Jste lepší než středoškoláci? Vyzkoušejte si jejich finálový test finanční gramotnosti

| rubrika: Kvíz | 6. 5. 2010 | 4 komentáře
Jste lepší než středoškoláci? Vyzkoušejte si jejich finálový test finanční gramotnosti
V celostátním finále školní soutěže Finanční gramotnost odpovídali studenti středních škol na deset otázek. Důležitá byla nejen správnost, ale i rychlost odpovědi. Vítězové to zvládli za 30 vteřin. Jak úspěšní budete vy? Zkuste si to.

Mezi formy peněz nepatří:

Pasivní bankovní operace představují zejména:

Zajištění úvěru ze stavebního spoření ve výši 2 000 000 Kč může být poskytnuto:

Anuita při splácení úvěru představuje:

Sociální příjmy rodinného rozpočtu jsou:

Z hlediska domácího rozpočtu je osobním aktivem:

Pokud je třeba, aby byla při užívání výrobku dodržována zvláštní pravidla

Reklamační řád musí být dostupný při samoobslužném prodeji

Máte k dispozici 1 milion korun a šanci pořídit nemovitost v ceně 1,5 milionu Kč. Odhadovaná inflace činí 4,6%, dále se odhaduje očekávaný růst cen nemovitostí o zhruba 5%. Odhadněte, zda se Vám vyplatí si půjčit na jeden rok chybějících 500 tis. Kč na 5% úrok za předpokladu, že jste schopni úvěr splácet a zakoupit nemovitost hned. Nebo uložit 1 milion Kč na spořící účet s úrokem 3,5% a naspořit tak chybějící prostředky.

Domácnost má celoročně od ledna do prosince čistý měsíční příjem 30 000,- Kč, ve stejném období má celoroční pravidelné výdaje ve výši 240 000,- Kč. Matka však po celé dva měsíce v roce pobírala nemocenské dávky, což snížilo rodinný příjem v těchto měsících na dvě třetiny normální částky. Na kolik se bude muset rodina zadlužit, chce-li investovat do generální opravy rodinného vozu 80 000,-?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.