Povinnou datovku nemusíte dostat, couvá Rakušan

Povinnou datovku nemusíte dostat, couvá Rakušan

Zdroj: Shutterstock

Každému, kdo bude po 1. lednu 2023 komunikovat se státem s využitím elektronické identity, bude automaticky zřízena datová schránka. S tím zatím počítá zákon o elektronických úkonech, jehož novelu projednávají poslanci. 

Datovou schránku by tak dostal každý, kdo si například bude chtít podat daňové přiznání nebo požádat o dávku na ministerstvu práce prostřednictvím bankovní identity, eObčanky s čipem, služby Moje ID, mobilního klíče eGovernmentu, I.CA s čipovou kartou nebo údajů NIA ID. Pokud by pak v komunikaci se státem nechtěl datovou schránku používat, musel by ji deaktivovat.

Jak ale v pátek naznačil svým tvítem ministr vnitra Vít Rakušan, datovky se tímhle způsobem nakonec automaticky zakládat nebudou. Pokud tedy projde pozměňovací návrh, který při projednávání novely ve druhém čtení přinesl poslanec Petr Letocha ze STAN. Ten navrhuje příslušný odstavec prostě bez náhrady zrušit. 

Podle vyjádření tiskové mluvčí STAN pro web Lupa.cz je pozměňovací návrh reakcí na jednání na ministerstvu vnitra. „Povinné zřízení datových schránek pro fyzické osoby by vedlo k nezměrné zátěži, která by zejména pro zranitelnou část obyvatel mohla v současné době, kdy se potýkáme s vysokou inflaci a energetickou krizi v důsledku války na Ukrajině, způsobit pád do existenčních problémů,“ řekla Lupě mluvčí Sára Beránková

Aktualizujeme: nepodnikatelé ne!

Prst ukazuje doleva na text
Zdroj: Shutterstock

Datové schránky nakonec nebudou od roku 2023 povinné pro každého, kdo se státem komunikuje elektronicky. Schválili to poslanci na návrh ministerstva vnitra.

Datovou schránku z moci úřední nedostanete, potvrdili poslanci

Pět milionů bankovních identit

Podle ministerstva práce a sociálních věcí může mít bankovní identitu přes pět milionů lidí. Jen to všichni nemusí vědět. Službu zatím nabízejí Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank. V dohledné době ji slibují také mBank a UniCredit. Mnozí z uživatelů bankovní identity jsou samozřejmě podnikatelé, určitě mezi nimi jsou i nepodnikající lidé, kteří si nechali datovou schránku zřídit dobrovolně. Všichni ostatní, pokud by bankovní identitu použili při komunikaci se státem, by ale podle chystané novely měli automaticky datovku dostat taky. Pokud neprojde pozměňovací návrh.

Povinné datovky pro OSVČ budou

Co se ale nemění, to je plán na rozšiřování datových schránek mezi podnikatele a právnické osoby, které je zatím ještě nemají. V příštím roce by měli mít datovou schránku zřízenu všichni živnostníci a další podnikatelé (OSVČ). Povinné budou i pro právnické osoby, které si dosud datovou schránku nemusely zřídit – jde hlavně o zájmové spolky, společenství vlastníků jednotek (SVJ), nadace nebo obecně prospěšné společnosti.

Už teď mají datovku povinně všechny právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku (obchodní společnosti a družstva), advokáti, daňoví poradci, exekutoři či insolvenční správci a samozřejmě také orgány veřejné moci, tedy úřady, soudy a podobně. Momentálně je zřízeno přes 1,51 milionu schránek, aktivních je asi 1,35 milionu.

Všem podnikajícím fyzickým osobám (kromě těch, které už se dřív zapojily dobrovolně) a zbývajícím právnickým osobám vznikne datová schránka mezi 1. lednem a 31. březnem 2023. O zřízení se postará stát, budoucí majitelé datovek si tedy nemusejí nic aktivovat nebo něco hlásit. „Přístupové údaje jim po zřízení schránky budou doručeny poštou,“ upřesnil Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra, které je provozovatelem systému datových schránek.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

1. 2. 2023 | Olga Skalková

Partners hlásí rekordní rok. I přes propad hypoték

Tržby finanční skupiny Partners loni vzrostly meziročně o 13 procent na 3,5 miliardy korun, čímž překonaly předchozí rekordní rok. Motorem růstu byly pojištění a investice. Výrazně... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.