Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neférové půjčky nezničí ani nový zákon. Příklad: Profi Credit miliardáře Berana

| rubrika: Aktuálně.cz | 27. 9. 2015 | 14 komentářů
Smlouva společnosti Profi Credit s klientem je v rozporu s dobrými mravy, tvrdí Finanční arbitr ČR. Ke stejnému závěru už došly i soudy, za neetické jednání hrozilo firmě i vyřazení z oborové asociace. Příběh této velké firmy ukazuje, že trh zcela nepročistí ani nový zákon, který nyní dokončilo Ministerstvo financí a má začít platit v příštím roce.

Ani nový zákon o úvěrech pro spotřebitele, který připravilo Ministerstvo financí a měl by začít platit v první polovině roku 2016, z trhu stoprocentně nevymaže neférové praktiky. Stále na něm budou moci legálně působit i silné firmy, které lidem opakovaně půjčují v rozporu s dobrými mravy. Příkladem takové firmy je Profi Credit miliardáře Davida Berana. Vyplývá to z rozhodnutí Finančního arbitra ČR i soudů.

Firma, která působí v Česku, na Slovensku, v Bulharsku a Polsku, totiž i po účinnosti zákona splní všechny nové podmínky. Má dostatečné množství kapitálu (jen letos vykáže provozní zisk přes dvě miliardy korun) a je například i členem nebankovního úvěrového registru, v němž prověřuje potenciální klienty.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Přesto ale půjčuje za podmínek, proti nimž mají výhrady nejen neziskové organizace pomáhající lidem ve finančních potížích. „Smlouva o úvěru je neplatná z důvodu nesrozumitelnosti a z důvodu rozporu s dobrými mravy,“ konstatoval také Finanční arbitr ČR ve sporu jednoho z klientů s firmou Profi Credit. 

 právním názoru) smluvní odměnu sjednanou pro úvěrovou firmu. Za půjčených 91 tisíc na čtyři roky si Profi Credit vezme odměnu 139 400 korun.

Arbitrovi se nelíbí ani to, že smlouva je psaná miniaturním písmem a prakticky ji nelze přečíst bez použití lupy. „Nemožnost přečíst určitý text bez vynaložení zvláštního úsilí a bez využití zvláštních pomůcek je sama o sobě dostatečným důvodem pro konstatování neplatnosti smlouvy pro její nesrozumitelnost,“ uvádí arbitr v dokumentu, který má k dispozici on-line deník Aktuálně.cz.

Nemravné i podle soudů

Tento spor ještě nebyl definitivně ukončen. Profi Credit navrhuje smír, klient na něj však podle informací Aktuálně.cz nepřistoupí. V navrženém smíru společnost navrhuje, že klientovi vrátí 20 tisíc korun z celkových 54 tisíc, které zatím na odměnu ve splátkách uhradil. Pokud klient neustoupí a nechá vše na rozhodnutí Finančního arbitra, musela by mu firma zřejmě vrátit celou již zaplacenou odměnu. 

Profi Credit takto nepostupuje poprvé a v minulosti s návrhem na smír vždy uspěl. „Sedm sporů proti společnosti Profi Credit skončilo zastavením řízení, neboť navrhovatel vzal návrh zpět,“ potvrzuje mluvčí Finančního arbitra Nelly Dederová. Přesné důvody sice nezná, ale v praxi neexistuje moc dalších důvodů pro stažení stížnosti než právě smír.

Poradna při finanční tísni

Zdarma.

Odborné poradenství pro dlužníky v exekuci, vystavené právnímu i mimosoudnímu vymáhání, zpracování návrhu na osobní bankrot, konzultace před půjčkou a mnoho dalšího. 

Pobočka Poradny při finanční tísni na Peníze.cz

Na otázky on-line deníku Aktuálně.cz společnost Profi Credit ani po urgenci během týdne nereagovala. Z řízení u Finančního arbitra vyplývá, že s předběžnými závěry arbitra nesouhlasí, konkrétní důvody ale nelze zjistit – neuvedl je ani právník firmy během jednání. Společnost nicméně hrozí, že pokud klient nepřistoupí na smír a bude mu muset vrátit zaplacenou odměnu, obrátí se na soud.

Úspěch takové žaloby by ale byl nejistý. Například už v roce 2012 Vrchní soud v Olomouci potvrdil dřívější rozsudek olomouckého krajského soudu, který prohlásil za neplatnou další smlouvu Profi Creditu. I podle nich je sjednaná odměna pro úvěrovou firmu v rozporu s dobrými mravy (v konkrétním případě chtěla firma za půjčených 40 tisíc na tři roky odměnu 55 tisíc, sazba RPSN se tak pohybovala kolem 90 procent).

Přestože obě smlouvy pocházejí už z roku 2009, na podnikání této společnosti se – alespoň podle zástupců neziskových organizací, které řeší problémy předlužených lidí – nic zásadního nezměnilo. „Profi Credit sice nepatrně změnil smluvní podmínky, ale spíše v dílčích parametrech. Mírně snížil sankci, ale ve své podstatě zůstaly podmínky stejně neférové,“ říká Daniel Hůle ze sdružení Člověk v tísni. Podle něj je Profi Credit jednou z nejnebezpečnějších z velkých nebankovních společností.

„Jsou draví, netransparentní, mají nemravné sankce a de facto celý jejich obchodní model je neférový,“ tvrdí Hůle. Online deník Aktuálně.cz poskytl Profi Creditu prostor reagovat i na tento výrok, společnost však ani tentokrát nereagovala.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 9. 2015 23:00, KM

Stejně tak nemusí například chodit na zlodějské předváděcí akce nebo se nemusí nechat zaměstnat u vydřidušského zaměstnavatele... Jistě, nemusí. Ale pokud máme žít v právně přijatelném prostředí, musí být dány hranice, za které se nesmí. Možná to uráží vaše liberálně pravicové cítění, ale ve slušné společnosti to tak z dobrých důvodů je.

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (x 27. 09. 2015 12:54)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

5. 10. 2015 | 13:14 | Libor Skácel

Tak si tu smlouvu přečtěte a prostudujte pokud všude chodíte s lupou. Pokud někdo využívá situace, kdy je občan v nouzi a podle toho si nastaví pravidla a při sebemenším opoždění splátky tě společnost dostane do insolvence...více

1. 10. 2015 | 10:23 | KM

Ono to není buď vzdělání, nebo dané a vymahatelné hranice pro poskytovatele, nutné je obojí. My přece nežijeme v džungli, tak proč bychom tu měli mít pravidla džungle? Ta vyhovují jen těm nejbezohlednějším predátorům.
...
více

29. 9. 2015 | 9:26 | Michal Kejkvlt

Těžko říct, kde je ta pomyslná hranice. Lepší je se seznámit hned před podpisem smlouvy s úplnými podmínkami půjčky a pak se nedivit. více

29. 9. 2015 | 8:48 | Host


Na logice srovnávající nebankovní instituci se závodní jídelnou lze postavit kdejakou kravinu a asi jen kravinu. Uvidíte, co vám z toho ještě vyleze... Možná, že když jdete pro půjčku, musíte mít bílou kravatu, ne?...
více

29. 9. 2015 | 8:21 | HonzaV

Víte, ono to zase není tak jednoduché. Správnější by bylo lidi odmalička vzdělávat - v rodině i ve škole, a koneckonců i třeba v médiích - aby nikoho nenapadlo za takovou firmou vůbec chodit. Nornální člověk taky nejde na...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK