Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ochrana dědice před zjevně zneužívajícími příkazy a podmínkami

| rubrika: Příloha | 18. 7. 2008

Zároveň tu ovšem existuje riziko, že zůstavitel svého práva zneužije a určí v závěti hrubě nepřiměřené podmínky a příkazy. Nebude se proto přihlížet k vedlejším doložkám, jež směřují „jen k zřejmému obtěžování dědice ze zjevné zůstavitelovy svévole“, jakož ani k doložkám, které zjevně odporují veřejnému pořádku. Důvodová zpráva uvádí některé příklady takových nepřípustných doložek:

Tak se např. nepřihlédne k příkazu, aby se dědic (odkazovník) stal členem některé politické strany, k podmínce, že povolanému dědici připadne dědictví jen tehdy, opustí-li své dosavadní zaměstnání nebo ukončí-li své studium, nebo k doložení času, podle něhož má dědictví dědici připadnout bez rozumného důvodu jen na nepřiměřeně krátkou dobu apod.

I z tohoto výčtu je jasně patrné, že okruh příkazů a podmínek je potenciálně velmi široký. Zákon dále pro jistotu výslovně zakazuje vedlejší doložky, jimiž zůstavitel ukládá dědici, aby uzavřel (či naopak neuzavřel) manželství, aby v manželství setrval, anebo aby se rozvedl (totéž platí i ohledně zapsaného partnerství osob stejného pohlaví).

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK