Od května nám zdražila televize a rádio. I když je třeba ani nemáme. Zvýšily se takzvané koncesionářské poplatky určené k financování České televize a Českého rozhlasu. A rozšířil se okruh těch, kdo je musí platit.
Poplatky se platí zpětně, do 15. dne daného měsíce. První zvýšený poplatek – za květen – musíme uhradit už do 15. května. Pouze zcela noví poplatníci musí květnový poplatek uhradit do 15. dne násleujícího msíce tedy do 15. června. Je tedy pravý čas podívat se na to, jak máme platby nastavené. Tady je přehledný návod.
Věnujeme se v něm jen domácnostem, pro firmy platí pravidla jiná. Taková, že si v podnikatelské anketě vysloužila titul Absurdita roku. Pro ty, kdo potřebují ohlídat rozhlasové a TV poplatky ve firmě přináší návod na koncesinářské poplatky Finmag.
Kolik se po zvýšení poplatků platí za rozhlas a televizi?
Poplatek se platí za domácnost: nezáleží na počtu jejich členů ani na počtu zařízení, na kterých je možné poslouchat rádio a dívat se na televizi.
Od května 2025 se poplatky zvyšují:
- Televizní poplatek se zvyšuje ze 135 Kč na 150 Kč měsíčně.
- Rozhlasový poplatek roste ze 45 Kč na 55 Kč měsíčně.
Způsob úhrady se nemění. Ten kdo poplatky už platí, musí udělat jen minimum. Pokud platíte trvalým příkazem, musíte ho včas změnit. Poplatky v nové výši za květen jsou splatné do 15. května, je tedy dobré si příkaz přenastavit dřív, než by odešly peníze v původní výši. Když si necháváte strhávat inkaso (ať přímo, nebo přes SIPO), z účtu se samo začne ve správnou dobu strhávat víc.
Kdo platí koncesionářské poplatky nově?
Dřív musil rozhlasový a televizní poplatek hradit jen ten, kdo má doma televizor nebo rádio. Nově se povinnost rozšířila na všechny, kteří mají zařízení schopná reprodukce vysílání – tedy mobilní telefony, notebooky, tablety nebo stolní počítače s připojením k internetu.
Platí se jen jeden poplatek za domácnost, bez ohledu na počet zařízení nebo členů rodiny.
Kdo je od koncesionářských poplatků osvobozený?
Osvobození od rozhlasového a televizního poplatku jsou lidé buď ze zdravotních důvodů, nebo z důvodů sociálních. Osvobozeni jsou i cizinci bez trvalého pobytu. V prvních dvou případech je potřeba o osvobození požádat.
- Ze zdravotních důvodů jsou od placení poplatků osvobozeni lidé úplně nebo prakticky slepí a/nebo hluší. K vyplněnému formuláři žádosti o osvobození se musí připojit kopie průkazu ZTP nebo ZTP/P.
- Ze sociálních důvodů jsou osvobozeny domácnosti s příjmem nižším, než je 2,15násobek životního minima. Žádost je potřeba posílat a nárok znovu dokazovat co půl roku.
Kalkulačka životního minima vám spočítá životní minimum vaší domácnosti:
Formuláře žádostí k osvobození od placení koncesionářských poplatků najdete:
Pokud chcete být osvobozeni od placení poplatků ze sociálních důvodů, musíte být ovšem nejdřív evidovaní jako jejich plátci. Takže napřed se k placení musíte přihlásit.
Nechci platit poplatky, co mám dělat?
Vždycky existovala možnost vyhnout se placení poplatku. Když člověk neměl příslušný přijímač, stačilo dané instituci poslat čestné prohlášení, že ho nemá.
Ta možnost je pořád otevřená, i když příslušným přístrojem je teď nejen domácí radiopřijímač, televizor nebo rádio v autě, ale fakticky každý telefon, tablet nebo počítač připojený k internetu.
Ačkoli něco takového vlastní většina lidí, není jich sto procent. Pořád je tedy možné zařadit se mezi ně poplatky na základě čestného prohlášení neplatit. Lepší než drátem do oka – což je ta druhá možnost, jak se poplatkům vyhnout. Mobil ani tablet neházejte do koše, nechejte je zrecyklovat.
Čestně prohlásit, že nemáte na čem vysílání rozhlasu nebo televize přijímat, můžete v evidenčním formuláři, najdete ho vždy na webu příslušné instituce:
Pozor, zákon sice říká, že poplatky platí vlastník zařízení, ale pokud máte telefon a počítač služební, z povinnosti se přesto nevyvléknete. Zákon totiž zároveň říká, že pokud někdo používá víc než měsíc zařízení, které patří někomu jinému, povinnost hradit poplatek na něj přechází.
Co teď musí udělat ti, kdo už rozhlasový a televizní poplatek platí?
Pokud jste už teď poplatníkem, většinou nebudete muset složitě zasahovat.
- Pokud platíte přes SIPO nebo inkasem z účtu, částky se změní automaticky. Pokud na pravildené platby máte na účtu peníze nějak přesně odpočítané, hlídejte si, aby jich bylo dost.
- Jestliže poplatek platíte sami z účtu, budete si muset změnit trvalé příkazy. Čísla účtů a všechny symboly zůstávají stejné. Právě teď je dobrá doba. Než odejde platba ve staré výši.
Poplatky se platí zpětně. První zvýšené poplatky, květnové, tedy platíte v červnu. Zaplaceno by mělo být vždy do 15. v měsíci. Právě teď je tedy ten správný čas všechno prověřit a přenastavit.
Pokyny pro stávající plátce televizního poplatku
- Měsíční platba: Pokud platíte měsíčně (např. převodem/trvalým příkazem), upravte částku na 150 Kč počínaje platbou za květen 2025. Úhrada musí být provedena vždy do 15. dne v měsíci, za který poplatek hradíte.
- Čtvrtletní platba: Pokud platíte čtvrtletně a už jste zaplatili 2. čtvrtletí 2025 v původní výši, Česká televize vám vypočítá nedoplatek (za květen–červen 2025 to bude 30 Kč). Do budoucna upravte pravidelnou platbu na 450 Kč čtvrtletně (150 Kč × 3) se splatností k 15. 1., 15. 4., 15. 7. a15. 10. daného roku.
- Pololetní platba: Pokud platíte pololetně a uhradili jste první pololetí 2025 (leden–červen) v původní výši, vznikne vám nedoplatek 30 Kč (rozdíl za květen–červen). Do dalších období upravte platbu na 900 Kč pololetně (150 Kč × 6) se splatností k 15. 1. a15. 7.
- Roční platba: Pokud jste si předplatili celý rok 2025 (1620 Kč za leden–prosinec 2025), vznikne vám nedoplatek 120 Kč. Celková platba za rok 2025 má tedy být 1740 Kč. Příští rok to bude 1800 korun.
Pokyny pro stávající plátce rozhlasového poplatku
- Měsíční platba: Upravte platbu na 55 Kč měsíčně od května 2025 (zaplaceno musí být vždy do 15. dne dalšího měsíce, květnová platba tedy do 15. června).
- Čtvrtletní platba: Upravte platbu na 165 Kč čtvrtletně (55 Kč × 3; splatné předem – do 15. 1., 15. 4., 15. 7. a 15. 10.). Pokud jste 2. čtvrtletí 2025 zaplatili dopředu v původní výši, Český rozhlas vám vypočte nedoplatek (za květen–červen 2025 jde o 20 Kč rozdílu).
- Pololetní platba: Upravte platbu na 330 Kč pololetně (55 Kč × 6; splatné do 15. 1. a 15. 7.). Pokud bylo první pololetí 2025 uhrazeno předem v původní sazbě, vznikne nedoplatek 20 Kč za květen–červen 2025.
- Roční platba: Roční poplatek nově činí 660 Kč (55 Kč × 12; splatné jednorázově do 15. 1. každého roku). Pokud jste za rok 2025 uhradili předem částku 540 Kč (12 × 45 Kč), doplaťte80 Kč jako rozdíl za květen–prosinec 2025.
Co když mám koncesionářské poplatky předplacené dopředu?
Poplatky za televizi a rozhlas se dají platit měsíčně, ale můžete si je taky předplácet, tedy platit čtvrtletně, co půl roku nebo ročně.
Pokud máte nastavené inkaso, jen si ohlídejte, jestli na účtu, ze kterého se strhává je dost peněz, rozdíl se srovná automaticky. Pokud platíte jinak, bude potřeba rozdíl doplatit.
K doplacení by vás měla vyzvat Česká televize a Český rozhlas samy, ale je lepší mít věci pod kontrolou. Proto lze jen doporučit – pokud ho ještě nemáte – zřídit si u obou institucí svůj účet. Pak budete mít svoje platby líp pod kontrolou.
Co musí udělat ti, kdo zatím neplatili?
Pokud jste zatím poplatky za televizi a rádio neplatili, protože nemáte příslušné přijímače, pak samozřejmě záleží na tom, jestli máte zařízení, na kterém rádio můžete poslouchat a na televizi se dívat, teď.
Může to být mobil, tablet, počítač i chytré hodinky – připojené k internetu. U mobilu vlastně není ani nutné připojení k internetu. Řada i starších telefonů má totiž zabudovaný FM přijímač (jejich majitelé tedy měli platit poplatky za rozhlas i podle starého zákona).
Pokud takové zařízení máte, měli byste se ještě během května přihlásit do evidence poplatníků ČT a ČRo a nejpozději do 15. června (to je datum, do kdy mají být uhrazené poplatky za květen) začít platit.
Jak se přihlásit do evidence poplatníků rozhlasového a televizního poplatku?
Přihlásit se online
Ta asi nejjednodušší a nejpraktičtější možnost je zajít na web Českého rozhlasu a České televize a vytvořit si na nich účet poplatníka. Jednak je to rychlé a pohodlné, jednak pak máte vždycky přehled o tom, jestli peníze odcházejí, jak mají a jestli něco nedlužíte.
Na obou webech si vytvoříte účet poplatníka a vyplníte přihlašovací formulář. Potřebujete základní osobní údaje: jméno, příjmení, rodné číslo a adresu.
E-mailem nebo datovou schránkou nebo poštou
Na webu obou institucí si můžete stáhnout evidenční formulář a vyplněný ho do Rozhlasu nebo televize poslat jedním z výš zmíněných kanálů.
Kontaktní údaje pro Českou televizi
- E-mail: poplatky@ceskatelevize.cz
- ID datové schránky: y7rjeuf
- Poštovní adresa: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4
Kontaktní údaje pro Český rozhlas
- E-mail: poplatek@rozhlas.cz
- ID datové schránky: rnaadje
- Poštovní adresa: Český rozhlas – rozhlasové poplatky, Vinohradská 1409/12, 120 99 Praha 2
Osobně na poště
Pokud chcete připojit inkaso rozhlasových a televizních poplatků ke svému SIPO, můžete se k placení poplatků přihlásit na kterékoli poště. U přepážky stačí říct, že chcete přihlásit televizní a/nebo rozhlasový poplatek.
Budete muset vyplnit přihlašovací formulář a prokázat svoji totožnost. Od dalšího měsíce už se budou poplatky strhávat z vašeho SIPO.
Co mi hrozí, když nebudu platit rozhlasový a televizní poplatek?
Neplacení poplatků může mít nepříjemné důsledky. Za neplacení televizního poplatku hrozí pokuta až deset tisíc korun, za rozhlasový až pět tisíc korun.
Pokud byste dluh nehradili ani po výzvě, riskujete soudní vymáhání a exekuci.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem