohohle posezení do týdne vzdal, ne však pro ztrátu odvahy, ale z pochopitelných osobních důvodů. Tak jsme zvědavi, koho skoropremiér narychlo najde. Mezi sporým počtem vašich debatních příspěvků nás zaujal jeden, který říká, že MPSV je brnkačka, že to opravdu horké křeslo, kam je problém někoho sehnat, je křeslo šéfa rezortu zdravotnictví. Žel autor tohoto komentáře nám na sebe nenechal kontakt, takže knížku si schováme na příště...

Udotovat se k smrti

Že už to zní příliš nadneseně, příliš iracionálně? Jenže přesně tak iracionální situace – jakož i debaty o tom, zda zelenou naftu zachovat či nikoli – obvykle je. Tvrdá a na pohled přesvědčivá čísla dokáží dodat obě strany sporu. A obě si berou jako rukojmího občana, spotřebitele, který na to doplatí. Rozsoudit je se zdá skoro nemožné. Když ovšem jejich při redukujeme na princip, vysvítá jedno jasně: na samotném principu dotací a přebíjení se v nich je cosi shnilého. To bychom se taky mohli udotovat k smrti.

A jak už to tak u dotací bývá, pojí se i s vyplácením daňové vratky pro zemědělce řada komplikací a nejasností. Podle dřívějšího vedení Ministerstva financí (ještě za Miroslava Kalouska) se zelená nafta zneužívala. Nárok na vrácení daně se totiž uplatňoval, i když zemědělci pohonné hmoty využívali na jiné účely než zemědělskou prvovýrobu. Uhlídat a ověřit, kolik nafty zemědělci skutečně spotřebovali a na co vlastně, je v reálu téměř nemožné. Často údajně například docházelo k nadsazování osevné plochy, aby odpovídala vyšší spotřebě.

Teď se však zdá být vcelku jisté, že bude sleva na dani pro zemědělce – čili takzvaná zelená nafta – obnovena. Potvrdil to i kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Co si o tom myslíte vy? Své názory a postřehy pište do diskuze. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada.

A vlastně – otázka navíc: neví někdo, proč se zelené naftě vlastně říká zelená?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

19. 1. 2014 23:27 | JirkaZ

Jenom několik poznámek k jinak pěknému příspěvku.

Ve státě je cca 10 mil. odborníků na státní rozpočet, tak proč by mělo být zemědělských odborníků méně ?

1.S tou "eliminací" zneužití zelené nafty to zase není tak žhavé. A naftové motory nepoužívají proto, že by za naftu platili méně - platí naprosto stejně jako ostatní, jenom si jako každý jiný plátce mohou odečíst DPH. A odlít nějaký ten litr do soukromého vozu zase není takový problém.

2.Zemědělské dotace v ČR jsou cca 40 mld. CZK, tj. na každého občana cca 4 tis. Z toho se nechá dovodit, že bez dotací by byly potraviny dražší o cca 20%. Za ušetřené peníze by stát "získal" několik desítek tisíc nezaměstnaných, protože zemědělství by šlo do kytek. O úbytku daňových příjmů a SaZ poj. netřeba mluvit.

3. Jak tak sleduji hospodaření zemědělských podníků v okolí, tak jsem si všiml, že jsou velmi zdatní v zemědělství, ale obchodně je to již horší. Tam je určitě co zlepšovat. Zisk v podstatě odpovídá výši přijatých dotací.

4. Pan Babiš při "přebírání" zemědělských podniků nepostupuje zrovna čistě. Hospodaření má již ovšem zvládnuté velmi dobře - pravda ale je, že vždy pár lidí při převzetí přijde o práci.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2014 10:06

Citace - Pavel / 17.01.2014 09:39

Autor tohoro příspěvku nesprávně píše, že dotace jdou za majiteli pozemků. Dotace dostává hospodařící zemědělec!

Nikoliv. Dotací je více druhů a jedna z nich je na plochu. Ty další jsou na činnost, případně na podporu investic a pod. Ta první jde na majitele pozemku. Samozřejmě, ve většině případů, je v nájemní smlouvě, že i tuto dotaci dostává ten, kdo hospodaří. Ale není to podmínkou. Proto jsem poukazoval na případy opačné, kdy si dotaci ponechává majitel pozemku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2014 10:03 | Janek

Myslím si, že naše zemědělství by mělo být podporováno víc než jen zelenou naftou. Ne že bych podporoval dotace, ale v tomto případě je česká potravina menší zlo. Globální zrušení dotací (celosvětově) je nejspíše utopie.

Ještě tak 10 let zpátky jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Dnes se při nákupu potravin chovám velmi selektivně a cíleně nekupuji potraviny Made in Poland. A obávám se, že jen tak změním názor. Důvodem jsou tak zásadní pochybení jako je krmení masokostní moučkou, zpracovávání uhynulých zvířat do salámů a používání až jedovatých přísad do potravin. Nedělám si iluze, že by se v Česku nenašli "vynalézaví lidé", kteří nedodržují pravidla, ale všechno má své meze...

Ideální by bylo, kdyby člověk věděl 100% původ potravin, ale to je asi také utopie stejně tak, jako chtít, aby levný salám byl z masa a levný sýr z mléka... Takže zatímco do svých aut čepujeme stále kvalitnější naftu a benzín, protože by to neztravil náš motor, tak pro sebe kupujeme čím dál větší "humus" a divíme se, že jsme čím dál více nemocní... Je možné, že více vyděláme, ale také nás údržba našeho zdraví stojí násobně více než naše předky... A "zdravý selský rozum" je cennější než šafrán... No snažme se aspoň novou generaci vychovat k jiným než jen peněžním hodnotám... Třeba pak budou bohatší než my...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 1. 2014 9:43 | Janek

Pane Krčku, o podpoře českého zemědělství asi nepochybuje většina národa. O pohnutkách vlády a politiků na nedostatečnou podporu zemědělství bych mohl jen spekulovat - možná jsou uplacení EU, aby likvidovali naše zemědělství, možná jsou tak hloupí, že nevidí dál než měsíc dopředu.

V čem s Váma nemohu souhlasit je obhajoba obrovských ploch (pozůstatek kolektivizace) jako výhody českého zemědělství a také to, že by se po zrušení dotací staly potraviny nedostupné. Je možné, že by chléb zdražil třeba o desítky procent, ale určitě ne o stovky a podobně by to bylo s masem. Naopak si myslím, že zrušením dotací bychom získali (myslím obyčejní lidé) obrovské výhody: spousta lidí by se vrátila k pěstování vlastních potravin, chování drobného zvířectva. Nepřejídali bychom se nezdravými a levnými potravinami a tím byli i zdravější. Lidé by si vážili chleba a neházeli ho do popelnic. Tohle mi přijde jako veskrze pozitivní věc...

Co se týká těch velkých ploch. No měl jsem možnost vidět při práci zemědělce v USA, Německu a Rakousku. Produktivita práce se s naší nedá srovnat. Navíc asi mají větší dotace než u nás, protože životní úroveň zemědělců je v těchto zemích velmi dobrá. Navíc jim vláda nehází klacky pod nohy, ale váží si jich. A to mluvím o soukromých farmách, kde hospodaří převážně rodiny. Snadné účetnictví, efektivní práce a neživení armády nepotřebných lidí... Přehled o všem co se dělá. Nikdo nerozkrádá naftu, obilí apod. věci, které se dnes zcela běžně dějí ve velkém v zemědělských firmách. Takže se musí vše hlídat, což stojí peníze. V USA soukromí zemědělci už v 90-tých létech minulého století používali GPS ke zvyšování produktivity, zatímco u nás se začalo používat ke sledování vozidel a ti co to využívali ke zvyšování produktivity se dali spočítat na prstech jedné a to ještě dřevorubecké ruky... Myslím si, že globální odstranění dotací do zemědělství by nás mnohé překvapilo...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2014 9:39 | Pavel

Autor tohoro příspěvku nesprávně píše, že dotace jdou za majiteli pozemků. Dotace dostává hospodařící zemědělec!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2014 19:31 | Petr Gold

TAM NENECHALI SOUDRUHY STRKAT DO EKONOMIKY A CO JSME SI VYJEDNALI PŘI VSTUPU DO EÚ - TO MÁME! Až budeme mít kurz jako mají Němci , Rakušané - budou dotace daleko, daleko zajímavější. Zatím se můžem porovnávat s dotacemi s Rumunskem, Bulharskem i Řekové s dluhama jsou na tom líp! Tak bez EÚ bude pro NÁS opravdu hůř. TO JSTE MĚLI VYMÝVAT MOZKY TĚM ZLODĚJŮM OD 1948.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2014 19:26 | Petr Gold

TAM NENECHALI SOUDRUHY STRKAT DO EKONOMIKY A CO JSME SI VYJEDNALI PŘI VSTUPU DO EÚ - TO MÁME! Až budeme mít kurz jako mají Němci , Rakušané - budou dotace daleko, daleko zajímavější. Zatím se můžem porovnávat s dotacemi s Rumunskem, Bulharskem i Řekové s dluhama jsou na tom líp! Tak bez EÚ bude pro NÁS opravdu hůř. TO JSTE MĚLI VYMÝVAT MOZKY TĚM ZLODĚJŮM OD 1948.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2014 19:09 | Petr Gold

TO CHCE V ČR REFERENDŮM, ZDA CHCEME LEVNĚJŠÍ POTRAVINY Z EÚ NEBO ZDRAŽENÉ OD POCTIVÝCH OBČANŮ ČR! Ať rozhodnou všichni občané ČR! A zelená srajda je nahouby - potřebujeme nakupovat euro aspoň za 20 Kč a né za 28 Kč. Takto jsme smetím Evropy - jestli ten či onen ministrem - NULA OD NULY POJDE!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2014 18:52 | jezevec

nevezme. méně vybere = méně utratí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2014 14:11

Pane Krčku, s Vašim rozhořčením vesměs souhlasím. Příčinu současného hledejte hlavně se spolupráci s EU, která svojí politikou (tedy politikou diktovanou Německem, Francií a Holandskem) různých kvót, regulací a nakonec i dotací, dostala naše zemědělství tam, kde je.

Souhlasím, že jediným správným a spravedlivým řešením je zrušení všech dotací, kvót a regulací a nechť svobodný trh sám rozhodne, co si budou lidé kupovat. Pak se ukáže, zda jsou na tom naši zemědělci lépe, než ti západní, hospodařící v dotačních bavlnkách...

Patrně jste ze zemědělství, ale u té zelené nafty je to trochu jinak. Při žádosti se neuvádí jednotlivé výměry, či konkrétní pozemky, ale jen katastrální území, kde se nacházejí a celková výměra. Pak se uvádí jednotlivé práce, na které zemědělec požaduje vrácení části spotřební daně. K tomu se, jak už jsem uváděl, přikládají kopie dokladů o nákupu nafty. Složitější je to jen tam, kde zemědělec používá více druhů nafty, což je nutné v žádosti zohlednit. Vzhledem k tomu, že žádost není konkrétní na jednotlivé práce a pozemky, tak se tam nafta na osobák ztratí. Ostatně zemědělec stejně převážně dělá na polích a nedělá výlety po kraji.
Ještě doplním, že zelená nafta se počítá jen z toho, co je spotřebováno pro rostlinnou výrobu, bez ostatní dopravy a výroby živočišné.

Máte pravdu v tom, že vyhnout se babišovým dobrotám je vcelku dost složité. Dnes mu patří mnohé pekárny (o další usiluje), masokombináty a co mu chybí jsou snad jen mlékárny.

A ještě na závěr jednu zprávu, která se nikde moc neobjevuje, ale v budoucnu bude důležitá. Pan Babiš skupuje postupně zemědělskou půdu, samozřejmě ne přímo, ale prostřednictvím realitních makléřů. Jeho vize je vcelku logická. Dotace jdou totiž za tím, kdo vlastní pozemky. On je pak současným zemědělcům bude pronajímat a tím je bude mít ještě více v šachu. Divím se, že tohle nezajímá média ani investigativní novináře.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2014 14:10 | ludvík

zelena nafta
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2014 13:51 | ladislav

nedaval bych znova sanci zlodejum nafty, je to neuhlidatelne, vim ze nafta se i prodava mimo sektor zemedelstvi, ci sami zemedelci si ji prodavaji svym znamym a td, je to spatne udelane, chtelo by to zlepsovak, a to takovy aby nesel precurat. dokezete to vubec vy tam nahore ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2014 13:40 | mm

Bez auta se člověk obejde, bez čehokoliv jiného taky, naši předkové se obešli i bez knih. Bez čeho se člověk neobejde, to je jídlo. A a%t si povídá kdo chce, co chce, stát by měl být ve výrobě potravin soběstačný. Už tak se tady zmrvilo a rozkradlo co šlo. Stačí, že české pivo je v Německu levnější, než v čechách, podobně i jiné produkty. Má to dojít tak daleko, že budeme veškeré potraviny dovážet? To se mně nelíbí a soukromý zemědělec nejsem.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2014 13:15 | Vítězslav Krček

Přiznám se, že nevím na kterou polopravdu, mýtus, nebo dokonce naprostou kravinu, která zde byla vyřčena reagovat dříve. :-)
Zcela jasně se zde ukazuje, jak český národ neví prakticky nic o fungování českého natož světového zemědělství, a tak leckoho překvapí, že chleba neroste v supermarketu a kráva opravdu není fialová a i přesto si všichni zúčastněni myslí, že jsou odborníci na zemědělskou problematiku. Proč by také ne, vždyť zemědělství je celé jenom o rozvážení hnoje a kradení peněz ze společné kapsy a zvládne ho provozovat každý Pepík. Omlouvám se, pokud píši moc útočně, ale jako člověka, který se zabývá zemědělskou problematikou po mnoho let mne toto vždy dokáže rozžhavit doběla.
Teď konečně k reakci. Zelená nafta, tedy vratka části spotřební daně pro zemědělce je skutečně běžně používanou praxí v rámci celé EU a důvodem je, že zemědělci více jak 90% spotřebují při operacích na poli a tedy nezatěžují silnice na jejichž opravy byla spotřební daň hlavně zřízena (nebo tak alespoň byla zdůvodňována).
1) O vratku spotřební daně je ale možné zažádat pouze na tu část nafty, kterou spotřebuji na poli při přesně vymezených operacích. Každý měsíc musí zemědělec při žádosti vykázat jednak nákupy a spotřeby nafty, ale i operace, množství a pozemek na kterém byl ten který litr nafty spotřebován, což je poměrně značná administrativní zátěž. Eliminuje se tak možnost zneužití zelené nafty například právě pro spotřeby právě v osobních autech (mimo vozidel agronomů, kteří provádějí kontrolu na polích), při silniční dopravě apod.
2) Zemědělci si kupují auta na naftu ne kvůli ZN, ale kvůli tomu, že jako velkoodběratelé mají samozřejmě jiné, ceny, než jsme zvyklí vídat na benzínkách (pro zajímavost asi 28,- Kč/l).
3) Nedokážu si představit, jak by někdo mohl uměle nadsazovat osevní plochu, když plocha, kterou má každý zemědělský subjekt k dispozici, je zanesená do tzv. "lpis", což jsou digitální letecké mapy. Její výměra je evidována s přesností na setinu hektaru a zemědělec musí vykazovat co a kdy na kterém kousku půdy provádí.
4) Souhlasím s tím, že nejlepší by bylo zrušit všechny zemědělské dotace v celé Unii a ať se každý ukáže co umí. Tehdy by se ukázala obrovská výhoda českého zemědělství a to je scelenost polí a velké podniky, které obhospodařují, tuším, přes 90% půdy. V tu chvíli by jsme měli velkou konkurenční výhodu oproti německým a francouzským drobným farmářům. To je ovšem naprosto utopická myšlenka která z důvodů, které snad nemusím dlouze vysvětlovat, nemůže v Bruselu projít. Krom toho jsou zemědělské dotace využívány celosvětově a například v Brazílii, či USA dokonce na vyšší úrovni, než v EU. Dalším problémem by byl raketový růst cen potravin. Většina lidí si totiž neuvědomuje, že dotace zemědělství jsou nástrojem státu pro udržování politiky laciných potravin, aby nevznikaly hladové bouře. Chleba by bez dotace stál třeba 100,-Kč, nebo i více a maso by bylo luxusním zbožím.
5) Číňané nás opravdu neohrožují. :-D Čína je největším dovozcem potravin na světě, protože většina území na kterém žije pětina světové populace je pro zemědělství nevhodná a efektivita využívání zbytku je přinejmenším sporná. Tudíž Čína nás potravinami opravdu nezavalí, naopak snahou o uživení vlastních obyvatel Čína zvedá celosvětové ceny zemědělských produktů, což je pro zemědělce prospěšné. :-)
6) Neplést tzv. "zelenou naftu", tedy běžnou naftu, na kterou byla uplatněna vratka spotřební daně (Mimochodem "zelená" se jí říká právě kvůli uplatnění při pěstování "zelených" rostlin. :-) ) a řepkovou naftu, tedy víceméně vylisovaný řepkový olej, který je možné použít jako palivo ve speciálně upravených motorech, potažmo běžnou naftu, do které se kvůli nařízení EU o používání biopaliv přidává určité procento metylesteru řepkového oleje.
7) Ještě bych se rád vyjádřil k osobě pana budoucího ministra Babiše. Doporučuji si pro zajímavost projít firmy patřící pod gigant Agrofert a zjistíte, že prakticky nemáte možnost se najíst, aniž by jste nezakusili některý z jeho výrobků. V současné chvíli jsme v situaci, kdy jeden člověk má faktický monopol na tak strategickou surovinu, jakou jsou potraviny a skutečně by mne zajímalo, jak jsme toto mohli dopustit. O jeho vlivu na ostatní zemědělce ani nemluvě.
České zemědělství je po létech opomíjení, upozaďování a restrikcí v troskách. Z významného producenta například vepřového masa jsme se dostali do situace, kdy musíme více jak polovinu naší spotřeby dovézt. Z cukrovarnické velmoci zbyly pouze ruiny po zrušených cukrovarech a takto bych mohl pokračovat dlouho. Řeči o tom, proč podporovat zemědělce, když si potraviny můžeme dovézt jsou skutečně velmi krátkozraké a hloupé a může je vyslovit jenom skutečný ignorant. Je na čase, aby jsme se zamysleli a začali zemědělství podporovat, jak je zvykem ve zbytku světa, a zemědělců, tvůrců naší obživy, si začali alespoň trochu vážit.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2014 9:41

Systémové by přece bylo v rámci EU prosazovat, aby nebyli nadotovaní zemědělci v ostatních zemích, ne dotovat vlastní.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 22 komentářů

A tohle už jste četli?

LOL, žerou kuřecí kůže: Jak se (ne)smát chudým

22. 11. 2013 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

LOL, žerou kuřecí kůže: Jak se (ne)smát chudým

Na účet chudých lidí a bezdomovců se dá dělat náramná zábava, která boří zažité šablony o dojemném utrpení. Televize Nova ale jen hloupě ohrnuje nos nad inzertně nezajímavým segmentem... celý článek

Dobro se daní! A tak tuny jídla končí na dně popelnic...

26. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 44 komentářů

Dobro se daní! A tak tuny jídla končí na dně popelnic...

Páchat dobro se vám zachtělo? Tak to prrr… Dostanete přes prsty. Lepší napěchovat do kontejneru než darovat potřebným – takovou výchovnou lekci dává prodejcům potravin stát. Za darování... celý článek

Spor o polské potraviny… Jak se vyhnout šmejdům?

8. 8. 2013 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Spor o polské potraviny… Jak se vyhnout šmejdům?

Ke kvalitě polských potravin už se vyjádřili snad všichni. Tedy kromě nás. A vás, milí čtenáři Peníze.cz. A právě teď, uprostřed parného léta, ta chvíle přišla: Co si o potravinách... celý článek

Očima expertů: Jak ušetřit při nákupu potravin, a přitom nejíst blafy?

26. 10. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Jak ušetřit při nákupu potravin, a přitom nejíst blafy?

Je vůbec možné nakupovat zdravé potraviny a zároveň ulevit svojí peněžence? Nebo si kvalitní stravování můžou dovolit pouze bohatí lidé? Zeptali jsme se předních českých odborníků na... celý článek

Bez dovozu umřeme hlady! Co si o tom myslíte?

31. 5. 2012 | Petra Dlouhá | 25 komentářů

Bez dovozu umřeme hlady! Co si o tom myslíte?

Potrpíte si na propečené vepřové řízečky? Dopřejte si, brzo si připlatíte. Od příštího roku vepřové podraží kvůli nové evropské směrnici. Na vině je ale prý hlavně naše rostoucí zemědělská... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.