Spočítejte si, jak velký úvěr si můžete vzít před Vánocemi

| rubrika: Jak na to | 5. 12. 2008 | 5 komentářů
Spočítejte si, jak velký úvěr si můžete vzít před Vánocemi
Reklamy na výhodné půjčky útočí ze všech stran. Dříve než jim podlehnete, sedněte si a s chladnou hlavou si spočítejte, jestli další splátky ještě jste schopni z rodinného rozpočtu utáhnout. Pomůže vám naše kalkulačka.

Kolik si ještě můžete dovolit splácet


Podlehnout reklamám na supervýhodné půjčky, či půjčky bez rizika je snadné. Složitější může být jejich následné splácení. Bankymají při schvalování úvěrů kritéria, podle kterých hodnotí, zda žadateli zůstane dost peněz na další živobytí. U větších úvěrů, třeba u hypoték, banky požadují, aby klientovi zůstal alespoň 1,5násobek životního minima, píše v knize Osobní a rodinné finance Petr Syrový. Jenže taková částka žadatelům o úvěr na živobytí stačit nejspíš nebude. Pro dvoučlennou domácnost činí životní minimum 5480 korun na měsíc. ( Spočítejte si životní minimum vaší rodiny)

Při uvažování, zda si před Vánocemi půjčit na dárky, či nikoli, je proto důležité spočítat všechny výdaje domácnosti a porovnat je s příjmy. Vyplatí se započítat i určitou rezervu, která by rodině každý měsíc měla zbýt na pokrytí nečekaných výdajů. Pak je možné začít přemýšlet, jak velký úvěr si rodina může dovolit.

Finanční poradci ovšem zpravidla říkají, že spotřebitelský úvěr, který je poměrně drahý, má smysl si brát jen v případě, kdy rodina nemá dostatečné úspory a danou věc opravdu potřebuje. Vše ostatní, včetně dárků, je lepší hradit z úspor. Nebo stojí za to si nákupy pro jednou odepřít.

Navíc by rodina neměla zapomínat na budování dlouhodobé rezervy, která umožní pokrýt náhlý výpadek příjmu jednoho nebo více členů rodiny. Ať už kvůli ztrátě zaměstnání, nebo proto, že kvůli úrazu či nemoci nemůže dotyčný dlouhodobě pracovat. Zpravidla se doporučuje mít rezervu ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti, nebo trojnásobku příjmů. Pokud si rodina takovou rezervu teprve vytváří, měla by spořenou částku rovněž zahrnout do pravidelných „výdajů“, s nimiž bude počítat při posuzování, zda si ještě může dovolit nějakou půjčku.

Na co má smysl si půjčovat? Kolik utratíte za letošní Vánoce? Podělte se o názor.

 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.