Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo nabízí nejlepší spotřebitelský úvěr?

Kdo nabízí nejlepší spotřebitelský úvěr?
Na tuto otázku se pokusil odpovědět výzkum společnosti Symsite Research, která ke konci roku sestavila komplexní rating nabídky na českém trhu. Chcete vědět, kdo dostal nejvíce bodů?

V současné době každý třetí občan České republiky čerpal nebo čerpá spotřebitelský úvěr. Významně k tomu přispěl závěr roku, který je díky obrovskému zájmu o půjčky označován za "období žní" pro banky a splátkové společnosti. Ty se nejen před Vánoci předhánějí v nabídce té nejlevnější, nejrychlejší a nejsnáze dosažitelné půjčky. Jak jsme psali v článku Vánoce rychle a na dluh, vybrat si ten správný úvěr znamená prozkoumat řadu parametrů a najít vhodný kompromis.

Výběr z nabídky třinácti bank a pěti nebankovních subjektů se snaží ulehčit komplexní rating společnosti Symsite Research, která hodnotila všech 31 úvěrových produktů dostupných občanům v ČR k 31. prosinci 2002. Součástí výsledného skóre byly následující parametry úvěru s vahami podle jejich důležitosti pro klienta.

Hodnocený parametr
Váha parametru
v celkovém ratingu

Podmínky poskytnutí úvěru

7,14 %

Výše úvěru

14,29 %

Splatnost úvěru, zohledňující maximální dobu splatnosti, možnost odkladu splátek a prodloužení úvěru

14,29 %

Potřeba vlastních finančních prostředků, tedy nutnost zaplacení akontace

7,14 %

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) a garance splátek

21,43 %

Požadované zajištění úvěru

21,43 %

Poplatky za předčasné splacení úvěru

7,14 %

Služby pro klienta (informovanost klienta)

7,14 %

Výsledný rating pak představuje součet bodů po zohlednění všech vah. 100 bodů by získal produkt, který by byl nejlepší v každé kategorii, výsledek 0 bodů by naopak znamenal nejhorší podmínky ve všech kategoriích.

TOP 10 spotřebitelských úvěrů
Pořadí
Banka - typ úvěru

Výsledný rating

1.

Česká spořitelna - účelový

79,51

2.

ČSOB - účelový

79,49

3.

Poštovní spořitelna - účelový

76,55

4.

Česká spořitelna - neúčelový 

75,45

5.

Citibank - neúčelový

74,65

6.

Komerční banka - partnerský účelový 

70,61

7.

Živnostenská banka - účelový

70,27

8.

Union banka - účelový 

70,15

9.

Komerční banka - účelový

69,57

10.

Komerční banka - neúčelový 

69,57

zdroj: Symsite Research

Na základě ratingu je nejvýhodnějším spotřebitelským úvěrem účelový spotřební úvěr České spořitelny (profil, názory). Druhou a třetí příčku zaujaly produkty ČSOB (profil, názory) a Poštovní spořitelny (profil, názory). V nabídce neúčelových úvěrů zvítězila Česká spořitelna a Citibank (profil, názory). Produkty na prvních třech místech jsou velice vyvážené, konkurenci předčí hlavně tím, že umožňují čerpaní nízkého i vysokého úvěru, nevyžadují akontaci, garantují nízkou úrokovou sazbu po celou dobu úvěrového vztahu a předčasné splacení úvěru je zdarma nebo za nízký poplatek.

I když první desítku výše zmíněného ratingu produktů uzavírají výhradně produkty bank, spotřebitelské úvěry nebankovních subjektů se těší mezi občany velké oblibě. Za prvních deset měsíců 2002 poskytly splátkové společnosti spotřebitelské úvěry v hodnotě 18 miliard korun (včetně spotřebitelských úvěrů leasingových společností), banky ve stejném období půjčily občanům celých šedesát miliard. "Důvodem obliby produktů nebankovních subjektů mezi občany ČR je především jejich komfortnost," domnívá se Peter Chytil, analytik společnosti Symsite Research. "Produkty mají nenáročné podmínky poskytnutí úvěru, jsou vyřizované rychle a přímo na místě prodeje," vysvětluje.

Umístění splátkových společností
Pořadí
Společnost

Výsledný rating

20.

Cetelem ČR

60,86

23.

GE Capital Multiservis 

55,38

24.

CCS Triangl

55,34

28.

CCB Credit 

51,61

30.

Drukos CZ

45,75

32.

Home Credit 

38,66

zdroj: Symsite Research

Důležitost komfortu klienta si jako první z bank  uvědomily Česká spořitelna a Komerční banka (profil, názory), které kromě klasických spotřebních úvěrů vyřizovaných na pobočkách banky poskytují ve spolupráci s vybranými obchodními partnery úvěry, které se sjednávají přímo v místech prodeje. Česká spořitelna má v nabídce úvěr Sporoservis (profil, názory), Komerční banka spolupracuje s výrobcem kuchyňského nábytku Koryna nábytek a.s., a také s vybranými prodejci automobilů.

Další oblastí zvyšování komfortu pro klienta je rychlost vyřizování žádosti o úvěr na pobočce banky. Nejkratší dobu vyřizování žádosti nabízí GE Capital Bank (profil, názory) a Raiffeisenbank (profil, názory). Získání hotovosti prostřednictvím Expres půjčky (profil, názory) GE CB je možné do 24 hodin od podání žádosti. Hotovost prostřednictvím Rychlé půjčky (profil, názory) od Raiffeisenbank je možné získat do druhého pracovního dne od podání žádosti.

Výsledné ratingy ukazují jasnou porážku nebankovních poskytovatelů úvěrů. Ty sice v bance znamenají nižší komfort než nabízejí splátkové společnosti, odměnou za námahu je však kvalitnější produkt. Zlepšování služeb bank bude atraktivnost jejich produktů ještě dále zvyšovat. Uvidíme, jak v letoším roce zareagují splátkové společnosti. Kartami také zamíchá nabídka kreditních karet, které podle slov bankéřů konečně zažijí svůj boom.

Souhlasíte s výsledky studie Symsite Research? Myslíte si, že je rating zavádějící informací, anebo jej vítáte jako snadné vodítko v nabídce úvěrů? Zkuste se zamyslet a přidat do diskuse svůj názor.


HSBC Zajištěné fondy
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 2. 2003 10:48, Simpanz

Nezlobte se, ale pokud jsou informace v článku ze 7. února nezbytnou součástí článku aktuálního - "Kdo nabízí nejlepší spotřebitelský úvěr?", měl autor uvést v textu patřičné upozornění. Nemohu si pomoci, ale nabízet "velmi zajímavou studii" stavu ke konci roku 2002 v únoru 2003 je jako prodávat tvrdý chléb. P.S. odhalil jste mě - mým zájmem je zničit penize.cz, ale nějak se mi to nedaří...

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 02. 2003 17:54)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 2. 2003 22:03, SkrivanekT

POZOR KDO MATE PRACHY V UB: Co je na tom pravdy, že ČNB zahájila či zrovna dnes uvažuje o zahájení řízení s Union bankou , které prý chybí v bilanci zhruba 1,7 miliardy korun o odebrání bankovní licence???!!!!

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (44 komentářů)

23. 2. 2003 | 23:02 | Velkostatkář

Nechci být zbytečně servilní, ale zastání od Vás mě těší dvojnásob. více

21. 2. 2003 | 18:56 | CSrypatschek

...pan Velkostatkář ale moc dobře ví, která bije ! Tady v tomto bémiš prostoru je možno být a přežít jen jako on, nebo jako divoké zvířátko s ostrými páráčky, to jsem třeba já. A takovej Mirek Dušín, jo ten, tak ten už hnůj...více

21. 2. 2003 | 18:47 | CSrypatschek

...s prominutím, ale když jsem si přečetl Vaše příspěvky níže, nějak jsem si musel vzpomenout taky na jednu Anežku : ale tu Hodinovou Spurnou a některé úvodníky Rudého Práva a la potřebný klid na práci !!! I když mne přispěvatel...více

21. 2. 2003 | 11:26 | Simpanz

O tom není sporu, že o nátuře člověka vypovídá nick. Co byste taky čekala od "Velkostatkáře" jiného, než kydání hnoje :-))) více

21. 2. 2003 | 11:03 | Katerinka

Jestli o nátuře člověka nevypovídá i Nick :-). Jinak Baron Lempl se začal objevovat pod svým jménem - Pavel Zajíček. Je ovšem pravda, že četnost jeho příspěvků je daleko menší než dříve. ŠKODA. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK