Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak dobře vybrat jazykový kurz

| rubrika: Jak na to | 3. 6. 2009 | 1 komentář
Češi investují hlavně do kurzů angličtiny. Pobytové jazykové kurzy, kterými lze prohloubit znalost cizí řeči nejlépe, přijdou v tuzemsku za týden na osm tisíc. Na zahraniční kurzy se vyplácí jet alespoň na dva týdny, které stojí 20 až 30 tisíc korun.

Nejefektivněji lze podle odborníků prohlubovat jazykové znalosti na intenzivních pobytových kurzech v zahraničí ale i v Česku. Týdenní tuzemské pobytové kurzy stojí od 5 do 8 tisíc korun. Cena zahrnuje ubytování, stravování, studijní materiály a zpravidla výuku v rozsahu 35 až 45 hodin. Většinou jde o školní vyučovací hodinu v délce 45 minut, některé kurzy ale mají lekce šedesáti minutové.

Jaké kapesné si vzít na jazykové kurzy angličtiny do zahraničí

Do Anglie: alespoň 90 až 120 liber na týden podle charakteru kurzu, nejsou-li výlety v ceně kurzu, počítejte s 20 až 30 librami na jeden celodenní výlet
Do USA a Kanady: je vhodné mít nejméně 700 amerických dolarů a 600 kanadských dolarů na měsíc
Na Nový Zéland, do Austrálie a JAR: je vhodné mít nejméně 600 dolarů na měsíc
zdroj: CK INTACT

Při výběru intenzivního pobytového kurzu pořádaného v Česku je dobré si všímat hlavně toho, zda se český lektor střídá ve výuce s rodilým mluvčím a kolik může být maximálně ve skupině studentů. Vyplatí se zeptat i na to, jaké metody se budou při výuce jazyka používat a jakou mají lektoři kvalifikaci. Při porovnání cen je dobré přihlížet i k tomu, zda výuka probíhá již v den příjezdu či odjezdu. Většina tuzemských kurzů nebývá zakončená zkouškou, z některých si však absolvent odnese osvědčení.

U zahraničních kurzů jazykoví specialisté doporučují absolvovat alespoň dvoutýdenní výuku, která přijde na 20 až 30 tisíc korun. Největší zájem mají Češi tradičně o angličtinu. „ Kurzy anglického jazyka tvoří 80 procent všech zahraničních jazykových kurzů,“ říká Karel Klusák, specialista na studium v zahraničí z CK INTACT. Následují kurzy němčiny, francouzštiny, španělštiny, ale také italštiny a ruštiny. Podle Klusáka je vždy lépe, když si každý vybere kurz s přihlédnutím ke svému věku. Školy organizují totiž intenzivní kurzy zacílené na dospělé, zralé klienty a speciálně na mladší ročníky.

Podstatná kritéria pro výběr zahraničního kurzu:

 • země a typ města
 • věková kategorie, pro kterou je kurz určený
 • délka kurzu, počet lekcí týdně, délka jedné lekce
 • počet studentů ve třídě, průměrný věk studentů
 • obvyklé národnostní složení studentů
 • celková cena kurzu

Deset stupňů jazykové úrovně:

 1. Naprostý začátečník - nedokáže ústně komunikovat, chápe a vyslovuje jen zcela základní výrazy.
 2. Nepravý začátečník - dokáže ústně používat omezenou základní slovní zásobu v předem známých situacích.
 3. Začátečník - dokáže ústně formulovat nepřesné věty v omezeném množství situací.
 4. Pokročilý začátečník - formuluje věty s častými chybami v obecných situacích, plynnost projevu je nízká, komunikuje s námahou.
 5. Mírně pokročilý student - komunikuje ústně v obecných situacích, z projevu je zřejmý celkový smysl sdělení, posluchač nebo čtenář musí dávat pozor, aby porozuměl.
 6. Středně pokročilý student - úspěšně ústně komunikuje v širokém rozsahu situací a kontextů. Posluchač musí jeho projev pečlivě sledovat.
 7. Velmi pokročilý student - úspěšně ústně komunikuje ve většině kontextů, vyjadřování je plynné a přesné. Občas může dojít k nedorozumění.
 8. Středně vyspělý student - ve většině kontextů se velmi plynně a přesně ústně vyjadřuje, jeho projev neklade na posluchače zvláštní nároky.
 9. Téměř vyspělý student - vysoká úroveň plynného a přesného ústního vyjadřování, výjimečně má potíže v neznámých kontextech. Posluchač chápe jeho projev bez obtíží.
 10. Vyspělý student - plynností a přesností ústního projevu se blíží rodilému mluvčímu.
  zdroj: CK INTACT

Čtrnáctidenní letní kurzy pro mládež v Anglie s ubytování v rodině a plnou penzí včetně dopravy stojí například 20 až 30 tisíc, s ubytováním na koleji 25 až 45 tisíc korun. Dospělého přijde měsíční intenzivní kurz v Anglii s ubytováním v rodině s polopenzí minimálně na 30 tisíc korun. Cena závisí na tom, kolik je ve třídě studentů a jaký objem výuky studenti absolvují. K tomu je potřeba přičíst i další náklady na dopravu a kapesné. Populární destinací je také Malta, kde kurzy přijdou o 5 tisíc levnější. „Letenka na Maltu bývá ale v létě dražší než do Anglie, takže rozdíl není velký,“ říká Karel Klusák.

Při výběru zahraničního intenzivního kurzu je dobré se zajímat i to, jaký má škola kredit. „Důležité je, zda daná škola patří do uznávané asociace, která má na svoje členy kvalitativní nároky. V Británii jsou to například školy uznané Britskou radou (British Council). Existují i školy, které nejsou uznány Britskou radou, výuka v nich může být sice levná, ale úroveň kurzu nízká. Téměř v každé zemi existuje profesní sdružení, které vymezuje určitý minimální standard a garantuje kvalitu výuky,“ upozorňuje Karel Klusák.

„Letos je cenově výhodná Británie díky poklesu hodnoty britské libry, zatímco ceny kurzů v Irsku a na Maltě jsou vyšší než v minulosti a blíží se cenám v Anglii. Velmi dobré ceny nabízí školy v Kanadě a Austrálii, stejně tak Nový Zéland a USA,“ přibližuje Karel Klusák.

Jazykově nejpřínosnější bývají podle odborníků kurzy zakončené mezinárodní zkouškou. „Tyto kurzy jsou zpravidla delší, trvají nejméně měsíc, obvykle tři měsíce,“ říká Karel Klusák. Tříměsíční kurz zakončený cambridgeskou zkouškou FCE stojí například v Austrálii okolo 33 tisíc korun, v Anglii 46 tisíc a osmi týdenní kurz na Maltě 21,5 tisíc korun. „Vedle kurzovného si ale řada škol účtuje ještě registrační poplatky, poplatky za zajištění ubytování, cenu ubytování, někdy i učebnice, takže porovnávat jen cenu školného může být zavádějící,“ poznamenává Karel Klusák.

Každý občan EU by měl podle vizí odborníků ovládat kromě své mateřštiny alespoň dva cizí jazyky, nyní má takové jazykové znalosti zhruba třetina evropské populace. Alespoň tři cizí řeči ovládá okolo 11 procent obyvatel Evropy. Vyplývá to ze studie nazvané Evropané a jazyky. Jazykové znalosti Evropanů dále stoupají. „Zatímco v roce 2001 dokázalo v jedné cizí řeči dobře komunikovat 47 procent občanů Evropské unie, o pět let později to bylo již 56 procent populace Evropské unie,“ uvádí studie.

Jaký je mnohojazyčný Evropan:

 • mladý, dobře vzdělaný, který používá cizí jazyky z pracovních důvodů a má motivaci se učit,
 • nebo ještě student, který se narodil v jiné zemi, než kde bydlí

  Nejpoužívanějším jazykem Evropanů je angličtina, kterou zvládá zhruba 51 populace, více než třetina Evropanů hovoří německy a 26 procent francouzsky. Tři čtvrtiny občanů Evropské unie zastává názor, že by se děti měly jako první cizí jazyk učit angličtinu.
  zdroj: studie Evropané a jazyky, 2006
  Užitečné odkazy: www.jazykovky.cz, www.jazyky.com, www.jazykove-skoly.cz

Chystáte se letos v létě prohlubovat své jazykové znalosti? Kolik jste ochotní investovat do jazykového vzdělávání? Podělte se o názor.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

24. 10. 2016 | 10:19 | sandram

Já jsem vyrazila na Nový Zéland, lákalo mě to tam již delší dobu a je to krásná země. :) jela jsem samozřejmě přes agenturu, sama bych si na to netroufla. Pomohli mi sehnat i práci. více

Oblíbená témata

kurzy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK