Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 5. 9. 2023 | 6 komentářů
Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil

Zdroj: Shutterstock

Koncesionářský televizní poplatek se pravděpodobně zvýší o 25 korun, lidé tak budou platit 160 korun měsíčně. Rozhlasový poplatek stoupne o deset korun na 55 korun měsíčně. Zároveň se rozšíří okruh poplatníků. Předpokládá to vládní návrh zákona, který představil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Za rok by tedy koncesionáři veřejnoprávních médií měli platit 660 místo 540 korun za Český rozhlas a 1920 místo 1620 korun za Českou televizi. Ten, kdo oba poplatky hradí už teď, zaplatí ročně o 420 korun víc, kdo neplatil žádné a bude platit nově, bude ročně lehčí o 2580 korun.

„Poplatky se u České televize nezvyšovaly 15 let, u Českého rozhlasu dokonce 18 let, současná hodnota poplatku je tak zhruba poloviční. Sledovanost a poslechovost obou veřejnoprávních médií je však jednou z nejvyšších, obě média mají širokou nabídku, široké spektrum příznivců, vysokou kvalitu a důvěryhodnost,“ říká Baxa. 

Pokud vše půjde podle plánu, projeví se zvýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků od 1. ledna 2025.  

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nově bude poplatky platit i skupina lidí, která dosud poplatky vázané na rozhlasový a televizní přijímač neplatila. Změní se totiž definice zařízení, ze kterého se poplatek odvádí. Nově půjde o jakýkoli přístroj, který může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například chytrý telefon, tablet nebo počítač.  

Nadále platí, že se ale neplatí za přístroj, ale za domácnost. Je tedy jedno, kolik přístrojů v domácnosti je.

Změní se také platby právnických osob: Nebudou se dotýkat malých firem do pěti zaměstnanců a živnostníků, firmy budou odvádět poplatek v závislosti na počtu zaměstnanců.  

„Návrh vlády jednoznačně vítáme a věříme, že najde podporu v legislativním procesu. Je výsledkem naší dlouhodobé komunikace s politiky a veřejností a dlouholetého předkládání argumentů o neudržitelnosti veřejné služby při nevyřešení jejího financování,“ říká odcházející generální ředitel České televize Petr Dvořák.

V současné době přispívá 3,3 milionů koncesionářů České televizi a 3 miliony koncesionářů Českému rozhlasu.    

Cílem takzvané velké mediální novely je podle vlády zachování silných a nezávislých veřejnoprávních médií se stabilním financováním nezávislým na státním rozpočtu. Předpokládané zvýšení příjmů po navýšení poplatku a rozšíření okruhu poplatníků bude u České televize o 1,4 miliardy, u Českého rozhlasu o 626 milionů korun ročně. 

Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-421
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2023 13:25, Silviana

Výpalné by mělo být jako mandatorní výdaj, když ČT politici podporují, ať si ji platí z rozpočtu. Pro mne je celá ČT nesledovatelná!

+63
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2023 7:01, Tarzan

Tak přejdou na tlačítkové a je to vyřešený :-D

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek