Užitečné rady jak přežít nejen začátek školního roku

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 29. 8. 2008 | 1 komentář
Užitečné rady jak přežít nejen začátek školního roku
Vzdělání dítěte stojí tisíce korun, ale i čas a vlastní energii. Ve spolupráci s učiteli a dalšími experty přinášíme doporučení, na co si dát pozor a jak přitom v některých případech ušetřit peníze.

Kapesné by mělo být přiměřené věku dítěte!
"Podle školního řádu mohou školáci nosit do školy větší objem peněz jen na úhradu školních akcí. Do školy nemají nosit také žádné cennosti," přibližuje ředitel pražské ZŠ Dědina Mojmír Dunděra. To platí prakticky na všech základních školách. Kolik korun jako kapesné  by u sebe mohlo dítě ve škole mít, je užitečné konzultovat na třídní schůzce s kantorem. Zároveň se vyplatí pravidelně s dítětem probrat jeho výdaje a mít přehled, za co utrácí. Postupně se tak školák naučí s penězi lépe hospodařit i šetřit.

Kdy pomůže rodičům stát

Rodičům, kteří se dostali do hmotné nouze, může na školáka přispět stát. Jedná se o jednorázovou dávku, o jejíž individuální výši rozhoduje po posouzení žádosti sociální odbor příslušné radnice.

Mobil dát dítěti jen s pravidly, jak ho používat!
"S mobilními telefony nemáme problém, při vyučování musí být podle školního řádu vypnuté, jinak je smí žáci používat kdykoli. Škola ale nenese odpovědnost za jejich ztrátu či poškození,“ říká Eva Růžičková, ředitelka soukromé základní školy Elementaria v Plzni. Stejný přístup mají většinou i ve všech státních školách. Pravidla pro používání mobilu je ale užitečné nastavit i doma, hlavně kolik korun smí dítě za měsíc protelefonovat, kdy se bude ohlašovat a kdy bude na příjmu.

Bez dokladu se dá těžko reklamovat vadné zboží!
Na téměř veškeré zboží se u nás vztahuje zpravidla dvouletá záruka. Pokladní bločky je dobré si nechat nejen od dražšího zboží, třeba od školní brašny, ale také od dalších věcí, které se kupují dětem do školy, jako jsou penály, teplákové soupravy či obuv. Bez účtu se nedá prokázat, že zboží bylo zakoupeno v konkrétním obchodě a uplatnit tak případnou reklamaci.

Aktovka s pevnými zády rozloží zátěž!
Volbou kvalitní brašny se dá předejít vadnému vývoji páteře dítěte. Vyplatí se investovat do školní brašny s anatomickými zády a nastavitelnými popruhy, aby zátěž byla na zádech dítěte rozložená. Těžší učebnice je lepší koupit ve dvou exemplářích, aby je dítě mohlo mít ve škole i doma a nemuselo je každý den přenášet v aktovce. Podstatně se tak sníží váha aktovky a nápor na páteř. "Brašna by měla mít také bezpečnostní odrazky, aby bylo dítě dobře viditelné na silnici," doporučuje Jan Mišurec ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Kolik přispívá stát na vzdělávání žáků

na žáka ve věku 3 – 5 let37 096 Kč
na žáka ve věku 6 – 14 let43 199 Kč
na žáka ve věku 15 – 18 let52 512 Kč
na žáka ve věku 19 – 21 let44 954 Kč
Zdroj: MŠMT

Výrobky určené školákům mohou být škodlivé!
Sdružení obrany spotřebitelů a Česká obchodní inspekce zveřejňují seznamy zakázaných výrobků, které se dostávají na český trh nebo jsou stahovány z trhu v ostatních zemích Evropské unie. Tyto informace je dobré sledovat. "Často je to zboží určené dětem, které obsahuje zdraví škodlivé látky nebo je vyrobené z nevhodných materiálů. Evropský varovný systém RAPEX nyní upozorňuje například na závadné psací potřeby, které si rodiče mohli koupit v některé evropské zemi a přivést pro školáka domů," upozorňuje Jan Mišurec z SOS.

Nevzhledné písmo nemusí být jen vina dítěte!
Nacvičovat psaní začínají prvňáci nejprve s tužkou v ruce, s rozvojem jemné motoriky dostanou inkoustové pero. Příliš měkká špička pera se může rychleji rozskřípat. Učitel nebo zkušený prodavač v papírnictví mohou poradit, jaké pero by bylo pro dítě vhodnější. Rozmazané písmo ve školním sešitě ale nemusí způsobovat jen rozskřípané pero. Papír v některých školních sešitech není pro psaní plnicím perem vhodný, čím méně totiž obsahuje plnidel a klížidel, tím je savější, inkoust se při psaní rozpíjí a písmo je nevzhledné. V takovém případě je lepší koupit nový sešit s kvalitnějším papírem.

Svačinu pestrou, lépe z domova!
V řadě škol si dítě může koupit sladkosti a pití v automatu, to ale znamená, že se každodenní svačina může prodražit. Družinové dítě přitom potřebuje i jídlo na odpoledne. Dát dítěti svačinu z domova je levnější, zároveň může rodič usměrňovat správný příjem kalorií a učit dítě, aby mělo vyváženou zdravou stravu po celý den. Pitný režim většinou zajišťují školy, pokud má dítě vlastní pití, vhodnější jsou méně sladké nápoje. Pitím přímo z láhve dochází ale ke kontaminaci nápoje a vnitřku láhve. Proto je potřeba myslet na hygienu a při opakovaném použití láhev dezinfikovat, aby dítě nemělo zbytečné zdravotní potíže.

Máte doma školáka? Měl by stát na vzdělání dětí přispívat více? Podělte se o názor.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Sporťák pro dva jako hlavní auto? Zkusili jsme roadster od BMW

6. 8. 2021 | Vojtěch Dobeš

Sporťák pro dva jako hlavní auto? Zkusili jsme roadster od BMW

Dvoudvéřový sporťák, zvlášť když má navíc plátěnou střechu, vnímá většina lidí jako hračku bohatých nebo způsob, jak řešit krize středního věku. Málokdo v něm vidí to, čím auta obvykle... celý článek

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

3. 8. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

Podmínka společné domácnosti s největší pravděpodobností skončí. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

Na výměnu poukazu, který jste dostali podle zákona zvaného Lex voucher, zbývá měsíc. O peníze nepřijdete ani v případě, že si náhradní zájezd nevyberete. Ale pozor: Pro vlastní vouchery... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.