Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mýty o refinancování úvěrů

| rubrika: Jak na to | 27. 4. 2016 | 10 komentářů
Převést půjčku nebo půjčky do nové banky a splácet výhodněji? Možná to jde, ale určitě to bude pekelně složité. A vlastně se to nejspíš ani nevyplatí. Anebo? O refinancování úvěrů koluje řada mýtů. Pokusíme se je uvést na pravou míru.

Doba přeje dlužníkům. Ekonomický vývoj šel v posledních letech takovými cestami, že spoření se vyplácí pramálo. Tedy v tom smyslu, že si člověk uloží nějaké peníze v bance a nechá je zhodnocovat nějakým úrokem. Úroky spořicích účtů a termínovaných vkladů přestávají stát za řeč:

O to přívětivějším podmínkám se těší dlužníci. Úroky hypoték se drží rekordně dole rekordně dlouho. Tak dlouho, že lidé přestávají brát vážně pravidelná varování, že věčně na dvou procentech nebudou. Nebudou a leckoho jistě nabídka nových úroků po skončení doby fixace nemile překvapí. Jednou.

I spotřebitelské úvěry jsou podstatně levnější, než bývaly. Kromě makroekonomické situace v západním světě se na tom podepsal také konkurenční boj, zesílený do značné míry nástupem takzvaných nových bank.

Anketa

Pokud máte půjčku, přemýšlel(a) jste o jejím refinancování?

Se soubojem o dlužníka souvisí bouřlivý rozvoj jednoho speciálního odvětví úvěrového byznysu: refinancováníkonsolidace úvěrů. Princip je jednoduchý: máte vypůjčené nějaké peníze, postupně je splácíte, a dokud je nesplatíte, dáváte věřiteli za odměnu nějaký úrok. Dřív ale bývaly úroky vysoké, dnes byste dostali výhodnější podmínky. Vlastně je i dostanete, když si o ně řeknete. Půjčíte si peníze na splacení staré půjčky, zbavíte se méně výhodných úroků – a splácíte dál, ovšem s úroky podstatně nižšími.

To ovšem není jediná výhoda. Důležité je, že  takhle můžete jednou půjčkou nahradit i víc starších úvěrů. Splácení pak bude nejen výhodnější, ale také jednodušší a přehlednější.

Zní to až podezřele prostě? Samozřejmě, u každé půjčky je namístě nejvyšší ostražitost. Na druhou stranu by se ale člověk neměl nechat odradit mýty a pověrami, ani těmi o refinancování půjček.

Pět nejčastějších mýtů o přenesení úvěru do jiné banky pro vás shrnuje – a vyvrací Jozef Dudáš, specialista na půjčky ze ZUNO banky:

1: S nevýhodným úvěrem se už nedá nic dělat

Úrokové sazby se už několik let snižují, a tak je snadné dnes získat půjčku za výhodnějších podmínek než například před dvěma lety. U staršího úvěru jde ušetřit tím, že si ho přenesete do banky, která nabídne výhodnější podmínky.

Je potřeba při tom sledovat úrokovou sazbu, dobu splácení, výši splátky, celkovou částku, kterou zaplatíte, ale i případné dodatečné poplatky. Může jít o poplatek za zřízení půjčky, poplatky za případné povinné pojištění, zasílání výpisů nebo za SMS zprávy.

2: Běhání z banky do banky

Na to, abyste si zajistili nejvýhodnější podmínky, nemusíte běhat po všech bankách. Pomocí on-line kalkulačky na webu banky si vypočítejte splátky a roční procentní sazbu nákladů, zkráceně RPSN. Takto zjistíte splátky i celkovou částku, kterou byste bance zaplatili. Běžně je možné ušetřit i tisíce korun. Hlavním ukazatelem při výběru půjčky by měla být celková částka, kterou nakonec zákazník zaplatí.

3: Budu muset vyřídit horu papírů

K zadání žádosti v ideálním případě nepotřebujete žádné dokumenty, stačí jen telefon nebo počítač s internetem. V případě, že si banka bude potřebovat nějakou informaci ověřit, kontaktuje vás dodatečně. Nejčastěji banky požadují doložit výši příjmů.

4: Všechny banky nabízejí totéž a úspora je minimální

Pokud se rozhodnete přenesený úvěr splatit za stejnou dobu jako ve staré bance, díky nižší úrokové sazbě se sníží měsíční splátka a úvěr tak bude stát méně. Ne vždycky ale dostanete nejnižší nabídku avizovanou v reklamách či v kalkulačkách. Proto je férová jen taková kalkulačka, která uvádí už rovnou přesnou výši úroků, které dostanete. Žadatelé o refinancování si často neuvědomují, že kromě úroků je třeba si srovnat i celkovou cenu úvěru, tedy RPSN a především celkovou sumu, kterou nakonec zaplatí.

5: Refinancují se jenom úvěry z bank

Některé banky refinancují kromě bankovních úvěrů i půjčky z vybraných nebankovních institucí. Při refinancování je častokrát možné sloučit několik úvěrů, a to včetně kreditních karet a povoleného přečerpání. Vyplatí se sloučit více půjček do jedné. Správa jednoho úvěru ušetří čas i peníze.

Kalkulačka slučování půjček

„Pokud máte dluhy a chcete znát jejich pravou příčinu, račte pohlédnout do zrcadla. Jistě se pro vás najdou polehčující okolnosti a možná najdete i někoho, koho budou zajímat. S nejvyšší pravděpodobností to nebude věřitel.“

Pokud nehledáte výmluvy, ale chcete splnit svoje závazky – přirozeně tak, aby to co nejmíň bolelo – pak vám se splácením může pomoci  sloučení více úvěrů do jednoho. Kdy  o sloučení půjček uvažovat, poradí naše kalkulačka. A jakoprůvodce k ní nemůžeme nedoporučit Václava Valáška a jeho článek Dluhy. Vyplatí se je sloučit do jednoho?

Výpočet konsolidovaného úvěru

Paramerty úvěrů
Úvěr 1Úvěr 2
Vypůjčená částka
%
Perioda splácení
%
Sankce za předčasné splacení v % z celkově půjčené částky %
Paramerty úvěrů
%
%
%
Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2016 12:53, kodiak medvěd

To je nesmysl, neumíte počítat. Úrok platíte vždy z nesplaceného zůstatku. Žádné „nové úroky“ vám tam banka nevytvoří, můžete si je vytvořit jedině sám tím, že si při refnancování splácení natáhnete na delší dobu.

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Velkovýkrmna Darmožroutů 27. 04. 2016 12:24)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 5. 2018 11:40, Marek

Pro ty, kteří si neví rady s financemi, mohu doporučit firmu MDfin http://mdfin.cz/ Jsou to féroví a schopní lidé, kteří poradí a vyřeší.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

21. 5. 2018 | 11:40 | Marek

Pro ty, kteří si neví rady s financemi, mohu doporučit firmu MDfin http://mdfin.cz/ Jsou to féroví a schopní lidé, kteří poradí a vyřeší. více

19. 5. 2016 | 10:40 | Karolína

Na Zonky půjčují lidé lidem za lepších podmínek než v bance od 20 000 až 300 000 Kč. Průměrný roční výnos na Zonky je pro investora 6,5–7 %. Já jsem si na Zonky půjčila a teď tam i investuji. Splácet je možné od 6 měsíců...více

28. 4. 2016 | 9:49 | josef

To mluvite o ktere dobe? Ja jen, ze Klaus byl u vlady do roku 1997. Nasledne byla ceska "pravice" u moci 2006-2009 a 2010-2013. 2006 a 2010 nema cenu brat do uvahy - rozpocet delala jina vlada. Podle tohoto webu (realny...více

27. 4. 2016 | 22:16 | TVK

Ad 2) Takovou radu bych na finančním serveru skutečně nečekal: Hlavním ukazatelem při výběru půjčky by měla být celková částka, kterou nakonec zákazník zaplatí."
Takže když mám půjčku na 5 let a přeplatím 20, tak je...
více

27. 4. 2016 | 19:34 | kodiak medvěd

Zatímco tzv. pravice si v dobách růstu také půjčovala, račte si vzpomenout. Jaký je v tom rozdíl? Jsou to šmejdi jedni jako druzí. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK