Když váš pes musí k lékaři. Přehled nákladů a tipy, jak ušetřit

Pavla Adamcová | rubrika: Když se řekne | 6. 3. 2025
Pořídit si psa znamená nejen radost, ale i odpovědnost – včetně té finanční. Kromě kvalitního krmiva a vymazleného vybavení je třeba počítat i se zdravotní péčí. Na kolik vás může vyjít a jak se vyhnout nepříjemným překvapením?
Když váš pes musí k lékaři. Přehled nákladů a tipy, jak ušetřit

Zdroj: Shutterstock

Nic jako jednotný ceník u veterinářů nehledejte.

Ceny veterinární péče pro psa jsou smluvní – liší se v závislosti na lokalitě, konkrétní klinice (a jejím vybavení), zdravotním stavu psa a rozsahu péče, kterou ani často nejde dopředu přesně vyčíslit. 

Pravidelná preventivní péče: co je základ

Foto: Shutterstock

Stejně jako u lidí je klíčová prevence. Pravidelné návštěvy veterináře a pravidelná ošetření, které můžete udělat i sami doma, zpravidla předcházejí vážným problémům a v dlouhodobém horizontu šetří vaší peněženku.

  • Odčervení: 400–1000 Kč ročně

Odčervení je jedna z prvních věcí, se kterou v péči o štěně začínáte. „Vnější a vnitřní parazité jsou přenašeči nepříjemných onemocnění, které vyžadují dlouhodobou léčbu a také nákladnou veterinární péči. V tomto případě je proto nejlepší těmto problémům předcházet,” upozorňuje Tomáš Haškovec, marketingový ředitel e-shopu Spokojenýpes.cz.

Naprosto klíčové je odčervovat pravidelně, u štěně v prvních měsících zhruba každé dva až čtyři týdny, později po třech měsících – ochutná totiž kde co. U dospělého (od 12 měsíců věku) pak cca po šesti měsících, nebo dle potřeby (například máte-li malé děti nebo pes něco sežral). 

Seriál: Život se psím drahouškem

Foto: Spokojenypes.cz

Haf! Partnerem seriálu je chovatelský e‑shop Spokojenypes.cz, uštěkaný specialista na krmiva, pamlsky, hračky a vše potřebné pro vaše psí i kočičí kamarády. Spokojenypes.cz je jedním z největších a dle recenzí i nejoblíbenějších českých chovatelských e‑shopů se smečkou stovek tisíc zákazníků. Chlupáči nás doporučují všemi čtyřmi. Tlapku na to!

Existují různé formy – tablety, pasty nebo spot-ony (pipety). Některé varianty mohou být méně účinné a pes na ně může hůře reagovat. Přípravek na odčervení (nejčastěji tabletu či pastu) si samozřejmě můžete koupit sami v obchodě, ale prodá vám jí i veterinář (a vysvětlí vám vše potřebné).

Cena za odčervení se ale odvíjí hlavně od jiného parametru – hmotnosti vašeho mazlíčka. Čím více váží, tím více přípravku spotřebuje. Tedy u menších psů jdou náklady do desítek korun jednou za pár měsíců, u větších psů jsou to stokoruny.

  • Čipování: 500–1000 Kč jednorázově

Čipování je povinný náklad, jeho cena je 500 až 1000 Kč, v případě koupě od chovatele tento náklad velmi často pokrývá on.

  • Očkování: 300–500 Kč za jednu aplikaci

Každý pes musí být pravidelně očkován proti vzteklině (povinné zákonem). Psi by ale měli být očkování i proti dalším infekčním nemocem, jako je psinka, parvoviróza nebo leptospiróza. Štěňata jsou proti nim naočkována třikrát (a poté po pár letech přeočkována) a jednou proti vzteklině (ta se přeočkovává po roce nebo po třech letech).

Cena se odvíjí od počtu vakcín a použitého typu očkovací látky. Některé kliniky nabízejí kombinovaná očkování za výhodnější cenu. Podobně jako u lidí si můžete nechat psa doočkovat proti dalším nemocem, může jít třeba o boreliózu, tetanus nebo bordetelózu. Za to samozřejmě připlatíte.

  • Antiparazitika: 300–1000 Kč ročně

Klíšťata, blechy nebo svrab mohou psa potrápit a přenášet nebezpečné choroby. „Způsobů, jak chránit psy před parazity je více – nejoblíbenější jsou antiparazitní obojky nebo pipety (spot-ony), které chrání proti blechám a klíšťatům. Netoxickou vychytávkou jsou také ultrazvukové obojky, které blechy a klíšťata odpuzují díky ultrazvukovým vlnám,” pokračuje Haškovec. Na trhu jsou také nejrůznější spreje nebo tablety. 

Cena antiparazitika se liší podle značky a délky účinku – některé obojky chrání až osm měsíců, tablety jen jeden až tři měsíce. Když máte menšího psa, zaplatí méně.

Běžné veterinární úkony: pravidelná péče

Foto: Shutterstock

Kromě samozřejmých úkonů, jako je očkování a odčervení, je nutné myslet i na další věci:

  • Veterinární prohlídka: 300–800 Kč

Preventivní prohlídka by měla být zhruba jednou ročně, u starších psů častěji. Veterinář zkontroluje srst, zuby, oči, uši a poslechne srdce a plíce. Pokud pes vykazuje zdravotní problémy, může doporučit další vyšetření.

  • Stříhání drápků: 50–300 Kč

Psi, kteří si drápky dostatečně neobrušují nebo jim rostou neobvykle rychle (chrti), potřebují jejich pravidelné zkracování. Někteří klidně jednou za tři týdny až měsíc. Příliš dlouhé drápy mohou způsobit bolest a deformaci prstů. Lze je zastřihnout doma, ale pokud si na to netroufáte a bojíte se, že prostřihnete lůžko, veterinář nebo psí salon to zvládne za pár minut.

  • Čištění análních žlázek: 150–500 Kč

Někteří psi trpí na velmi nepříjemný problém s ucpáváním análních žlázek. To vede k nepříjemnému zápachu, vylučování tekutiny, svědění až zánětům. Čištění je rychlý zákrok, ale pokud se zanedbá, může být nutná antibiotická léčba.

Vyšetření a diagnostika: Když je třeba důkladnější kontrola

Foto: Shutterstock

Tady už se dostáváme k ne úplně standardním veterinárním úkonům. Ty přijdou na řadu tehdy, když má pes zdravotní problémy.

  • Krevní testy/rozbor stolice: 800–2500 Kč

Rozbor krve se využívá při podezření na infekci, anémii, problémy s trávením, nemoci jater, ledvin nebo cukrovku. Některé testy lze provést přímo na místě, jiné se posílají do laboratoře.

  • RTG (rentgen): 750–1500 Kč

Používá se hlavně při podezření na zlomeniny, dysplazii kloubů nebo cizí tělesa v žaludku a také k ověření stavu chrupu. Někdy je nutná sedace, což cenu zvyšuje.

  • Ultrazvuk: 500–1500 Kč

Slouží k vyšetření orgánů, jako jsou játra, ledviny nebo srdce. Často se využívá i během březosti.

Chirurgické zákroky a větší ošetření

Foto: Shutterstock

Veterinární chirurgie je finančně velmi náročná, ale často nezbytná. Ceny, které veterináři uvádějí ve svých cenících, navíc uvádějí jen částky za daný úkon, tedy bez anestezie, pooperační péče a podobně.

  • Kastrace (pes/fena): 2000–10 000 Kč

Tento zákrok majitelé často plánují až později v závislosti na pohlaví, velikosti psa a samozřejmě typu kliniky. Rozhodnutí je na každém majiteli, nejde o povinný zákrok. Například u fen ale mnozí veterináři doporučují příliš neotálet, s vyšším věkem se jim totiž bez sterilizace mohou vyvinout zdravotní problémy (jako třeba zánět dělohy) a pak už se komplexní lékařský zákrok dostává na zcela jinou částku, klidně kolem 20 000 korun.

  • Dentální hygiena: 1500–10 000 Kč

Zanedbaná zubní hygiena vede k zánětům a vypadávání zubů. Čištění se provádí v narkóze a cena se odvíjí od rozsahu zákroku.

  • Operace zlomenin: 5000–45 000 Kč

Pokud si pes zlomí nohu, může být nutná operace s použitím kovových dlah či šroubů. Obecně ortopedické (a neurologické) operace patří k nejnáročnějším a podle toho také stojí.

Nouzové situace: když jde o život

Foto: Shutterstock

Je to jako s dětmi – nečekaná onemocnění a úrazy se prostě dějí a opět patří k velmi nákladným položkám.

  • Pohotovostní ošetření: Když máte štěstí a seženete mimo ordinační hodiny veterináře, připlatíte si navrch v řádu stokorun. Víkendový/pohotovostní příplatek běžně činí cca 500 až 700 korun.
  • Otravy, torze žaludku, slinivkové záchvaty, střevní obstrukce apod.: 5000–15 000 Kč (včetně hospitalizace a infuzí, může dojít i na operaci)
  • Císařský řez: 4000–20 000 Kč

Jak na veterině ušetřit?

Foto: Shutterstock

Pojištění psa: Stojí 200–1500 Kč měsíčně a může jím pokrýt drtivou většinu výloh za veterináře. Psali jsme podrobně: Pojištění psa přehledně. Srovnání, ceny a na co si dát pozor.

Porovnání veterinářů: Ceny se výrazně liší, proto se vyplatí udělat si průzkum. Některé kliniky nabízejí slevy pro více psů nebo balíčky preventivní péče za výhodnější cenu. Pozor taky na to, že veterináři nemají automaticky smlouvy se všemi pojišťovnami.

Pravidelná prevence: Jednoduché pravidlo: Čím dříve se problém zachytí, tím levnější je léčba. Když zpozorujete problém, řešte ho včas.

Domácí péče: Pravidelné čištění zubů, kontrola uší, srsti a kůže mohou předejít drahým zásahům. Vhodným pomocníkem, jak udržet silné zdraví psa, jsou také vitamíny a doplňky stravy.

„Oblíbený a velmi univerzální je například lososový olej, který lze psům přidávat do krmiva. Kromě toho, že se po něm může většina chlupáčů utlouct, podporuje zdraví srdce, kůže a srsti a pomáhá udržovat silnou imunitu psa,” dodává Haškovec z e-shopu Spokojenypes.cz.

„Doplňky stravy je ale vhodné podávat také podle konkrétních potřeb. Například psům náchylným na problémy pohybového aparátu je vhodné podávat kloubní výživu, pro nervózní chlupáče jsou ideální CBD kapky nebo uklidňující pamlsky a tak podobně. Speciální doplňky stravy jsou také nezbytné, pokud krmíte pejska doma připravovanou stravou nebo BARFem, zajistíte tak že pes dostane opravdu vše, co ke svému zdraví potřebuje,” doplňuje expert.


Partnerem seriálu Kolik stojí mazlíčci je Spokojenýpes.cz

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdo vám předepíše lázně a jak se schvalují? Návod od VZP

24. 3. 2025 | Pavla Adamcová

Kdo vám předepíše lázně a jak se schvalují? Návod od VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) sestavila přehled, jak je to s nárokem na lázně. Takzvaná lázeňská léčebně rehabilitační péče se hradí z veřejného zdravotního pojištění tehdy,... celý článek

Zranění při dopravní nehodě: Jak na odškodnění krok za krokem

24. 3. 2025 | Zbyněk Drobiš

Zranění při dopravní nehodě: Jak na odškodnění krok za krokem

Dopravní nehoda může obrátit váš život naruby během mžiku. Kromě šoku, stresu a možných zranění přicházejí i otázky: Kdy a jak řešit odškodnění? Na co mám po dopravní nehodě nárok?... celý článek

Další plány Partners Banky? Balíček pro cestovatele, multiměnový účet nebo investice

21. 3. 2025 | Petr Kučera

Další plány Partners Banky? Balíček pro cestovatele, multiměnový účet nebo investice

Partners Banka má za sebou první rok ostrého provozu. Jak ho hodnotí a co chystá dál? Rozhovor s jejím šéfem Markem Ditzem.

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

20. 3. 2025 | Gabriel Pleska

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

Už jsme je odepisovali. Byly jednou nohou v hrobě, někdy snad i oběma. A pak se stalo něco, co slavné značce nebo výrobku vrátilo život. Některé jsou opět veliké, třeba Kofola. Jiné... celý článek

Co jste nakoupili, kde spíte a s kým. Tohle jsou největší šmíráci uživatelů

20. 3. 2025 | Pavla Adamcová

Co jste nakoupili, kde spíte a s kým. Tohle jsou největší šmíráci uživatelů

Obchodní řetězce, ale i státní instituce. To jsou čerstvě „ocenění“ ve 20. ročníku soutěže Ceny Velkého bratra, která v Česku každoročně upozorňuje na narušování soukromí občanů.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services