Jak zažádat o ošetření v zahraničí

| rubrika: Příloha | 8. 7. 2008

Češi mohou za určitých podmínek podstoupit operaci či jiné nemocniční léčení v zahraničí. Většinou to platí tehdy, pokud se v Česku takový zákrok neprovádí, nebo by pacient na něj musel příliš dlouho čekat. „Kdo chce vyjet do nemocnice v jiné evropské zemi, musí požádat o povolení svou zdravotní pojišťovnu. Ta mu v případě souhlasu vystaví evropský formulář E112. S ním pacient zajde do příslušné zdravotní pojišťovny nebo jiné instituce, která hradí zdravotní péči, v zemi, kde chce zákrok podstoupit,“ vysvětluje Tereza Hylmarová z Centra mezinárodních úhrad.

Zahraniční pojišťovna či jiná kompetentní instituce pošle pacienta do své smluvní nemocnice. Tam pacient podstoupí léčbu. Nemocnice či lékař vyúčtuje náklady na péči své zdravotní pojišťovně, která si jejich proplacení následně vyžádá u české zdravotní pojišťovny. Česká pojišťovna uhradí celou vyúčtovanou částku.

„O vystavení formuláře E112 je třeba požádat tuzemskou pojišťovnu ještě před vycestováním. Navíc je třeba vždy poskytnutí zdravotní péče předjednat se zahraničním zdravotnickým zařízením a pokud možno i tamní zdravotní pojišťovnou,“ upozorňuje Hylmarová.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.