Průměrný úrok spotřebitelských úvěrů od bank v září stoupl

| rubrika: Aktuality | 27. 9. 2019 14:30

Průměrná sazba bankovních spotřebitelských úvěrů letos v září dosáhla 6,45 procenta ročně. To je sice o 0,35 procentního bodu méně než před rokem, ale o 0,47 bodu víc než letos v srpnu. Vyplývá to z dat nového indexu, který připravuje společnost Broker Consulting.

Index počítá průměrnou úrokovou sazbu u neúčelových spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK Point u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Do statistiky se dostávají pouze skutečně schválené úvěry.

„V současné době jsou pod velkým tlakem úrokové sazby hlavně u hypotečních úvěrů a je vidět, že banky se na tento segment trhu více zaměřily. Klasické spotřebitelské úvěry tak zůstávají v pozadí zájmu a průměrné úrokové sazby se drží okolo 6,5 %,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů.

„Segment neúčelových spotřebitelských úvěrů na rozdíl od úvěrů na bydlení nepociťuje dlouhodobý klesající trend, nicméně 70 až 80 procent objemu spotřebitelských úvěrů tvoří konsolidace a refinancování,“ dodává Novák.

„Ke konci roku nás čeká období vánočních svátků, tedy nových úvěrů, které se v průměru poskytují za vyšší sazby. Na začátku nového roku pak nastupuje období vystřízlivění a konsolidací závazků, které může naopak přinést snižování sazeb,“ nastiňuje Novák možný vývoj.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.