Vytloukat půjčku půjčkou? Normální

Daniel Tácha | rubrika: Když se řekne | 26. 5. 2016 | 2 komentáře
„Není to nic výjimečného, volají k nám lidé i několikrát za týden a našim prostřednictvím se pokouší nabrat další úvěr za jakoukoli cenu. Na podmínky nehledí, potřebují peníze,“ popisuje zkušenosti pracovníků call centra on-line srovnávače Porovnej24 Zbyněk Laisek, provozovatel serveru.
Vytloukat půjčku půjčkou? Normální

Splácet půjčku půjčkou nemusí být vždycky nutně špatná věc. Když máte úvěr a vidíte, že jinde vám nabídnou půjčku výhodnější, díky které zaplatíte míň (případně si pomůžete jinak – třeba snížením měsíčních splátek, prodloužením doby splatnosti), pak tedy proč ne. Něco jiného ale je, když má člověk úvěr, má potíže s jeho splácením a další peníze si půjčuje jen proto, aby oddálil katastrofu. Ve skutečnosti se ale přitom jen dál a hlouběji uvrtává do dluhů a do problémů. Floskule o člověku v takové situaci říká, že roztáčí dluhovou spirálu…

Porovnej24

Chcete najít dobrý úvěr? Proveďte rychlé srovnání půjček online a získejte tu nejlepší.

Porovnání půjček podle vašich parametrů

Moratorium: Novou půjčku nedostanete hned

Zkušenosti z call centra jednoho z našich internetových porovnávačů vypovídají o tom, že jsou dva typy lidí, kteří se snaží získat bankovní či nebankovní půjčku za každou cenu. „Jedni byli odmítnuti bankami, nebankovními institucemi, a tak to zkoušejí přes nás. Hledají jakoukoli možnost půjčit si peníze,“ říká Zbyněk Laisek, provozovatel porovnávače Porovnej24. To jsou nejčastěji právě lidé zapletení do oné pomyslné spirály dluhů. Druhý typ jsou pak prý lidé, kteří neustále porovnávají a zkoumají parametry úvěrů a hledají ty nejvýhodnější. To je samo o sobě samozřejmě v pořádku, jenže tito lidé hledají nejvýhodnější půjčky prakticky pořád, což ukazuje, že jsou také permanentně zadlužení. Podle Laiska pro oba tyto typy žadatelů o úvěr platí, že jejich finanční situace je mírně řečeno nevalná. Tedy že jsou s penězi hluboko pod nulou.

Tihle lidé ale většinou nevědí, že banky a serióznější nebankovní poskytovatelé úvěrů mají velmi často pravidlo, že nějakou dobu po splacení úvěru novou půjčku neposkytnou. Musí prostě uplynout nějaká daná doba, než si u nich můžete znovu zažádat. „Obvykle to jsou tři měsíce, někdy i půl roku, než je banka nebo nebankovní instituce ochotná znovu poskytnout klientovi, kterému už půjčovala, další úvěr,“ říká Laisek. A pozor: velmi často takovému klientovi nepůjčí ani jiná instituce než ta, od které jste si půjčili posledně. Banky a nebankovní instituce totiž sdílejí registr dlužníků, kde shromažďují informace o existujících, ale i splacených dluzích svých klientů.

Registr dlužníků je ale pro žadatele o úvěr zdrojem ještě dalších nástrah. Když si například člověk úspěšně zažádá o půjčku u banky nebo nebankovní společnosti, nechá si zpracovat smlouvu, ale nepodepíše ji, protože si peníze půjčil někde jinde, nemůže počítat s tím, že v momentě, kdy bude znovu potřebovat půjčit peníze, postačí mu jen obnovit jednání o už připravené smlouvě. Poskytovatel úvěrů v registru uvidí, že daný člověk si před nedávnem sjednal jinou půjčku, takže nechá běžet na další půjčování moratorium. „S novou půjčkou se navíc může změnit rizikový profil klienta, takže ani po uplynutí ‚ochranné lhůty‘ pak už další půjčky nemusí dostat,“ upozorňuje Zbyněk Laisek.

Anketa

Pokud máte půjčku, přemýšlel(a) jste o jejím refinancování?

Dlužníci si připlatí

Půjčit člověku, který má už napůjčováno, je pochopitelně pro potenciálního věřitele větší riziko. A má-li ho podstoupit, nechá si za to zaplatit. Tuto přímočarou logiku potvrzují i reálné nabídky, které žadatelé o úvěr dostávají. Podívejme se pro ilustraci třeba na dva lidi, kteří zkoušejí najít nejvhodnější úvěr přes porovnávač Porovnej24. Oba budou chtít půjčit 200 tisíc korun se splatností šest let. Rozdíl je v tom, že jeden z nich nesplácí žádný jiný úvěr a nemá záznam v registru dlužníků. Druhý žadatel záznam v registru dlužníků má a nějaké půjčky splácí.

Klientovi bez dluhů Česká spořitelna, kterou srovnávač uvádí jako první v nabídce, v tomto případě půjčí peníze s úrokovou sazbou 9,8 % ročně a celkovým přeplatkem ve výši 68 704 korun. Moneta Money bank, která se zobrazuje v nabídce srovnávače jako druhá, nabízí úrokovou sazbu 5,9 % a přeplatek 38 032 korun.

Nabídka pro klienta v dluzích je o poznání ostřejší. Pokud do srovnávače zadá, že má záznam v registru dlužníků a aktuálně splácí půjčky, mezi prvními nabídkami se mu ukáže úvěr od firmy Acema Credit. Ta účtuje úrokovou sazbu ve výši 15,3 % ročně a celkový přeplatek úvěru je 125 467 korun.  Po ní následující Vitacredit jde ještě dál. U úvěru, za který je navíc potřeba se zaručit nemovitostí, uplatňuje úrokovou sazbu 33,2 % ročně a celkový přeplatek činí 274 040 korun.

Není se ovšem co divit, že dlužníkovi půjčí málokdo, a pokud, pak za tučný příplatek: „U klientů, kteří mají uzavřených víc úvěrových smluv, se riziko, že se dostanou do problémů a přestanou splácet, zvyšuje radikálně. Riziko nesplácení je u lidí s jedním úvěrem třináct procent, u klientů s víc než pěti úvěrovými smlouvami je to už 22 procent,“ upozorňuje Laisek. Při posuzování úvěruschopnosti bylo v loňském roce podle dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (tedy takzvaných registrů dlužníků) zamítnuto devět procent všech žádostí o úvěr. Dvě třetiny žadatelů o úvěr dostaly stopku kvůli nesplácení minulých závazků, přibližně u třetiny z nich pak potenciální věřitelé usoudili, že jim hrozí předlužení.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

4. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

Zonky mění poplatky u své služby Rentiér. Pro nové smlouvy uzavřené od dneška ruší vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak zvyšuje poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %. Podmínky pro stávající... celý článek

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

13. 4. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

Platforma Zonky Rentiér od 13. dubna snižuje minimální vklad z dosavadních 50 tisíc na 10 tisíc korun. „Služba tak bude dostupná více klientům, kteří nyní mohou své úspory zhodnocovat... celý článek

Air Bank rozšiřuje aplikaci o investice do půjček Zonky

17. 3. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Air Bank rozšiřuje aplikaci o investice do půjček Zonky

Investice prostřednictvím služby Rentiér od platformy Zonky jsou nově dostupné také přímo přes Air Bank. Zájemci si mohou službu sjednat a využívat v mobilní aplikaci My Air. Zatím... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.