Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Úvěrujete také zadarmo plynárny a distributory elektřiny?

Úvěrujete také zadarmo plynárny a distributory elektřiny?
Plynárenská společnost RWE možná bude muset zaplatit pokutu, protože si na zálohách od zákazníků vyinkasovala podstatně více peněz, než měla. K podobným trikům sahají občas i distributoři elektřiny. Co si o takovém jednání myslíte? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních.

Plynárenskému kolosu RWE hrozí milionová pokuta. Provinil se prý proti hospodářské soutěži tím, že vypočítal zákazníkům nepřiměřeně vysoké zálohy na plyn, zjistily Hospodářské noviny. Zákazníci, kteří sami nepožádali o snížení záloh, tak firmu v podstatě zadarmo úvěrovali. Firma se brání, že klienti mohou o úpravu záloh požádat a že většina z nich to také dělá.

Jenže problém není jen s plynárnami. K podobným praktikám se občas uchylují i distributoři elektřiny. Řadě Čechů vypočítají zálohy, které jsou dlouhodobě o několik desítek či stovek korun vyšší, než kolik elektřiny ve skutečnosti spotřebují. Sice jim peníze firma po vyúčtování vrátí, ale v mezidobí s nimi může hospodařit. V době drahých bankovních úvěrů je to docela levný způsob, jak si zajistit peníze na provoz.

Jaké máte zkušenosti s plynárnami a distributory elektřiny? Jednáte s nimi o výši záloh, nebo platíte částku, kterou vám vypočítají? Je systém záloh správný, nebo by se mělo jednou za čtvrtletí platit za skutečně odebranou energii?

NAPIŠTE, CO SI O TOM MYSLÍTE, A PŘEČTĚTE SI MÍNĚNÍ OSTATNÍCH

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

17. 6. 2015 11:38 | Veronika

Dobrý den nejsme spokojeni musime zaplatit 18 tis no a to mame půl roku plyn a 4 měs topilo pri naké účtování musime doplatit půl roku to je sprosté pri propalili 27 tis no to ani nepropali barák natož být ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

20. 4. 2009 8:47 | Ludek

Předloni jsem dostal roční vyúčtování za elektřinu, a že prej dlužím ještě 24 korun.V dopise mi líčili, co se mnou všechno udělají když to do pěti pracovních dnů nezaplatím.Tak jsem se lek a běžel to na poštu zaplatit a hned jsem si zvednul zálohu.Letos přišlo vyúčtování za loňský rok s tím, že mám přeplatek 3500 Kč.No a je skoro konec dubna a ticho po pěšině.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

1. 3. 2009 23:28

tak to jste fakt blbec, copak nevite, co jste si sjednal ve smlouve? Já mám ve smlouvě automatický převod do záloh a zálohy se mi o přeplatek automaticky snižují. Pokud jste si přeplatek složenkou nevyzvedl, Váš problém...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ladislav Kočka 26. 02. 2009 08:29)

26. 2. 2009 19:31 | Honza

Ovšem i takový volič ODS je občas třeba na dovolené v Thajsku nebo je tak vytížen svým úspěšným podnikáním či péčí o sbírku starých automobilů, že si ten doporučený dopis od ČEZu nepečte nebo prostě dojde ke spiknutí voličů ČSSD a levicová poštovní doručovatelka oznámení o doporučeném dopisu někde zabordelí a rázem má problém. Ne ne. S levicovostí nebo pravicovostí to nemá nic společného. Pokud jde o úvěrování v řádu pár stovek, maximálně tisícovek, je hlavní mít co nejjednodušší systém, který člověka co nejméně otravuje a funguje bez problémů. A je fakt jedno, koho člověk volí. Něco jiného by bylo, kdyby se mi u PRE válelo třeba deset tisít. To by mi už vadilo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 26. 02. 2009 17:45)

26. 2. 2009 17:45 | Pavel

Normální myslící člověk nikoho neúvěruje a své penízky si uloží tak, aby mu nesly nějaký, byť mizerný úrok. Nedoplatek pak hravě uhradí jedním jednorázovým příkazem. Pro voliče ČSSD platícími složenkami a SIPO jsem tady nic nenapsal.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 26. 02. 2009 06:21)

26. 2. 2009 14:55 | Mirek

Stačí zavolat na dispečink RWE a požádat o úpravu zálohy .Dělal jsem to již třikrát a vždy můj požadavek na zálohu byl respektován. Chc e to spíše trochu uvažovat a více přemýšlet.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 14:41 | Zdeněk Novotný

Zkušenosti mám strasti plné. Není možné, aby Vám zálohu na plyn natáhli o 700kč! Šetřím, kde se dá a přesto kradou , jak straky. U eonu ,jsem zatím švindl nepocítil. S úctou Z.N.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 12:02 | Karel

Podle mého by bylo lepší tyto giganty nepokutovat, protože si tuto ztrátu kompenzují tím, že si ji vyinkasují od zákazníků v ceně dodávaných médií. Mnohem lepší by byl mnohem ostřejší dohled regulátoru trhu, který by nedovolil tyto neetické praktiky. Takovou starost státu o své občany bych přivítal mnohem raději, než dávání záminky k dalšímu zdražování.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 11:59 | Honza

V roce 2008 jsem v kanceláři platil 2000 Kč/ měsíčně. Na konci roku mi přišlo vyučtování, nad kterým jsem se zaradoval, protože mi vraceli asi 5000 Kč. Na další stránce byl rozpis plateb na rok 2009 a moje zálohy byly nově 4000 / měsíčně. Tedy poměrně výrazný přeplatek je vede k tomu, aby zvedly zálohy o 100 %. Někde se tomu říká i neoprávněné obahocování, samozřejmě kryté smlouvou a možností zálohy měnit. Ale už jen to, že to zkusí není příliš fér.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 11:53 | Bouček Antonín

A nemohla byste, paní Mihule, také nějaké peníze posílat mně? Třeba byste mi každý měsíc poslala jeden tisíc a já bych Vám po jednom roce dvanáct tisíc vrátil. Nezlobil bych se, kdyby to bylo ještě víc peněz, anebo kdyby stejným způsobem hospodařily i Vaše kamarádky. Pak byste mně mohly všechny používat jako zvláštní druh spoření.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mihule 26. 02. 2009 06:27)

26. 2. 2009 10:29 | ja

Sice neni v mode tyto distributory chvalit, ale snad me neukamenujete. Kdyz se me pri zarizovani smlouvy ptali, jake chci platit zalohy, tak jsem rekl, ze zadne. Takze u elektriny platim inkasem jednou rocne (cca 6 tisic Kc) podle skutecne spotreby, ucet elektronicky. A u plynu si nejdrive strhnou jednou rocne "zalohu" cca 1000 Kc a pak inkasem nejake drobne priplatim nebo se mi vrati. Bez jedineho problemu a bez snahy o nesmyslne vysoke zalohy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 9:05 | Věra

Dobrý den, o výši záloh s námi oba distributoři jednali pouze jednou a to při sepisování smluv o odběru. Tam jsme se zároveň dohodli na formě splátek záloh inkasem. Tím více méně pro nás skončila možnost zásahu do plateb. Oba dodavatelé si samovolně zvyšují zálohy, aniž by to s námi projednali. Vím, že porušují OZ. Ale ruku na srdce. Máme při současném stavu distribuce obou energií nějakou jinou možnost? Systém záloh by byl správný, pokud by oba dodavatelé tyto zálohy nezvyšovali automaticky, ale podle skutečného ročního odběru. To znamená, že by se záloha pohybovala nejen směrem nahoru, ale i dolů. Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom platili čtvrtletně za skutečně odebranou energii. Domnívám se však, že to u nás není technicky možné, protože zvýšené náklady na na zjišťování odebraných energií, by nám distributoři okamžitě promítli do výše záloh. Takže směrem nahoru.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 8:29 | Ladislav Kočka

Vážení, tomu snad nebudete ani věřit co se mi s plynárnami stalo. V předloňském roce jsem nechal na účtěu plynáren přeplatek ve výši cca 4 158,-Kč s tím,že hlásily, že bude plyn dražší. Jaké bylo mé překvapení, když mi ve vyúčtování přišel nedoplatek. Na faktuře za plyn se vůbec neobjevil přeplatek z předloňského roku. Po zavolání na plynárny mi bylo řečeno, že to tam nedávají, protože si lidi přeplatky vybrají. Tak jsem zjistil, že mám přeplatky za minulé roky ve výši cca 15 000,- Kč. Proto pozorna faktury.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 7:51 | Marka

Já mám nedávnou zkušenost s RWE.Při vyúčtování vyšel doplatek 3400,- a zálohy na příští období zvýšili o 1100,. měs.(o 13200,- za rok).Kontaktoval jsem RWE a snížit zálohu o 700,-měs. se mi podařilo,až po třech emailech.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2009 7:37 | Pavel

Jaké úsilí musí vyvinout? Já jsem si snižoval zálohy 1500 Kč na 50 (slovy opravdu padesát) Kč, a stačil k tomu jeden jediný telefon na PRE. To je pro vás nějaké úsilí?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (MoB 26. 02. 2009 07:20)

Zobrazit všech 22 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Oblíbená témata

elektřina, plyn, spotřebitel, zálohy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK